Zasaďte ovocné stromy s Hobby.cz. Podívejte se na video

Nečekejte na jaro a vysaďte ovocné stromy. Vydejte se do zahradnictví a vyberte si zdravý stromek. Květa Sunarto vám poradí, jak na to. Podívejte se na video.
Sázení thuje

V zahradnictvích neseženete ovocné stromky celoročně. Koupit je můžete pouze tehdy, kdy se doporučuje je sázet - na jaře mezi březnem a květnem, nebo na podzim v říjnu a listopadu. Podzimní výsadba má ale oproti té jarní své výhody. Strom v zimě využije vláhu ze sněhu a ihned na jaře se začíná regenerovat. Stromy zasazené na podzim se často lépe ujmou. Výjimku tvoří pouze broskvoně, ty raději sázejte na jaře, aby je zima nepoškodila.

Ovocné stromy se prodávají zasazené v zemi nebo prostokořenné (tzn. volně založené v půdě). Zkontrolujte kořeny, ty poškozené nebo nezdravě vypadající nekupujte. Stejně tak si prohlédněte celkový stav stromku. Neměl by být poškozený, nebo dokonce napadený plísní.

Stromek ideální k zasazení má rovný kmen, z něhož vyrůstá jedna hlavní větev a minimálně tři vedlejší mířící do všech stran.

Před sázením

K sázení ovocných stromků přiloží každý ruku k dílu

Už v zahradnictví by měli vámi vybraným stromkům odborně zkrátit kořeny. Je potřeba se zbavit nemocných a nefunkčních kořenů. Před zasazením by měly mířit směrem ven a dolů, aby se v půdě dobře rozrůstaly. Správným řezem zajistíte, že se nebudou stáčet do sebe.

Ještě před výsadbou namočte kořeny stromku do vody. K odplavení nečistot postačí několik hodin až půl dne (doba by neměla překročit 24 hodin).

Proveďte také výchovný řez. Koruna stromu se skládá z vedlejších větví a tzv. terminálu - tedy hlavní větve. Květa Sunarto radí : "Ponecháme hlavní terminální vrchol a hledáme na této větvi pupen, který směruje dovnitř do koruny. Z pupenu půjde větev nahoru jako hlavní."

Ostatní větve zastřihněte za třetím až pátým pupenem, který směřuje ven. Pro přesnost se podívejte na video.

Výsadba 

. Pozor na složení zeminy

Hnůj, listí ani trávu nepřidávejte do zeminy určené k zasazení stromku. Kvalitní kompost nebo rohozka se ale do substrátu skvěle hodí.

Vykopejte jámu 50 cm hlubokou a 80-90 cm širokou. Pozor! Půda se liší v jednotlivých vrstvách svým složením. Prvních 20 cm je půda nejvíce provzdušněná a kvalitní. Proto je při kopání lepší oddělit horní a spodní část půdy na dvě hromady. Do horní, aktivní vrstvy poté přimíchejte zahradnický substrát nebo kompost. Stromkům také jistě prospěje přidání pomalu rozpustného organického hnojiva.

Po vykopání jámy vlijte vodu. Stromku nevadí, když ho zasadíte do bláta. Na co byste ale měli dát pozor je pozdější příliš mnoho zálivky. Kořeny by mohly uhynout. Ideální množství jsou 2 kýble vody.

Horní vrstva půdy, do které jste přidali kompost, patří při sázení na dno jámy. Nyní umístěte do jámy stromek, zasypte ho zbytkem zeminy z druhé hromady (tedy ze spodní vrstvy země) a udusejte. Stromek zalijte a nyní se již můžete těšit na příští rok.

Nemáte přesnou představu, kde zastřihnout větev? Vykopali jste dostatečně hlubokou jámu? Pomůže vám názorná videoreportáž.