Ecoguardi, tedy strážci přírody, kontrolují vozidla směřující z pralesních oblastí do Djoumu a dál směrem k hlavnímu městu Yaoundé

Ecoguardi, tedy strážci přírody, kontrolují vozidla směřující z pralesních oblastí do Djoumu a dál směrem k hlavnímu městu Yaoundé | foto: Petr Slavík

Zápisky z Kamerunu 5: Vyuzené opičí ruce i v nejlepší restauraci ve městě

  • 7
Šéf pražské zoo Miroslav Bobek vede českou výpravu v Kamerunu, která minulý víkend v rámci projektu Pomáháme gorilám předala vybavení pro strážce biosférické rezervace DJA. Jeho postřehy z Afriky v Evropanovi vyvolávají pocity zmaru, nicméně dokládají, že cílená pomoc divokým zvířatům Afriky jednoznačně má smysl.

Nejlepší restaurace ve městě

Pátek 9. července 2010 Vpodvečer už městem neprojíždějí gigantickými kmeny naložené tahače, jak je tomu během dne, ale to neznamená, že by náměstí z udusané hlíny s bizarní sochou uprostřed bylo klidné. Zpoza rohu vyřvává africký i světový pop, kterým se dva zhruba patnáctiletí kluci snaží připoutat pozornost ke své nabídce cédéček, všude bez ustání projíždějí motocykly a čile se obchoduje.

Na místních silnicích běžný obrázekEcoquards při zadržení úlovku při silniční kontrole

Na místních silnicích běžný obrázek, ecoquards nemohou být všude

Po prvním dnu v Djoumu, který leží na rozbité hliněné silnici jižně od pralesů Dja, jsme zamířili do nejlepší restaurace ve městě. Nabízí vychlazené pivo a posezení na vzduchu.

Ale neměli jsme zrovna štěstí. Kolem vedlejšího stolu seděla roztodivná společnost, sestávající z muže v blyštivé teplákové soupravě FC Barcelona, decentně oblečené dámy, chlapíka ve sportovním tričku a elegána v obleku pepř a sůl. Pomyslel jsem si, že to bude nejspíš někdo ze zdejší dřevařské společnosti, ale měl jsem věnovat pozornost spíš teplákové soupravě. Jak se ukázalo, na večer se do ní navlékl policista, který nám věnoval značnou pozornost hned po příjezdu. I tentokrát okamžitě využil příležitosti a přihrnul se k nám, aby vyzvídal.

Djoum mě neuchvátil ani před rokem a letos mi připadá ještě horší. Nevím, jestli je to tím otravným policajtem nebo zájezdním hostincem Tristar, prý také nejlepším ve městě. Kde ale ke sprše lezeme přes záchodovou mísu a kde vodovodní kohoutek zcela absentuje; momentálně v mých očích není na severní polokouli větší díra než právě Djoum.

Policajtovi se naštěstí začal věnovat Petr, který ho přivedl do stavu rozchechtaného údivu prohlášením, že u nás bývá takový mráz, až ptáci padají ze stromů. Sledoval jsem západ slunce a hosty restaurantu.

Po opilém vojákovi, který ke mně chvíli blábolil něco o tom, že se musíme společně bránit nepříteli, se u dalšího ze stolů po chvíli objevila paní s velkou taškou. Nejprve jsem jí nevěnoval pozornost, ale pak jsem si všiml, že z její tašky vyčuhuje něco podlouhlého. Vyuzené opičí ruce!

Detal opičí ruky. Podobné obrázky vidí ecoquards při silničních hlídkách denně

Detail opičí ruky. Podobné obrázky vidí ecoquards při silničních hlídkách denně.

Tak to je, pěkně prosím, Djoum!

Po více než roce znovu na hlídce

Sobota 10. července 2010 Před více než rokem jsem popsal svou první silniční hlídku s ecoguards, tedy strážci přírody, tady v Djoumu. Článek z té doby si můžete přečíst zde.

Bohužel ani letos nemůžeme jít na hlídku v pralese, deset dnů je nad naše časové možnosti, a tak jsme se zúčastnili aspoň několika dalších silničních hlídek. Fotografie Petra Slavíka ve fotogalerii je, myslím, přesně vystihují, až na nesnesitelný zápach zabavených mrtvol a masa...

Fotografie dokumentují zásahy silničních hlídek, nesnesitelný zápach zabavených mrtvol a masa ale nezprostředkují

Fotografie dokumentují zásahy silničních hlídek, nesnesitelný zápach zabavených mrtvol a masa ale nezprostředkují

Přijde se silnicí do Djoumu pokrok? Těžko

Sobota 10. července 2010 Ať už jsem o Djoumu včera napsal cokoli, pravdou je, že má celkem spolehlivou dodávku elektrického proudu, pokrytí mobilní sítě, miniaturní nemocnici, před níž dokonce stojí sanitka, a střední školu. Na subprefekturu slušné, řekl bych.

