VIDEO: Před koupí traktůrku vyzkoušejte řízení. Rozhoduje převodovka

  • 5
Kupovat zahradní traktůrek je stejně náročné jako vybrat auto. Při výběru je třeba brát v úvahu zejména plochu pozemku, ale i jeho svažitost, četnost sečení – tedy výšku trávníku, členitost pozemku, tedy množství překážek. Zaměřte se i na druh převodovky.

Na videu se můžete podívat, na co se obecně zaměřit při výběru zahradního traktoru.  Od výše zmíněných podmínek se odvíjí objem motoru, jeho výkon a a krouticí objem, což značně ovlivňuje například počet válců. Pro vysokou životnost na rozlehlých pozemcích jsou výhodou litinové vložky válců u namáhaných strojů. To jsou všechno ukazatele, od kterých se odvíjí cena a výdrž traktůrku.

Kdo potřebuje koš

S cenou souvisí i způsob, jakým budete se sekačkou pracovat. Pokud hledáte jednoúčelový stroj, nebudete potřebovat velkou mašinu, která umožňuje připojit příslušenství, postačí i rider. Zahradní traktory na takové příslušenství musí být dimenzovány.

Záleží i na tom, jak budete sekat. Boční výhoz můžete i zaslepit a použít mulčovací nůž.

Kdo sbírá do koše, měl by si pořídit dvojnožový stroj sbírající do středového tunelu. Podle zkušeností z praxe tyto stroje sbírají nejlépe a nejméně se ucpává výletový otvor, zvláště u vyšších porostů nebo u trávy, která není absolutně suchá.

Cena i podle převodovky

Velké dilema budete mít při volbě typu převodovky. Manuální převodovka je levnější, ale je vhodná na velké a málo členité plochy, kde není třeba manévrovat podél překážek. Rychlé změny v rychlosti a mrštné manévrování dokáže takzvaná hydrostatická převodovka, kde se rychlost pojezdu řídí pedálem jako v autě.

Prodejci se dušují, že jsou tyto převodovky nezničitelné, ale z internetových diskusí je zřejmé, že hlavně ve svažitých terénech  a při tahání stavebního materiálu nebo velkého množství dřeva z lesa "odcházejí", hlavně po zahřátí už tolik netáhnou. Zahradní traktor není pro tyto účely stavěn – uvědomme si, že "Zetor" stojí 8x tolik.

Nejlepší pověst mají převodovky Tuff Torg, a ptejte se proto technika, jaká je ve stroji použita. U běžných modelů se používá K46, která se doporučuje pro normální sklony terénu, u profesionálních mašin byste se měli setkat s typem K62, která nejenže zvládá svažitější terén, ale také lépe přenáší sílu motoru na kola.

Někteří výrobci používají i levnější řešení, cenově téměř na úrovni mechanického zpřevodování, a to variátor. Uživatelsky je to téměř srovnatelné s hydrostatem a určitě příjemnější oproti mechanické převodovce, kde musíte zastavit, abyste přeřadili rychlost pojezdu. Tady rychlost řídíte sešlápnutím pedálu. Zastavujete jen pro přeřazení na couvání. U hydrostatu jen šlápnete na "zpátečkový" pedál.

"Tato převodovka se používá hlavně u lehčích strojů, kde se nepředpokládá problém s přenášením síly motoru do kol. Neřeší se velké svahy, nebudete tahat vozík s dřevem z lesa, ale jen třeba svážet listí ze zahrady," vysvětluje Filip Werner ze společnosti Moutfield, která prodává s touto převodovkou například některé modely od firmy Wolf-Garten.

U variátoru se předpokládá častější údržba. Občas je třeba vyměnit opotřebovaný řemen, který je v převodovce nejnamáhanější součástkou.

Abyste se vešli do stodoly

Stejně jako u sekaček platí, že se nevyplácí poddimenzovat stroj. Možná se vám zalíbil malý sedmdesáticentimetrový rider, který je mrštný a obratný, navíc nestojí mnoho. Jenže je to stroj pro sečení a neumožňuje připojit jakékoli příslušenství. Jde vlastně o výkonou sekačku na které se vezete, máte větší záběr a koš.

Na těžší podmínky prostě není stavěný, je vhodný pro majitele menšího až středního pozemku, které už nebaví kráčet za sekačkou. Naopak zahradní traktor je univerzální.

Než nakoupíte, měli byste prodejnímu technikovi přesně vysvětlit, jak velký pozemek a jak často hodláte sekat, jaký máte terén, jak široký máte vjezd do kůlny nebo garáže. Pokud je to možné, vyzkoušejte si řízení s různými převodovkami. Uvědomte si, že traktůrek nekupujete na rok či dva, takže se nevyplatí příliš střílet od boku.