Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahrady Clauda Moneta jako živá inspirace pro romantické zahradníky

Věhlasný impresionista sám stvořil zahrady kolem svého domu a s nezměrnou vášní je i zveleboval, aby se mu nakonec staly celoživotní inspirací. Už se nemusel jako jiní umělci vydávat na cesty, maloval svůj domov a zahrady a jejich atmosféru dokázal přenést na plátno. Vy se můžete pokusit vytvořit si ji naživo.
Zahrady Clauda Moneta jsou věčnou inspirací

Zahrady Clauda Moneta jsou věčnou inspirací | foto: Profimedia.cz

Od roku 1980, kdy byly dům i zahrady Clauda Moneta v Giverny otevřeny pro veřejnost, je ročně navštíví na půl milionu návštěvníků. Víc informací najdete v článku Claude Monet předělávat svůj dům 40 let. Jak vypadá dnes. Není divu. Stále jsou okouzlující a vyvolávají pocit, že vstupujete do mistrových obrazů, do  impresionistického světa plného barev a hry světla a stínů.

Zahrada jako paleta pestrých barev

Dům měl Monet zpočátku pouze v pronájmu. Až když nabyl díky prodejům svých obrazů značného jmění, dům i s pozemky roku 1892 koupil a pustil se do jejich úprav. Proměna zahrady si vyžádala spoustu času, úsilí i prostředků, ale Monet se jí oddal s nezměrnou vášní.

K domu původně patřil sad s centrální alejí tvořenou jehličnany, ale stále uznávanější malíř toužil po zahradě květinové. Stromy nechal vykácet a místo se v jeho vizi nenašlo ani pro zmiňované stromořadí; ze vzrostlých tisů zde přetrvaly jen dva na přímluvu jeho ženy.

Dům Clauda Moneta obklopený zahradami, které impresionista sám stvořil.
Dům Clauda Moneta obklopený zahradami, které impresionista sám stvořil.

Symetrická zahrada tvořená záhony přetékajícími od jara do podzimu zářivými barvami letniček.

Před domem se pak zrodila symetrická zahrada tvořená záhony přetékajícími od jara do podzimu vytrvalými květinami i zářivě zbarvenými letničkami, nízkými i vysokými. Monet chtěl, aby hýřily pestrými tóny a barevně se proměňovaly v každou roční i denní dobu, každou hodinu a za jakéhokoli počasí. Věděl, jaký zdroj inspirace mu zahrada nabídne.

Stromy pak nahradila početná loubí, po kterých se pnou vzhůru růže či plaménky a vytvářejí v patrech další kaskády barev. Jednotlivé kompozice pečlivě promýšlel, aby byly co nejpůsobivější, ať už ve slunečním svitu za plného dne či v mlžném ranním oparu.

Pohled do zahrad, které Claude Monet sám stvořil, aby mu sloužily jako inspirace pro jeho obrazy.
Rozkvetlá zahrada Clauda Moneta

Pohled do zahrad, které Claude Monet sám stvořil, aby mu sloužily jako inspirace pro jeho obrazy.

Tradičnímu řešení zahrad nejen francouzských se tento styl ve své době zcela vymykal, stejně jako Monetova provokující a zároveň čarokrásná plátna. Tak velkolepý projekt samozřejmě vyžadoval značné náklady i další údržbu, kterou mělo ještě za umělcova života na starosti šest zahradníků. Naštěstí byl již majetný, ale i tak si občas posteskl, že všechny peníze utratí pouze za svoji zahradu.

Pro lekníny cokoli

Na květinovou partii blíže k domu, protkanou spletitou sítí štěrkem sypaných cestiček, navazuje část přírodní. Její lehce orientální nádech podtrhuje dvojice dřevěných mostů v japonském stylu, porostlých vistáriemi. Spojují břehy slavného jezírka s lekníny, kvůli kterému Monet neváhal odklonit rameno říčky Epte, aby v něm nádrž uměle vyhloubil.

Slavný japonský můstek z obrazů Clauda Moneta s vistárií v době květu
Pohled z japonského můstku na jezírko s lekníny

Slavný japonský můstek z obrazů Clauda Moneta s vistárií v době květu a pohled z něj na jezírko.

Parcelu přikoupil dodatečně. Rozkládá se za silnicí a s domem a původní zahradou je propojená podchodem. Zabednění vesničané se ovšem proti jezírku bouřili, protože podivné rostliny, jež v něm rostou, údajně infikují vodu. Monet namítal, že je tvoří především proto, aby je mohl malovat, a pěstovat zde bude pouze lekníny, rákosí a kosatce, což jsou běžné vodní rostliny. Prefekt nakonec jeho přání vyhověl a vlastně tak dal zelenou vzniku nejslavnějším dílům moderního výtvarného umění.

Ovšem řada rostlin u břehů vodní nádrže musela vesničanům ze sousedství připadat i nadále velice podezřelá, hlavně bambusy, japonské kdoulovce či sakury. Kde slavný malíř načerpal tuto východoasijskou inspiraci? Vysledoval ji ve starých japonských grafických listech, jež za nemalé peníze horlivě nakupoval.

Jako v Monetově obraze

Odhalené tajemství

Monetovy obrazy jsou plné zářivých barev, světla i jeho odrazů. Již od samého začátku mistr s oblibou užíval tmavé barvy a různé odstíny šedé, ovšem černou po roce 1860 naopak odmítal. Teprve nedávno odborníci zjistili, že toto neobyčejné vidění ovlivnila oční choroba, která vedla až k jeho úplné slepotě. Zprvu přestal vidět na jedno oko a v roce 1922 oslepl docela. Oční operace mu sice umožnila se k malování vrátit, ale v posledních letech svého života Monet znovu tvořil jako téměř nevidoucí stařec. Ovšem i tak vyhlížejí jeho malířské vize jako velkolepé symfonie čistých barev.

Již za Monetova života se dům se zahradami stal skutečným poutním místem, hlavně pro celé zástupy umělců. Z těch nejslavnějších sem jezdili pro inspiraci Cézanne, Renoir, Pissaro či Matisse. Proto se Giverny a vlastně celá Normandie považují za kolébku impresionismu.

A jak vznikl název tohoto směru? Na jedné z výstav představil Monet obraz Imprese znázorňující východ slunce, jak se odráží na vodní hladině. Jeden z kritiků pak prohlásil, že Monet znázorňuje jen jakési "imprese" a nazval ho impresionistou. On i jeho příznivci a žáci toto označení s radostí přijali.

Zahrada Moneta bezmezně fascinovala; hledal v ní a také nacházel stále novou inspiraci a třeba z pouhého pozorování jezírka vytěžil přes 200 děl. Výstavy, na kterých v letech 1900 až 1909 své "vodní obrazy" ukazoval, měly impozantní úspěch a vynesly mu nejvyšší uznání. Monumentální série panelů s námětem leknínů, kvůli které nechal mistr z Giverny v roce 1916 k domu dokonce přistavět zvláštní ateliér, ho pak zaměstnávala až do jeho smrti v roce 1926. Bylo mu 86 let.

Další inspiraci, rady a tipy pro svou zahradu či balkon najdete v měsíčníku Knihovnička Zahrada.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025