Křeček zlatý. Ilustrační foto.

Křeček zlatý. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Náš křeček se motá a ztrácí rovnováhu

  • 79
"Náš křeček se v poslední době chová divně, třepe hlavou a jako by ztrácel rovnováhu," napsala čtenářka do poradny MF DNES. Jako by zvíře podle ní vůbec nereagovalo. Má strach, co mu může být.

"Rozhodně bych doporučil navštívit veterinárního lékaře. Podle vámi popsaných příznaků se s velkou pravděpodobností bude jednat o zánět zevního zvukovodu ucha," reaguje veterinář Aleš Müller z veterinární ordinace z Prahy-Břevnova.

Čtěte v MF DNES

Zvířecí poradnu najdete pravidelně každou středu v magazínu DOMA DNES. 

Máte-li nějaký problém s domácími mazlíčky, můžete svůj dotaz do magazínu také zaslat.

Onemocnění zvukovodu podle něj většinou nebývají závažná, přesto radí žádné onemocnění ucha nikdy nepodceňovat. Infekce ze zvukovodu může například snadno doputovat do středního ucha a tam napáchat daleko větší škody. Neléčený zánět pak může být i životu nebezpečný.

Léčba zánětu je založena na důkladném a šetrném vyčištění zvukovodu a pravidelné aplikaci ušních kapek s antibiotiky. Současně má lékař při vyšetření možnost nejen prohlédnout zvukovod zvířete, ale i zjistit celkový zdravotní stav vašeho křečka.

Jak vzniká zánět zevního zvukovodu

Příčinou zánětu ucha (tedy zevního zvukovodu) může být přítomnost cizího tělesa, třeba se tam křečkovi zapíchl kousek travní osiny. Zvíře se může i dál poranit a do rány si zanese nečistoty, jak si postižené místo drbe. Přidá se druhotná infekce a zánět se rozjede. Může jít ale i o alergii na krmivo nebo atopii.