Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třípodlažní dům zapustili do svahu a obklopili zahradou s jezírkem

Vstává za rozbřesku, ještě než začnou trylkovat kosi, projde se zahradou a v klidu a absolutním soukromí si tak nabije baterky na celý den. Stavaři Jaroslavu Jarkovskému se totiž podařilo vybudovat rodinný dům se zahradou na úbočí táhlého svahu se zbytky meruňkového sadu za městem. Takřka v izolaci.
Suchou zídku po levé straně soutěsky se podařilo pohledně sestavit až po...

Suchou zídku po levé straně soutěsky se podařilo pohledně sestavit až po několika pokusech. Dohromady ji nakonec dal bývalý malíř pokojů. | foto: Jiří Savinec, www.e-knihovnicka.cz

Vypadá to, že ranní ptáče opravdu dál doskáče, protože zmíněný stavař si venku současně stihne naplánovat svůj pracovní program. Klid na to na své zahradě s nádherným výhledem na panorama Litoměřic má. Ani do budoucna by vzácné soukromí a klid nic rušit nemělo, protože v zeleni nahoře se už žádná výstavba neplánuje a přístupová komunikace končí dole pod nevysokou opěrnou zdí.

A protože Jarkovští chtěli, aby nový domov jejich rodiny citlivě zapadl do krajiny, zvolili dům zčásti zapuštěný v terénu. „Stavba vyhlíží jako přízemní, ale v podstatě je třípodlažní,“ vysvětlují. Velkých přání ovšem měli na samém začátku výstavby domu a zahrady víc - i proto, že do té doby bydleli v paneláku - a většinu si splnili.

Bez vody ani ránu, dopřáli si tedy potok i jezírko

Rodina například toužila po zahradě s maximem vodního živlu, tak si ho i dopřála. Velké jezírko přímo před domem je schované za vyvýšenou bytelnou zídkou z kamene. Zaujme zřetelně ohraničenou koupací zónou vybíhající do jeho středu od dřevěné paluby pod velkým proskleným francouzským oknem prolamujícím čelní fasádu domu.

Inspiraci manželé kdysi nabrali u přátel na Vysočině, ale dnes pomalu zjišťují, že víc než koupání je baví pohled na vodní hladinu a vlhkomilnou zeleň prorůstající pobřežní zónou. Tato mělčina by měla vodu v jezírku přirozeně filtrovat a čistit, ale praxe ukázala, že až tak jednoduché to zase není. Nakonec oželeli i ryby, které původně vysadili, protože zdaleka nejvíc jim učarovala průzračně čistá voda.

Zajímavý vývoj prodělal potůček, který do uměle vytvořeného zahradního jezírka ústí. Protéká poměrně stísněnou boční partií mezi štítem domu a další opěrnou zídkou s plotem oddělujícím sousední parcelu a pramení ve skalce v zahradě za domem v prudkém svahu zpevněném velkými balvany.

Podél jeho břehů lze projít od jezírka až do zadních partií zahrady, a to po chodníku z nepravidelných kamenných šlapáků, který je zakončený lávkou. Jen o kousek dál je překlenutý velkým plochým kamenem, který vystupuje až k prahu dalšího francouzského okna, jímž je interiér v domě prosvětlený.

Ze soutěsky se suchým potokem i z paluby nad jezírkem před domem má rodina...
Potok v zahradě je fan, i když je umělý. Jenže voda samotná - a také její pohyb...

Ze soutěsky se suchým potokem i z paluby nad jezírkem před domem je nádherný výhled na panorama Litoměřic (vpravo pohled od boku domu do svahu).

