Dokud si nenašla přítele, patřila "panička" jenom jemu, tak proč by se o ni měl...

Dokud si nenašla přítele, patřila "panička" jenom jemu, tak proč by se o ni měl najednou dělit? Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pes dělá na návštěvě u přítele hromádky? Trestá tak vaši "nevěru"

  • 80
Maltézský pinč je roztomilý tříkilový mazlík, což ale vůbec neznamená, že si nechá všechno líbit. Nechováte-li se podle jeho představ, může vám udělat ze života peklo, jako naší čtenářce. Jako singl si pořídila maltézáčka a ten se teď jen těžko smiřuje s tím, že do jejího - a tedy i do jeho - života vstoupil nový partner.

Do redakce iDNES.cz čtenářka napsala: "Dobrý den, ze zoufalství se na vás obracím s prosbou o radu odborníka. Vlastním maltézáčka, nyní již tři roky, a nově jsem si našla přítele. Ve chvíli, kdy trávíme společný čas v mém bytě, není problém. Pokud jsme ale u přítele doma, problém nastává. Pes sice bez potíží respektuje pravidla, jako například 'žádný gauč ani postel', ale už třikrát za sebou přímo v přítelově bytě udělal loužičku, nebo i 'to' horší. Sice to bylo malé množství, ale evidentní průjem; který ovšem nepřetrval, takže o zdravotní problém nešlo. Že si občas udělá značku, když jsme u někoho na návštěvě, to je asi normální, ale tohle nikdy nikde jinde neudělal…"

"Jak pomoci tomu, aby se u přítele cítil dobře a nemusel vyvádět takové věci? Beru mu tam vždy jeho hračky, věnujeme mu pozornost, věnčím ho častěji,  přítel je na něj milý…  Co ještě můžeme udělat? Předem děkuji za odpověď," píše Irena, která je pochopitelně ze stávající situace nešťastná.

Přimějte pejska, aby se na návštěvy k příteli těšil

Podle etoložky Hany Žertové, na kterou se chovatelé v podobných případech obracejí, pejsek zřejmě těžce nese paniččinu "nevěru", zvláště v prostředí, které patří jeho novému rivalovi.

"Může to znít komicky, ale pejsek určitě velice trpí byť jen částečnou ztrátou sociálního partnera a tím, že mu někdo narušil pevný řád a pocit jistoty. Z nervozity se zrychlí i jeho peristaltika," konstatuje etoložka.

Hana Žertová

Brněnská veterinární lékařka a etoložka se zabývá řešením poruch chování psů a koček jako jsou agresivita, strach, problémy s udržováním čistoty a ničení bytového zařízení. Podobný problém s žárlivým psíkem řešila i jedna její klientka zde.

Odbornice na psí a kočičí duše MVDr. Hana Žertová

Doporučuje zpočátku nepobývat s pejskem u přítele dlouho a jen postupně návštěvy prodlužovat. "Současně bych to navlékla tak, aby na návštěvu k paniččinu příteli sám chtěl, protože tam bude mít něco, co jinde nemá," radí.

Ideální jsou podle ní pro tento účel plnicí hračky, do kterých je možné kromě granulek nacpat nejrůznější dobroty, a pejsek pak tráví příjemné chvíle dobýváním dobrot ven.

"Pár hodin před návštěvou už bych psa nekrmila. Po příchodu k příteli bych ho nejprve pěkně namlsala, nechala bych mu chvilku hračku zkoumat a olizovat, a ještě s trochou obsahu bych ji schovala někam do dřezu a s pejskem odešla ven. Po vyvenčení a proběhnutí bych začala připomínat ten úžasný zážitek: "To byla dobrůtka, viď? A ještě tam něco zůstalo! Pojď honem, ať si to dojíš!" To by bylo, aby se pejsek nezačal k příteli těšit!"

Co myslíte, zabere tato jednoduchá rada? Co v podobné situaci zabralo u vašeho psa? Podělte se o svoji zkušenost s ostatními čtenáři v diskuzi.