Zapáchající odpady nevoní nikomu

Zapáchající odpady nevoní nikomu | foto: shutterstock.com

Zapáchající odpady: zaměřte se na sifon, buď je suchý, nebo v něm bublá

  • 13
Zapáchající odpad může mít několik příčin. Nejčastější je špatně provedená nebo narušená pachová uzávěra či rozkládající se zbytky jídla. A často se na zápachu odrazí i lajdácky odvedená práce instalatérů.

Zápach z odpadů dokáže znepříjemnit život. Pokud se objevuje hned po nastěhování do novostavby, lze předpokládat, že na vině jsou instalatéři, kteří špatně provedli pachové uzávěry (sifony) nebo při budování stoupaček kanalizace zapomněli na odvětrání.

Problém se ale někdy objevuje až později během užívání. V tomto případě budete muset systematicky postupovat od kontroly sifonů až po kanalizační trubky.

Začněte u sifonů

odpady čistěte preventivně

Na čištění odpadů se nejčastěji prodávají přípravky na bázi louhu (hydroxidu sodného). Liší se cenou a koncentrací.

V posledních letech je možné koupit i biologické čističe fungující na bázi enzymů, které nahrazují agresivní chemikálie. Mezi nejznámější patří například Bio-Clear nebo WC Net Žrout.

Jako první zkontrolujte v místnosti, kde se závada projevuje, pachovou uzávěru. Ta vzniká tím, že se dole v účku sifonu stále udržuje voda. Tvoří zábranu mezi odpadem a odtokem umyvadla. Pokud v sifonu voda nezůstává, zápach jde rovnou do místnosti. Při častém pouštění kohoutku je většinou vše v pořádku, ale pokud například sprchový kout déle nepoužíváte, voda se vypaří a z vaničky to může začít smrdět.

To se může stávat třeba na chalupách. Během delší doby nepřítomnosti sifon vyschne. Proto je třeba ihned po příjezdu odpady zalít vodou, problém pak zmizí.

Zápach ale mohou způsobovat i nečistoty, které se usazují v sifonu a začnou hnít. Proto je vhodné ho čas od času rozebrat a pročistit. U vany se musí čistit spodem, tedy skrz montážní dvířka nebo volnou obkladačku, u sprchových koutů nebo odtoků typu "gula" naopak shora (viz článek o čištění odpadů)

Preventivně byste měli čistit i horní bezpečnostní odtok. I do něho se naplaví špína či kousky jídla.

Zlobivé odvětrání

"Důležité je, aby bylo potrubí, na které je napojený odpad, odvětráváno mimo stavbu, nejčastěji skrz střechu," radí instalatér Pavel Šafařík. "Pokud se odvětrání ucpe, začne se při spláchnutí dolů tekoucí voda chovat jako píst, nasává vodu ze sifonů. Poznáte to podle toho, že začnou probublávat, vyčerpá se voda z uzávěry a odpady pak zapáchají až do doby, kdy se do dřezu nebo umyvadla opět nenapustí voda," vysvětluje Šafařík.

Expert na konstrukce instalací a kanalizace Zdeněk Žabička na technickém webu Tzb-info.cz ještě připomíná: "V zimě se může stát, že odvětrávání zamrzne nebo je zapadané sněhem, a tím se ucpalo. Počkejte na oblevu a uvidíte. Pokud je to opravdu tímto, měl by zápach zmizet."

K porušení odvětrávání ale často dochází také při dodatečných rekonstrukcích domů - přestavbách půd nebo půdních nástavbách. I v těchto případech je třeba projít celou "cestu" od sifonu až ke kanalizaci a hledat kritická místa. Často se totiž stane, že zedníci stoupačky pod střechou prostě zazdí.

Se zvýšeným zanášením odpadů a tím i četnějšími problémy se zápachem souvisí časté nedodržování spádu odpadu, průměr trubek a správný tvar sifonu tak, aby zadržoval vodu a nehromadilo se v něm množství nečistot. Pokud objevíte takovouto chybu, nezbude vám nic jiného než si zavolat odbornou firmu, která ji opraví.

tip pro voňavou toaletu: WC Klima

Schema zapojení WC-KlimaWC-Klima je ventilační systém, který se namontuje na záchodovou mísu a odsává odtud zápach. Zároveň pracuje jako podtlakový ventilátor a zajišťuje větrání místnosti. Zařízení je možné namontovat téměř na každý záchod a jeho cena se pohybuje kolem 3 000 Kč podle výkonu a typu.

.