Čištění stěn

Čištění stěn | foto: Mountfield

Zanedbaný bazén vás připraví o čas i peníze. Je čas na odzimování

  • 13
Kdo včas neodzimuje bazén, riskuje, že se ve vodě kvůli oteplování objeví řasy. Pak nezbývá než vodu vypustit a bazén vyčistit. To představuje nejen čas a práci navíc, ale i výdaje za čerstvou vodu a zbytečně velké investice do bazénové chemie.

U malých nadzemních bazénů s tenkou fólií navíc může při napouštění dojít k jejímu poškození. Tlak vody ji totiž drží napnutou, po vypuštění ale může snadno dojít k jejímu odchlípnutí a zkrabacení, nebo dokonce k protržení.

Začněte včas

Sada na čištěníOdzimování bazénů je nejvhodnější načasovat do období, kdy jsou noční teploty trvale nad bodem mrazu a teplota vody vystoupá na 10 až 15 °C. "Odzimování je velmi snadné, pokud jste si dali práci s pečlivou přípravou na zimu," tvrdí Vítězslav Flek z firmy Bazénáři, která se specializuje na celoroční servis bazénů. "Kdo zazimuje tak, že ve vodě nechá napadané listí, nezabrání tomu, že se změní pH vody, a to je první krok k tomu, aby se voda zkazila. V opačném případě voda až do jara spolehlivě zůstane čistá a příprava na léto je bezproblémová," říká.

Nechat si připravit bazén na sezonu od firmy stojí obvykle 1 000-3 000 korun, záleží na velikosti bazénu a rozsahu prací, které se musí provádět.

Po odkrytí zazimovací plachty je nejprve potřeba odstranit z bazénu hrubé nečistoty, spadané listy a trávu. Poté je čas soustředit se na čištění stěn a dna bazénu. K tomu poslouží například gelový čistič, který dokáže odstranit usazeniny a organické nečistoty. Dá se pořídit ve specializovaných prodejnách asi za 200 Kč. Použitím tohoto čističe a velkého rohového kartáče se docílí čistých stěn, dna i rohů bazénu.

Automatický vysavač dna"Na stěny lze použít také například přípravek Azuro Clear, který se nanese na znečištěná místa a nechá 10-15 minut působit. Poté se nečistoty odstraní hadrem nebo kartáčem a důkladně se opláchnou vodou. Pokud je znečištění silné, postup se podle potřeby musí víckrát opakovat," doporučuje Roman Marek ze společnosti Mountfield, která se na prodej širokého spektra zahradních bazénů specializuje.

Hlavně upravit pH

Běžný tabletový testerPo odstranění největších nečistot lze začít dopouštět vodu tak, aby byla asi 10 cm pod okrajem. Poté se upraví hodnoty pH a zkontroluje se tvrdost vody. Kyselost by se měla pohybovat od 7,0 do 7,4 a tvrdost vody od 10 do 18 °N. (°N = německé stupně, které udávají obsah rozpuštěného CaO ve vodě). Produkty na úpravu pH lze pořídit kolem 150-200 Kč za kilogram. Deset testerů tvrdosti vyjde na 200 korun a litr přípravku ke stabilizování vody na 270 Kč. Důležité je ještě vodu jednorázově šokově zachlorovat.

Filtrace je nejdůležitější

Nová písková filtrace ProStar 4 pro bazény do objemu 20 m3Aby byla voda v bazénu opravdu čistá a nezávadná, rozhodně se neobejdete bez kvalitní pískové filtrace. Pokud nebude mít odpovídající výkon, nepomůže ani používání chemických přípravků. Po zimě je nutné pískovou filtraci zkontrolovat, zda je náplň čistá, případně ji proprat nebo vyměnit za novou. V případě neočekávaných nočních mrazíků nastavte na noc filtraci, případně (pokud máte) zapněte solární ohřev vody. Zabráníte tím poškození filtrace.

Starost po celou sezonu

Chemie proti každé vadě na krásePři letních teplotách nad 20 °C se v bazénu mohou začít tvořit řasy. Jejich vzniku zabráníte použitím výrobků na prevenci tvorby řas - každý z výrobců je označuje jinak: Azuro Alg, King Pool či Algaestop.

Při náhlém zkalení vody použijte vločkovače, které jednotlivé částečky vysrážejí, a tak je může písková filtrace lépe zachytit.

O vodu v bazénu pečujte pravidelně. Pro ošetření vody v sezoně můžete použít chlorové nebo bezchlorové prostředky. Bezchlorové jsou sice dražší, ale mají tu výhodu, že nedráždí oči a sliznici. Jejich nevýhodou je nutnost přesného a pravidelného dávkování. Hodí se hlavně pro lidi s alergií na chlor. Přechod z jednoho způsobu dezinfekce na druhý je možný, ale musíte na 3-5 dní přípravky úplně přestat používat.

Další detaily k péči o vodu v bazénu si můžete stáhnout ve formátu PDF například ZDE.

Hlavní zásady péče o vodu v bazénu

- udržovat neustále pH na hodnotách 7,0 až 7,4 a tvrdost vody mezi 10-18 °N
- pravidelně měřit testerem obsah chloru ve vodě a hlídat jeho množství mezi 0,3 až 0,5mg/l
- jako prevenci proti tvorbě řas aplikovat speciální chemii
- kontrolovat čistotu náplně pískového filtru, u malých bazénků s papírovou filtrací vyměňovat vložku
- udržovat stěny a dno bazénu čisté