Kočky v zimě ocení vaši pomoc

Kočky v zimě ocení vaši pomoc | foto: shutterstock.com

Zdravá kočka zvládne zimu bez problémů

  • 80
Kočky netrápí ani tak chladné počasí jako nedostatek energie. Nezapomeňte je také chránit před posypovou solí.
Kočky, jak známo, milují teplo. Zimu a sychravé plískanice zrovna nevyhledávají. Přesto se s chladným počasím dokážou zdravé kočky vyrovnat. Vaši pomoc ale určitě ocení. Existují i výjimky – například norská lesní nebo mainská mývalí nejsou rozhodně nijak choulostivé a jsou mnohem odolnější proti chladu.

Venkovní kočky

Pokud si vás "přivlastnila" venkovní kočka, která je zvyklá se kdykoliv a jakkoliv pohybovat mimo domov, přichystejte jí na zimu alespoň teplé místo na spaní. Nezáleží na tom, zda vyberete sklep, garáž nebo teplou chodbu v domě.

Tuláci

I toulavé kočky trápí chladné počasí. Dospělí zdraví jedinci zimu zvládnou, ale malé kotě nebo starší kočka přivítá jakoukoli pomoc. Najdete-li promrzlé zvíře, pokuste se jej alespoň umístit do útulku.

Do přepravky nebo krabice dejte nejlépe seno. Staré oblečení nebo papíry vstřebávají vlhkost a nebo dokonce plesniví, proto s nimi buďte opatrní. Když si nebudete svým výtvorem jistí, můžete boudičku nebo pelíšek pro kočku koupit.
Dbejte na to, aby kočkám nezamrzala voda v miskách, zvlášť pokud nádoby necháváte venku. V zimě mají kočky také větší nároky na množství a kvalitu potravy – udržování tepla je stojí více energie. Proto dávejte kvalitnější energeticky bohatší krmení. Kočkám, které jsou zvyklé na jídlo pravidelně chodit, můžete zalít granule teplou vodou nebo vývarem. Získají tak teplou potravu do žaludku.

Kočky polodomácí

Kočky, které bydlí doma a jsou zvyklé chodit jen občas na procházku, je třeba v zimě pouštět jen na kratší dobu. Také by si měly postupně během roku zvykat na měnící se teploty. "Určitě kočku nenuťte, aby se šla ven proběhnout. Sama si rozhodne, zda se jí ven chce nebo ne," doporučuje zooložka Pavla Dorničová. 
Po návratu z procházky nezapomeňte kočičí tlapky otřít. Zkontrolujte také, zda kočka nemá popraskané polštářky a ošetřete případně desinfekcí a hojivou mastí. Jako prevenci už před procházkou namažte kočce tlapky mastným krémem. Nejvíce jim škodí posypová sůl. A nejen to - její olizování může kočce způsobit další zdravotní problémy. I sníh, který kočka žere, někdy způsobí žaludeční nebo střevní katar. Vrátí-li se kočka promočená, co nejlépe ji vysušte a nechte ji v teple, dokud se dobře neprohřeje a dokonale neuschne. Potrava těchto koček by také měla být o něco vydatnější.

Domácí kočky

Kočky, které znají venkovní okolí jen z pohledu z okna, nepotřebují v zimě žádnou zvláštní péči. Přesto se může stát, že s nimi budete muset i v zimě vycestovat. V tom případě jsou právě náchylnější na prochladnutí. