Ani v létě si na zahrádce neodpočinete.

Ani v létě si na zahrádce neodpočinete. | foto: Profimedia.cz

Zalévat, plít, hnojit. Co byste neměli na začátku prázdnin zanedbat

  • 3
Mezi nejdůležitější činnosti v červnu patří zalévání a výživa rostlin. S péčí o zahradu je však třeba nepolevit, během tohoto období vás bude čekat neméně práce než na jaře.

Jednotlivé činnosti se samozřejmě provádějí v závislosti na aktuálním počasí. Všechny rostliny nyní potřebují pravidelnou zálivku. Je třeba se soustředit hlavně u nových výsadeb dřevin, které ještě nemají plně vyvinutý kořenový systém.

1. Velmi důležitá je i pravidelná zálivka rostlin nasázených v truhlících a závěsných květináčích. Zavlažujete-li stromy, provádějte to pak raději méně často, ale vydatněji.

Zahradní inspirace

2. Nezapomínejte také pravidelně přihnojovat jednotlivé rostliny v zahradě. Vícesložkovým hnojivem znovu přihnojte růže a další bohatě kvetoucí keře (šeříky, hortenzie, komuli...). Důležité je též pravidelné přihnojování květin. Stromy a keře nyní přihnojujeme rychle působícími hnojivy.

3. Rostlinám v nádobách věnujte celkově zvýšenou péči, nejen pravidelnou zálivku a výživu. Aby rostliny nasazovaly nová poupata, musíte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a květenství.

4. Vyštipujte vegetační vrchol u jiřinek, zaštipujte chryzantémy i fuchsie. Dříve provedené přímé výsevy je čas vyjednotit, aby rostliny nezeslábly nedostatkem prostoru.

5. Vysoké nebo rozložité květiny na záhonech pravidelně vyvazujte k opěrám.

6. I v tomto období je potřeba věnovat pozornost skalce. Měli byste ji pravidelně ošetřovat a zbavovat plevele. Máte-li na skalce tařici, tařičku či devaterník, brzy po odkvětu je silně seřízněte. Skalničky začínejte množit polovyzrálými řízky.

7. Vhodná doba je nyní i pro získávání měkkých nebo polovyzrálých řízků řady dřevin a trvalek – to ostatně platí i pro měsíc červenec.

8. Pravidelné sekání trávníku, jeho přihnojování a též dobrá zálivka je v tomto měsíci nanejvýš důležitá, stejně tak i v červenci, zvláště v oblastech s minimálními srážkami.

9. Stále je potřeba provádět pravidelné kontroly škůdců a chorob vyskytujících se na okrasných i ovocných rostlinách v naší zahradě.

10. Nepolevujte v průběžném pletí zahrady. To platí i pro celou nadcházející sezonu, preventivně se tím pomáhá zahradě i do dalších let.

11. V tomto období se provádí opakované seříznutí živých plotů z opadavých keřů.

12. Po odkvětu zmlazte staré pěnišníky a azalky, zejména ty keře, které jsou odspoda vyholené.

13. Nejvyšší čas je v tomto měsíci na vyjmutí na jaře kvetoucích cibulovin. Jedná se především o tulipány a hyacinty. Tulipány můžeme nyní rozmnožovat brutem.

14. U větších rostlin, jako jsou rododendrony a azalky, provádějte zmlazovací řez. Můžete u nich v tomto období odebírat polovyzrálé řízky. Vhodné je též provést řez vistárií a množit je v této době hřížením. U vřesů nyní nastává nejvyšší čas na množení řízkováním.

15. Pokud máte připraveny cibule na podzim kvetoucích cibulovin, je nyní ten správný čas na jejich výsadbu. Konec července je vhodný například pro výsadbu ocúnů, které pak krásně vykvetou koncem srpna a v září. Také objednávejte a nakupujte nové rostliny pro podzimní výsadbu.

16. Před odjezdem na dovolenou se musíte o zahradu náležitě postarat. Celou zahradu velmi důkladně zalijte. Okolí keřů i záhony květin zkypřete a posypejte rašelinou nebo posekanou trávou. Zabráníte tak výparu z půdy a zachováte v ní tak co nejvíce vláhy. (Platí i pro měsíc srpen.)

Původní článek z webu Marigreen.cz byl redakčně upraven.