Zběhovec ženevský

Zběhovec ženevský | foto: shutterstock.com

Zběhovec ženevský (Ajuga genevensis)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

. Víte, že...

Mnozí se dohadují, že rodové jméno zběhovce (Ajuga) vzniklo ze řeckého slova agyios, které označuje slabost končetin.

Popis rostliny: Všechny druhy mají vytrvalý oddenek, ze kterého vyrůstá přímá až vystoupavá chlupatá lodyha, vysoká jen 10 – 20 cm.  Lodyha je čtverhranná (znak čeledi) a nese vstřícné listy oválného tvaru s drobnými okrajovými zuby. Květy jsou postaveny v květenství, které se nazývá lichopřeslen. Jsou v několika patrech nad sebou, stejně jako patra rozhledny. Směrem nahoru se listy zmenšují, takže celá rostlina má tvar vysoké úzké pyramidy. Horní listy jsou trojlaločné až trojklané, což je jeden z důležitých znaků tohoto druhu. Květy mají dvoupyský chlupatý kalich a fialovou až jasně modrou korunu. Koruna má horní pysk velmi krátký a nenápadný. Plody jsou jemně síťkované tvrdky. Ty jsou opatřeny tzv. masíčkem (elaiosom), výrůstkem, který slouží jako potrava mravencům. Je to daň, kterou platí rostlina za rozšiřování svých semen.

Stanoviště: Roste na loukách, úhorech, pasekách, travnatých mezích i keřovitých stráních a v lemech listnatých i jehličnatých lesů. Je to rostlina světlomilná s nepříliš vysokými nároky na kvalitu půdy. Jistě ji ale nenajdeme na silně kyselých substrátech.

Výskyt: Zběhovec ženevský roste spíše v teplejších polohách do nadmořské výšky 600 m. Celkově zahrnuje rod Ajuga kolem 40 druhů, rozšířených v Evropě, Asii, Africe a Austrálii.

Období květu: Zběhovec kvete od dubna do července, často však ještě znovu na podzim.gal

Léčivé účinky: Běžněji se vyskytující druh zběhovce byl odpradávna využíván jako léčivá rostlina. Obsahuje třísloviny, barviva, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, taninové substance, éterické oleje, kaučuk a organické soli. Využívá se na snižování krevního tlaku, působí proti bolestem trávicího ústrojí, mírně uklidňuje a má mírné antirevmatické účinky. Ve formě masti se též využívá při zranění končetin.

Ohrožení: Není