A úplně novou kvalitu pokroku sem přinese nová silnice. Měla by být postavena v nejbližších letech a měla by spojit Djoum se Sangmelimou, potažmo s hlavním městem Yaoundé, a s Kongem Brazzaville.

Z Djoumu se stane mnohem důležitější místo, než je dnes. A k jeho obyvatelům a zejména k obyvatelům bantuských a pygmejských vesnic podél silnice se dostane spousta skvělých výdobytků civilizace.

Jenže silnice se nemá stavět ani tak kvůli zdejším lidem jako kvůli těžební společnosti. To těžařům je třeba v zájmu pokroku otevřít dosud jen obtížně dostupné oblasti.

Patrně se očekává, že k místním ten pokrok dorazí sám, asi na korbě náklaďáku. Obávám se však, že spíš než pokrok sem na tom náklaďáku přijede bída. Místní ekonomika stojí na velmi křehkých základech a příchod stovek či tisíců na místní poměry slušně placených dělníků ji pravděpodobně zcela rozvrátí.

Nejhůř na to doplatí původní obyvatelé pralesa, pygmejové Baka, kteří už dnes živoří na okraji společnosti, neschopni se do ní začlenit, a přitom bez možnosti vrátit se k původnímu způsobu života.

A to nemluvím o pralese. Ten se otevře dřevařům, lovcům a pytlákům. Nová silnice asi bude hlavní tepnou pro dopravu bushmeatu, takže fotky, které jsme tu udělali dnes, mohou být jen připomínkou starých dobrých časů. Obávám se, že pokud jde o takovýhle pokrok, není oč stát...

Vybavení pro strážce přírody v Djoumu předáno

Jednotka strážců v Djoumu převzala materiál a techniku financované z výtěžku Běhu pro gorily, z odevzdaných recyklovaných mobilů a sbírkového konta Odhalení

Jednotka strážců v Djoumu převzala materiál a techniku financované z výtěžku Běhu pro gorily, z odevzdaných recyklovaných mobilů a sbírkového konta Odhalení

Sobota 10. července 2010 Jednotce strážců přírody v Djoumu jsme dnes předali následující materiál a techniku:
Satelitní telefon Thuraya SO-2510 a příslušenství 1 ks
Dalekohled Vanguard 10x50 2 ks
Notebook Sony Vaio (dar Sony Czech Republic) 1 ks
(doplněný o Zoner Photo Studio 12 + Pinnacle Studio 14)
Fotoaparát Sony (dar Sony Czech Republic) 1 ks
Stan Jurek TOP2 2 ks
Stan Coleman Celsius 3 2 ks
Nepromokavá pouzdra na techniku 3 ks
Svítilny 6 ks ˇ
Buzoly 2 ks
Benzinové vařiče 2 ks
Gumovky 16 ks
Pončo 2 ks
Plášť do deště 11 ks
Boty vojenské 10 ks
Lékárnička outdoor 2 ks
A dále baterie, čistá CD a jiné drobnosti

Vše jsme financovali z výtěžku Běhu pro gorily (viz předchozí článek o této akci), z recyklovaných mobilů, které jste nám přinesli do zoo, a z dalších zdrojů, například ze sbírkového konta Odhalení.

Toto vybavení by mělo pomoci strážcům operovat v pralese a chránit gorily, slony i další zvířata před pytláky. Myslím, že jsme společně přispěli dobré věci, a děkujeme vám všem, kdo jste snažení podpořili.

Další techniku, kterou máme nyní s sebou, zvažujeme poskytnout organizaci LAGA, o níž jsem tu psal před několika dny, anebo jiné jednotce strážců přírody. Konkrétně by mělo jít o dva dalekohledy, druhý notebook, fotoaparát a hlavně satelitní telefon plus drobnější věci. Jen pro djoumskou jednotku by podle toho, co jsme si ověřili na místě, bylo této techniky až příliš.

Se strážci z Djoumu zůstaneme ve spojení. Domluvili jsme se s nimi, že nám budou poskytovat zprávy o své činnosti. Jistě je, a možná také ostatní tři jednotky ecoguards kolem rezervace Dja, brzo podpoříme dalším vybavením. Koneckonců, projekt sběru mobilních telefonů poběží prakticky ve všech českých a moravských zoologických zahradách po celé léto a neustanou ani naše další fundraisingové aktivity.