Zakrmovací loď dokáže na řece pomoci k vysněnému úlovku

  • 2
O tom, že i na menších řekách najdete krásné kapry přes deset kilo, není pochyb. Není ovšem obvyklé, že by se je na Berounce nebo třeba na Sázavě dařilo ulovit častěji než párkrát do roka. Výraznějšího počtu úlovků dosáhnete použitím zakrmovacích lodí, které se v rybařině stále více prosazují.

Zakrmovací lodě mají jednu obrovskou výhodu. „Mohou se dostat až na vzdálenost tři sta metrů od břehu do míst, kde tušíte rybu. Odvezou třeba kilo krmení i s montáží, tam všechno vyklopíte a kilo krmení mi spadne přímo na montáž,“ vysvětluje Miroslav Tryner, specialista na kapry v novém pořadu rybářského serveru Čas na ryby, který najdete na jeho youtubovém profilu.

„Vyzkoušel jsem tuto metodu prvně na Sázavě ve dnech, když už bylo několik dní po sobě teplé počasí a byl předpoklad, že by mohly ryby docela brát,“ popisuje rybář Jiří Louthan.

U protějšího břehu mírně proti proudu očekával terénní zlomy dna nedaleko skály. Nahazovacím echolotem si z protějšího břehu, na který přeplaval, promapoval asi 30metrový pás a na jeho horním konci pod převislým stromem na dně objevil krásnou řasami porostlou lavici. U ní je možné očekávat naplavenou přirozenou potravu, která se o lavici zarazí a kam určitě jezdí ryby hodovat. „Tady budu vnadit, přesně tady chci lovit,“ rozhodl se.

Ani sem ovšem bez závozu z břehu nenahodil a tak si v praxi uvědomil, pro jaké situace se zakrmovací loď právě může hodit. Přitom se dělají lodě v různých velikostech podle toho, kolik krmení potřebujete najednou zavézt.

Ceny standardních loděk se většinou pohybují mezi deseti a patnácti tisíci korunami, záleží i na vybavení. Některé loďky mohou být vybaveny i echolotem, takže přímo ze břehu vidíte, zda se v místě nacházejí ryby. Čím kvalitnější materiál loďky, čím větší nosnost a odolnost provedení a vybavení, tím dražší výrobek, ceny se tak mohou vyšplhat až ke 40 tisícům korun.

Taktika se zakrmovací loďkou se nakonec ukázala jako úspěšná. Trvalo to jenom tři čtvrtě hodiny a rybář měl na vlasci kapra 82 centimetrů a 11,5 kila. „Naposledy tu byla podobně velká ryba ulovena před rokem a dalších několik let zpět vůbec ne. Bez zakrmovací lodi už sem příště nepojedu. Svému místu budu věřit celé léto a taky si ho vždycky, když přijedu, pěkně rozkrmím, abych rybu nenechal na pochybách, kam že má jezdit na hostinu,“ věří si rybář.

Je pravda, že jsou i rybáři, kteří podobným hi-tech metodám příliš nevěří. Podle jejich názoru jsou různé elektronické vychytávky, echoloty a podobně úkrokem od klasického rybaření. Jak se na podobné vychytávky díváte vy? Hlasujte v anketě.

Máte rádi moderní elektronické vychytávky v rybaření?

celkem hlasů: 228

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. června 2017. Anketa je uzavřena.

Dávám přednost jednoduchosti a za podobné věci nehodlám vyhazovat peníze
Dávám přednost jednoduchosti a za podobné věci nehodlám vyhazovat peníze 192
Miluji to a zkouším všechny novinky
Miluji to a zkouším všechny novinky 26
Vždycky si počkám, až jak se osvědčí
Vždycky si počkám, až jak se osvědčí 10