Jedna z možností pěstování pomocí hydroponie.

Jedna z možností pěstování pomocí hydroponie. | foto: Profimedia.cz

Zapomínáte zalévat kytky? Dejte se na hydroponii a manželce tak vezměte vítr z plachet!

  • 6
Už žádné zalévání a přesazování, vsaďte na hydroponii. Pokud jste typ člověka, který se sice obklopuje zelení, ale většina rostlin nepřežije první měsíc, pak je hydroponie vhodná právě pro vás.

Jak pěstovat hydroponicky

Nejvhodnější jsou mladé rostliny, které právě zakořenily ve vodě. Jestliže jste se ale rozhodli pokračovat s již klasicky vypěstovanou rostlinou, musíte nejdříve kořeny zbavit zbytků půdy. Stačí rostlinu na hodinu ponořit do vlažné vody a opatrně opláchnout. Přitom zároveň zkontrolujte stav kořenů a zbavte se těch, které jsou již staré nebo poškozené.

Poté rostlinu přesaďte do vrchní nádoby a kořeny protáhněte otvory. Zasypte substrátem a do tří čtvrtin  spodního dílu nalijte vodu. Nejdříve pěstujte galrostlinu jen v čisté vodě, hnojit začněte až v době, kdy se rostlina dobře adaptuje. Živný roztok lijte pouze do spodního dílu!

Vhodná nádoba

Nejdůležitější je zvolit vhodnou nádobu. Pokud se rozhodnete pro takovou, která nepropouští světlo, zpomalíte tím růst řas a nebude se vám kalit voda. Nevýhodou je, že nevidíte dovnitř, a nemůžete tak kontrolovat čistotu vody a stav kořenů.

Zvolte tedy raději průhlednou plastovou nádobu, ve které jsou otvory na kořeny. Důležitou součástí květináče je také vodoznak. Slouží jako praktická pomůcka, ale není nutností. Ukazuje minimální a optimální hladinu živného roztoku.

Správné hnojení

Zpočátku připravujte roztok v poloviční koncentraci, až později zvyšujte

Rady a tipy

- Zalévejte jednou za 2–3 týdny, záleží na druhu rostliny.
- Hnojte při každé zálivce.
- Živný roztok (hnojivo) nepřelévejte.

- Celý roztok vyměňujte jednou za 8 týdnů.

- Vhodné je rostlinu jednou za několik let přesadit.

koncentraci na na plnou dávku. Přijatelné je jak hnojivo speciálně určené pro hydroponické, tak pro klasicky pěstované rostliny. Existují ale i takzvaná iontovýměnná hnojiva, která se vkládají do hydroponických nádob v kapslích nebo textilních sáčcích. Ta jsou pro hydroponii nejlepší, protože se při každém dolití vody vymění ionty obsažené ve vodě za ionty živné, jejichž zdrojem je právě hnojivo.

Čím naplnit květináč

Jako substrát se používá keramzit, který je levný a nebrání přístupu vzduchu ke kořenům rostliny. Navíc vydrží až několik let. Pokud budete tento substrát kupovat, ujistěte se, že je vhodný k pěstování ve vodě.
Rostlinu lze zasypat i skleněnými korálky, štěrkem, oblázky a dalšími dekorativními materiály.

Rostliny, které žijí hydroponicky

Jsou to samozřejmě kaktusy, sukulenty, dále také azalka, asparágus, begonie, vřes, rozchodník, fuchsie, břečťan, ibišek, voskovka, voděnka a další.