LED zdrojů je na trhu obrovské množství. Mají různé tvary i patice.

LED zdrojů je na trhu obrovské množství. Mají různé tvary i patice. | foto: Profimedia.cz

Dva roky po konci žárovek se Češi nevyznají v teplotách a lumenech

  • 150
Dva roky po ukončení výroby klasických žárovek se Češi v nových úsporných zdrojích orientují sice lépe, ale v posouzení některých klíčových parametrů stále váhají. Vyplývá to z tradičního průzkumu portálu eSvětlo.cz.

V první řadě se změnilo vnímání úsporných zdrojů světla. Letos jim důvěřuje už 84 % respondentů. O 11 % se také zlepšilo povědomí o životnosti úsporných zdrojů. Podle údajů portálu Češi při nákupu v současné době upřednostňují LED žárovku před úsporkou, a to v poměru 3:1.

Výrazně narostla neschopnost určit typ závitu, který doma lidé mají. Problém s jeho identifikací měla více než polovina respondentů. Je to zřejmě tím, že s příchodem více závitů na trh začíná řada Čechů tápat, jaký konkrétní závit doma vlastně mají. „Dříve se používaly prakticky pouze závity E14 a E27. Dnes jich je minimálně třikrát více, v průmyslové sféře i desetkrát více. Jestliže loni závit nepoznala pětina respondentů, letos to bylo přes polovinu,“ komentuje výsledky Michael Urban z portálu eSvětlo.cz

Podle průzkumu se lidé při nákupu řídí hlavně životností (69 %), cenou (64 %), značkou (59 %), výkonem (54 %), barvou světla (36 %) a designem (19 %). Právě barva světla je přitom jedním z klíčových ukazatelů vhodnosti umístění žárovky. Označení 2700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu, a nahrazuje tedy světlo oblíbené klasické žárovky. Tam, kde výrobce neurčuje přesnou barevnou teplotu, hrozí, že při nákupu více zdrojů se budou barevná podání lišit.

Průzkum prokázal, že pojem barevná teplota a kelvin stále neznají dvě třetiny Čechů. „To je sice o 6 % lepší výsledek než loni, ale celkově ho hodnotíme jako nedostačující," vysvětluje Urban.

Přepočty odpovídající normě Evropské unie

Co znamená jednotka lumen (světelný tok) stále neví 53 % populace, loni to však bylo 88 %, znalosti se tedy lepší. „Dříve byli lidé zvyklí nakupovat podle výkonu ve wattech. Obvykle vybírali mezi 40, 60, 75 a 100wattovou žárovkou. Toto rozlišení je však u úsporných zdrojů nepoužitelné, dnes hraje prim světelný tok. S technologickým pokrokem navíc stále roste počet lumenů na watt, proto by se měli spotřebitelé rozhodovat hlavně na základě počtu lumenů. Může se totiž lehce stát, že spotřebitel ke své škodě upřednostní avizovaný počet wattů,“ upozorňuje Michael Urban.