Plody rakytníku mají vysoký obsah vitaminu C. Lze je zavařit, zmrazit, udělat

Plody rakytníku mají vysoký obsah vitaminu C. Lze je zavařit, zmrazit, udělat kompot či sirup. | foto: Profimedia.cz

Deset zapomenutých keřů, které vám vyléčí vysoký tlak i cholesterol

  • 40
V Česku roste množství dřevin, které jsou opomíjené, přestože nesou velmi chutné a na vitaminy bohaté ovoce. Lze je pěstovat prakticky kdekoliv, nepotřebují žádné zvláštní podmínky.

Jeřáb sladkoplodý

Jeřáb sladkoplodý

Asi sedm metrů vysoký strom je zcela nenáročný, poroste prakticky všude. V zahradách plní i estetickou funkci.

Plody obsahují především vitamin C, mají ho i v sušeném stavu víc než citrony. Konzumujte je čerstvé nebo z nich připravte kompoty, džemy, želé, likéry, víno či pálenku. Usušené je lze jíst jako rozinky nebo přidávat do bylinkových čajů.

Aronie

Aronie

Menší stromek nebo keř je celkově nenáročný, pouze mu vyberte slunné místo. Řez nepotřebuje, plodit bude již rok po výsadbě.

Plody mají natrpklou chuť, díky které jsou kompoty a chutney z nich skvělým doplňkem ke zvěřině. Malvičky lze také sušit, je z nich dobrá šťáva a víno. Ovoce snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, podporuje imunitní systém a obsahuje vysoké množství vitaminů.

Morušovník

Mohutné, až 18 metrů vysoké stromy se hodí jen do velkých zahrad. Jsou to teplomilné rostliny, takže se pěstují jen v nižších polohách (vinařské oblasti apod.).

Morušovník červený je na rozdíl od bílého a černého druhu dvoudomý, takže potřebuje k opylení druhý strom. Půdu musejí mít dostatečně propustnou a záhřevnou, stanoviště chráněné a slunné.

Plody morušovníku se zpracovávají podobně jako ostružiny. Je z nich chutné víno, šťáva, kompoty i džemy, výborně chutnají čerstvé. Pročištují organismus a dodávají mu množství vitaminu, především C.

Jeřáb oskeruše

Nenáročný strom vyžaduje pouze slunné stanoviště.

Malvice lze konzumovat čerstvé, vyrábět z nich marmelády, mošt nebo pálenku.

Muchovník

Muchovník

Menší stromek či keř s okrasnou hodnotou dává sladké bobule podobné borůvkám.

Plody jsou nejlepší čerstvé, lze z nich připravit džem, sirup, kompot nebo "víno".

Aktinidie

Aktinidie

Drobnoplodé opadavé liány nechte popínat na besídku či zeď. Musíte mít dvě rostliny, protože jsou dvoudomé. Aktinidie je značně otužilá, poroste i v oblastech do 650 m n. m. Jen potřebuje alespoň zčásti osluněné stanoviště.

Kolem 3 cm velké plody (mini kiwi) mají vysoký obsah vitaminu C. Pozor, často je sklízí ptáci, chraňte proto rostlinu sítí. Nejlepší je jíst plody čerstvé, ale můžete z nich připravit i marmeládu nebo džem.

Mišpule

Mišpule

Strom potřebuje hlubokou humózní půdu a musí se řezat stejně jako jádroviny.

Plody se sbírají, až když přejdou mrazem, pak z nich jsou skvělé marmelády, rosoly nebo likér.

Klikva

Nízké keříčky porostou jen na kyselých (lesních) půdách.

Plody jsou podobné lesním brusinkám a stejně se i zpracovávají. Dělají se z nich kompoty, džemy, čaje, sirupy a výborné omáčky ke zvěřině.

Rakytník

Okrasný keř či strom je dvoudomý (k opylení je třeba samčí i samičí rostlina).

Plody mají vysoký obsah vitaminu, především C. Můžete je zmrazit, usušit nebo z nich vyrobit kompot, protlak či sirup.

Zimolez

Nenáročný keř připomíná borůvku, ale k růstu nepotřebuje kyselou půdu.

Plody dozrávají už v květnu, jsou sladké a plné vitaminů. Jezte je hlavně čerstvé, ale lze je i mrazit či z nich udělat džem a kompot.