Modrá budka je úplně zabydlená.

Modrá budka je úplně zabydlená. | foto: SlowTV

Ornitologové řeší záhadu růžové budky v designovém ptačím hotelu

  • 3
Od poloviny března dostali ptáci v pražské botanické zahradě dvě budky. Zatímco v modré to už zhruba po týdnu začalo žít, růžová stále zeje prázdnotou. Což zajímá i diváky SlowTV, jejichž dotazy chodí do redakce.

Obsazení modré budky může podle ornitologů souviset s jejím umístěním. Každá budka je na jiném druhu stromu a v trochu jiném prostředí, jedna je více krytá, druhá méně. Redakční tým očekává se, že nakonec budou obsazeny obě, protože na jaře bývá velký boj o vhodné hnízdní dutiny a v lokalitě, kde jsou budky, těch možností zase tak moc není. Budky jsou umístěné v prostoru Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

První ptačí designový hotel

Nejedná se o běžné ptačí budky, interiér navrhla Harddecore Gallery, díky čemuž jsou apartmány vybaveny moderním linem, plakáty, designovou policí či svítidlem.

Velikost budek designér Petr Bakoš po poradě s ornitology připravil pro menší ptáky jako sýkorky, červenky nebo vrabci. Odborníci mu též poradili umístit bidýlko dovnitř a ne ven, kde by to usnadnilo predátorům přístup do budky.

Budka je osvětlena ve dne bílým a v noci infračerveným světlem, aby diváci do budky viděli a přitom to nevadilo sýkorkám. Po zabydlení ptáky je nejdůležitější, aby se do budky již nezasahovalo a nic neměnilo, jinak by sýkorky mohly místo opustit.

Intenzivní stavba hnízda

Po necelém týdnu to začalo v modrém pokojíčku žit a postupně se v něm zabydlel páreček sýkorek modřinek. Nejdříve designovou dutinku objevil sameček a navábil do ní rychlým kmitáním křídel a voláním samičku.

Obě budky vedle sebe

Zde můžete sledovat, co se děje v obou ptačích budkách najednou.

Hnízdo si postavila samička sama. Postupně si dovnitř nanosila větvičky, dřívka, stébla a další materiál vhodný ke stavbě hnízda. Pozorní diváci si všimli, že některé nevyhovující kusy materiálu zase sýkorka vyhazovala ven a došlo i k využití části vybavení luxusního apartmánu. Tapety či papírová lampa, která stíní osvětlení v budce, se přece k výstavbě hodí též.

Nyní právě vrcholí poslední fáze tvorby hnízdečka, kdy sýkorka nosí do budky pírka a chuchvalce chlupů pro co nejjemnější vystýlku hnízdní kotlinky.

Co se bude v budce dít?

Zhruba za týden lze očekávat snůšku sedmi až třinácti vajec, která mají bílou až světlehnědou barvu a jsou červenohnědě kropenatá. Samička bude snášet vejce denně, někdy i ve vícedenních intervalech. Samice na vejcích sedí sama po dobu 12–14 dnů a samec ji během tohoto období přináší potravu a hájí území okolo hnízda. Mláďata zůstávají v hnízdě přibližně dva až tři týdny a během této doby jsou krmena oběma rodiči.

SlowTV

Pořad Slow TV na serveru Playtvak.cz je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, tak jak se právě odehrávají v daném okamžiku.

Slow TV může působit zdánlivě nudně, ale její uvedení v České republice inspiroval velký úspěch podobných projektů v několika zemích Evropy v čele se slavnými slow TV pořady Thomase Helluma v Norsku. Ptačí hotel je inspirovaný právě norskými instalacemi ptačí Piip-show.