Hluboké mrazy bez sněhu ohrožují citlivější rostliny.

Hluboké mrazy bez sněhu ohrožují citlivější rostliny. | foto: Profimedia.cz

Zahrada v holomrazech trpí, v létě by ale mělo být méně slimáků

  • 1
Silné mrazy bez sněhové pokrývky připravují zahrádkáře a zemědělce o spánek. Na druhou stranu působí skoro jako dezinfekce. Vymrznou slimáci nebo spóry padlí.

"I teď můžete na zahrádce zahájit záchranné práce. Všechny citlivější rostliny jako třeba jahody pokryjte alespoň chvojím, slámou nebo pilinami," říká odborný poradce z Českého svazu zahrádkářů Miroslav Šmoranc.

Podle něj jsou v nebezpečí veškeré rostliny, které jste zaseli nebo zasadili na podzim, například česnek. "Problém je v tom, že bylo donedávna docela teplo. Takže se mohlo stát, že už povylezl. A když jsme bez sněhu, půda promrzne do velké hloubky a zničí ho," uvádí jeden z příkladů.

Na druhou stranu je dobře, že jsou celodenní mrazy. "Nejhorší varianta nastává v okamžiku, kdy je v noci třeba minus patnáct a přes den mírně nad nulou. To pak skoro vidíte, jak to denní sluníčko vytahuje rostliny ze země a v noci je mráz spálí," popisuje. To se podle něj v době, kdy je sníh, nemůže stát.

Nejhorší varianta by nastala v případě, kdy by klesaly teploty až k minus třiceti, což se v některých lokalitách stává už nyní. "Přijdeme o révu, v ohrožení by byly i ořešáky, meruňky a broskvoně," varuje.

Jedním dechem ale mráz nezatracuje. "Při takovéto zimě jsem si jistý, že vymrznou slimáci španěláci, to je dobrá zpráva, měly by se také zlikvidovat spóry padlí," přidává kladnou stránku věci.

Stejně jako zahrádkáři jsou ostražití i zemědělci. Pokud by teploty pod minus 20 stupňů trvaly delší dobu, mohou podle nich způsobit katastrofální škody. "Na holomrazy se nedá připravit. Sníh bohužel nenapadl, a tak je jedinou ochranou šlechtění ozimních obilovin na mrazuvzdornost. Velké mrazy pod minus dvacet však obiloviny více dní po sobě nevydrží," říká předseda Agrární komory v Hodoníně Petr Chaloupka. V takovém případě osení vysévané na podzim zmrzne a na jaře nevyraší, čímž se zemědělcům výrazně zvednou náklady.

Po mrazech mohou vyrýt kousek zeminy s osením, dát ho do tepla a sledovat, zda ze zeminy něco vyraší. Přesto tento test není zcela průkazný a škody způsobené mrazem se v plné šíři ukážou až na jaře.

Podle Českého hydrometeorologického úřadu mají nízké teploty vydržet zhruba do poloviny února, v první části měsíce má být v nížinách až minus 20 stupňů v noci a až minus 14 stupňů přes den. Nad nulu by se podle dlouhodobé předpovědi měly teploty dostat ve druhé polovině února.

,