VIDEO: Lehké zadělávané kedlubny se hodí nejen k velikonočním masům

  • 13
Kedlubny s bešamelem a hráškem se hodí k velikonoční pečeni z kůzlete. Je ale možné je použít i k dalším mladým masům, třeba jehněčímu nebo telecímu. Vypadají tak lákavě, že by nebyly špatné ani samotné bez masa.

Klasik české kuchyně Jaroslav Sapík připravuje na své gastrotour kůzlečí maso se zadělávanou kedlubnou. Jenže: zkuste zajít do nejbližšího řeznictví a požadovat kůzle. S největší pravděpodobností nepochodíte. Nejčastěji bude k mání ve velkoobchodech typu Makro anebo ve specializovaných prodejnách. Například v pražském O.C.G. aktuálně seženete celé šestikilové kůzle z Francie. Cena ale nepotěší: 250 korun za kilo, což kůzlečí dietu řadí mezi cenové delikatesy. 

Podle tradice je symbolem Velikonoc beránek, který dnes ztransformoval do moučníkové podoby. Důvodem přeměny pečeného beránka na velikonoční kůzle může být fakt, že někteří Francouzi věří, že kůzle vydrží u matčina vemene až do Velikonoc.

Jisté je, že takzvané mléčné kůzle patří mezi nejkvalitnější masa, má velmi nízký obsah tuků a cholesterolu, zato velké množství bílkovin. Pro naše stravovací návyky je představa pečeného kůzlete poněkud divoká, malé mečící zvířátko si spojujeme se sotva odstaveným miminkem. Hospodáři ale vědí, že počet kůzlat ve stádu je třeba redukovat, protože jinak by matky neměly dost mléka pro ostatní mláďata.

Hobby ale zaujala na receptu Jaroslava Sapíka hlavně kedlubnová příloha. "Hodí se ke všem mladým masům. Je lehká a poměrně dietní, použijete jen minimum omastku," tvrdí. On ve své show pekl kůzle, vy můžete použít jakékoliv jiné dostupné maso, jehněčí bývá na pultech daleko častěji. A kedlubny seženete v každé zelenině celoročně, určitě si je oblíbí v této podobě celá rodina.

Krok za krokem

Kedlubny nakrájejte na půlcentimetrové kostky. Sapík používá pro efekt speciální krájecí nůž s vlnkami, to ale není podstatné. Do hrnce dá minimum omastku a kedlubny krátce osmaží.

Kedlubny nakrájejte na půlcentimetrové plátky.

Rozpalte minimum oleje a rychle opražte.

Kedlubny podlijte vývarem.

Podlije vývarem. V jeho případě kůzlečím, lze použít například i drůbeží. V ideálním případě takovým, s jakým masem budete pracovat. Přiklopte a duste.

Než bude kedlubna měkká, připravte si bešamel. Bešamel je vlastně jednoduchá bílá omáčka, začnete světlou jíškou, kterou rozředíte vodou, později přidáte mléko. Jaroslav Sapík ovšem připravuje bombu: vodu nahradí vývarem a místo mléka použije smetanu, tím se chuťově spojí s upečeným masem.

Na bešamel budete potřebovat tuk, mouku a smetanu.

Jíšku rozředěnou vývarem zahustěte smetanou.

Bešamel pořádně promíchejte.

Omáčku okořeňte solí a muškátovým květem, konzistenci případně můžete "doladit" ještě přidáním další smetany (viz video). "Kdo kvůli dietě nesmí mléčné výrobky, může mléko nebo smetanu vynechat, kedlubny může zahustit i bez nich, jen jíškou rozředěnou vývarem," doporučuje Sapík.

Do podušených kedluben přidejte bešamel a promíchejte.

Nakonec vmíchejte hrášek.

Když jsou kedlubny měkké, přidejte trochu cukru a vmíchejte bešamel. Nakonec lehce vmíchejte hrášek a máte hotovo.

Další recepty z pořadu Česko na talíři můžete sledovat v neděli v podvečer na Prima Family.