„V této podobě se ovšem tento potok - připomínající spíše horskou bystřinu - nezrodil hned napoprvé,“ pokračuje ve vyprávění pan Jarkovský. „Jeho koryto je samozřejmě vyložené fólií. A aby poměrně dlouhý tok působil přirozeně, mírně se mezi kameny vlní. Jakoby meandruje a navrch ještě protéká několika tůňkami s množstvím vlhkomilné zeleně.“

Realizační firma ho ovšem z jeho pohledu pojala jako obyčejné koryto, takže ho rozebral ještě týž den, kdy se zrodilo. „Příští den jsem si vzal volno a znovu jsem potok s pracovníky firmy sestavil, ale už v duchu mých představ.“ Důvod, proč v něm dnes žádná voda neteče a zdržuje se jen ve zmiňovaných tůních, je prostý. „Na celodenní provoz jsem raději zapomněl, jakmile jsem si spočítal, že během tří horkých letních dní se odtud vypaří téměř půldruhého kubíku vody. A tak dnes vodopád s potůčkem pouštíme jen občas, když sedíme s přáteli na zastřešené terase,“ popisuje majitel.

Vytvarovat svah, na to potřebujete spoustu kamenů

Úzký koridor se suchým potokem dnes ale plní ještě jednu úlohu. Protože z okna domu zbývají k hranici pozemku pouhé čtyři, pět metrů, navrhl architekt zpevnit tento břeh tarasem z větších kusů pískovce mezi vertikálně zapuštěnými kamennými hranoly. I tato zeď se mírně vlní a při jejím okraji jsou spousty jehličnanů a další nenáročná zeleň.

Podobný výhled se majitelům nabízí i zevnitř z jednoho z velkých francouzských...
Suchou zídku po levé straně soutěsky se podařilo pohledně sestavit až po...

Suchou zídku po levé straně soutěsky se podařilo pohledně sestavit až po několika pokusech. Dohromady ji nakonec dal bývalý malíř pokojů.

„Vznikla tak neuvěřitelně členitá kulisa, která zaujme i při pohledu skrz okno z interiéru, a to ve všech ročních obdobích,“ přibližuje Jaroslav Jarkovský. Vzniklou soutěskou se line zmíněný potok i chodník z nepravidelných šlapáků ponořených v mechovité zeleni. Navazuje mulč z oblázků, jenž pokrývá i dno potůčku. Nechybí trsy travin, bochanovitě tvarované jehličnany a další zeleň. I v tomto případě vyhlíží vše přirozeně a nenásilně, jako by to ani nebylo dílo člověka.

„Realizace celého tarasu byla ovšem opět poněkud svízelná. Napoprvé zídku vztyčili kameníci, kteří se jinak velice úspěšně zhostili stavby jezírka vpředu. Tady ale pohořeli. A tak opěrnou zeď nakonec postavil jeden z dělníků, původním povoláním malíř pokojů. Tedy umělec...“

Extra tip: S pomocí kamenů je možné v alpínu překonat prakticky jakýkoli výškový předěl. Lze kopírovat přírodu a vytvořit spárovou skalku, uplatnit lze i nepravidelné, tvarově členité suché zídky sestavené z kousků opracovaného kamene. V tomto případě je to řezaný pískovec, který hraje prim v celé zahradě a majitelé ho použili i na podlaze kryté zahradní terasy. Zídky jsou vetknuté mezi větší kameny, často v různých výškových úrovních.

Umění, navíc nepředstavitelně těžké, představovala také doprava a usazení většího počtu balvanů, jež zpevňují svah navazující za domem na skalku s malým vodopádem. Kamenité alpínum zde zvolna přechází do podoby svažitého záhonu ve tvaru nepravidelného jazyku s množstvím keříků, jehož povrch je z větší části zakrytý kůrovým mulčem. Zpevňuje partie, kde by již bylo technicky nemožné sekat trávník, který svažitou zahradou jakoby meandruje až k domu.

Podobně se potom vlní i další rabátka po obvodu, případně vystupují v podobě ostrovů do plochy krátce střiženého trávníku. Zrodila se zahrada, kterou si její majitelé vysnili už v dobách, kdy obývali panelákový byt. A také své sny dotáhli do konce. Jak nám Jarkovští přiznali, všechno je dnes hotové, zbývá už jen něco sem tam dosadit, dotvarovat či jinak doladit.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025