Vykašlat se údržbu keřů kolem domu se nevyplácí. Skončí to tak, že plot zaroste spletí křovin, dům se v nich skoro ztratí. Situace, jakou vidíte na našem videu, není ale ojedinělým případem, lidí, kteří se o pravidelnou údržbu nestarají, je více.
Zpočátku vypadá malebně, když dům zarůstá keři, později však mnoho lidí zjistí, že prořezat je je nad jejich síly. V našem případě se ani není co divit, do pichlavých keřů se nechce nikomu.
Nejdříve bezpečnost
Martin Komárek se s motorovou pilou "kamarádí", při tréninku ji má denně v ruce. Proto upozorňuje, jak je důležité dodržovat zásady bezpečnosti práce s tímto "vražedným" nástrojem. "Pustit se do podobného prořezávání je obtížnější než si nařezat pár polen na topení v krbu. V první řadě si zkontrolujte brzdu řetězu, napnutí řetězu a celkový stav pily," doporučuje. Podrobněji o bezpečnosti práce s pilou můžete číst ZDE.
Pro podobné úkony se mu osvědčila spíše menší pila s lištou 35 centimetrů. "Je malá a lehká, dobře se s ní v obtížných podmínkách manipuluje, zvlášť v situaci, kdy jste nuceni pracovat s pilou nad hlavou, což bych ostatně nezkušenému amatérovi vůbec nedoporučoval. Významně se tím zvyšuje nebezpečí úrazu," varuje Martin Komárek.
Připomíná i důležitost vhodného oblečení. Helma se štítem a sluchátky chrání hlavu a obličej, které mohou dostat zásah od odštěpků dřeva. Lze je koupit od pěti set korun - pokud je někdo ochoten investovat deset tisíc do motorové pily, neměl by tuto drobnou investici opomenout. Stejně důležité (zvláště u ostnatých dřevin) jsou i rukavice a pevná obuv.
Postupně kus za kusem
"Při prořezávání se nesnažte postupovat plošně, ale pomalu větev za větví. Jinak vytvoříte spleť odřezaných větví, se kterou si jen tak neporadíte," vysvětluje.
Na videu je dobře vidět, jak Komárek odřezává vždy jen jedinou větev, tu vytáhne ze spleti šlahounů a hned si ji vedle zpracuje tak, aby si "na pracovišti" udělal pořádek. To také souvisí s bezpečností, sníží se tím pravděpodobnost, že zakopnete o zapomenutou větev, což ve spojitosti s běžícím řetězem může dopadnout tragicky.
Martin Komárek
Martin Komárek poté absolvoval měsíční přípravu pod vedením amerického trenéra Rudiho Detmara a na dalším mistrovství Evropy skončil v roce 2002 na druhém místě. Fyzicky se připravoval prací v lese a po seznámení s profesionálem z Nového Zélandu, Dionem Lanem, využil jeho pozvání na trénink na Novém Zélandu. Tam se také sešel s několikanásobným mistrem světa Jasonem Wynyardem a byl trénován oběma šampiony. Tento intenzivní trénink mu dopomohl k získání čtyř titulů mistra Evropy v řadě, který přerušil v roce 2007. Titul mu odebral dlouholetý rival Němec Dirk Braun. K jeho největším úspěchům z té doby patřila třetí příčka z mistrovství světa v Německém Obersdorfu v roce 2006. Ztráta výkonnosti byla zapříčiněna vleklým zraněním ramene. Martinovi se však po operaci a aktivní rehabilitaci podařilo v sezoně 2008 vrátit mezi absolutní špičku. Stříbro z MS 2008 a zlato ve štafetě a bronz z individuálního závodu na ME 2008 jsou toho důkazem. Naposled se mu v srpnu 2010 během profesionální americké série finále Stihl Timbersports Pro Series U.S. Championship podařilo vytvořit nový světový rekord v kategorii Stock Saw (viz předchozí zpráva o úspěchu Martina Komárka). |