Bandog (na snímku štěně) je podle slovenského ministra zemědělství nebezpečné

Bandog (na snímku štěně) je podle slovenského ministra zemědělství nebezpečné plemeno a uvažuje o zákazu jeho chovu. | foto: Profimedia.cz

Slovensko chce zakázat chov pitbulů a bandogů. Křížence neřeší

  • 649
Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek uvažuje o zákazu chovu pitbulů a bandogů, chov dalších třinácti plemen "bojových" psů by chtěl zpřísnit. Zákon by prý mohl platit už od 1. dubna 2013. Podle kynologů ale návrh neřeší chov problematických kříženců, ale čistě jen chov čistokrevných zvířat.

"Už bylo opravdu neúnosné sledovat, kolik lidí bylo v poslední době napadeno," prohlásila ministrova mluvčí Magda Tóth Želeňáková i pro ČT24. Podle ní veřejnost takový návrh schvaluje a podle slovenského listu Sme návrh ministerstva přivítalo i Sdružení měst a obcí Slovenska.

Kynologové považují za nejproblematičtější křížence

Připravovaná novela kromě zákazu chovu pitbulů a bandogů počítá s omezeními i pro dalších 13 plemen. Mezi nimi například pro chov jihoruského ovčáka, brazilskou filu, anglického buldoka, moskevského strážního psa, boerboela neboli búrského buldoka (někdy také označovaného jako jihoafrický mastif) nebo saarlosova vlčáka.

Plánovaná přísná pravidla chovu pro dalších 13 plemen

- Zájemci o chov ministerstvem určených plemen budou muset projít kynologickým výcvikem, pes bude moci na procházku pouze na vodítku a s náhubkem.

- Místo určené k chovu budou muset chovateli schválit kynologové.

- Každý chovatel "nebezpečného" plemene navíc bude pod kontrolou příslušné obce.

"Zřejmě nevycházeli ze žádných statistik. Nejvíc poranění má na svědomí rotvajler, případně jeho kříženec s německým ovčákem," řekl Zoltán Tatarko z Klubu amerických bandogů v reakci na to, že chystaná norma považuje pitbuly a bandogy za "nežádoucí psy".

Jenže právě rotvajler na ministerském seznamu problematických psů chybí proto, že v posledních letech nebyl zaznamenán jeho útok na člověka. 

S pitbulem či bandogem přes Slovensko ani nepřejedete

Novela předpokládá, že chovatelé tato dvě plemena nebudou moci chovat a rozmnožovat, zakázán bude i jejich vstup na Slovensko. Psi narození do konce března budou moci na Slovensku zůstat, ale jedince schopné rozmnožování čeká kastrace, nebo do třech měsíců vývoz za hranice státu.

Šéf Slovenské kynologické jednoty Jozef Jursa má k návrhu obdobné připomínky jako chovatel Tatarko. "Je to bohužel zaměřeno na čistokrevná plemena, což podle nás není příliš šťastné," řekl. Podle něj jsou z hlediska útoků na člověka nejproblematičtější právě jejich kříženci.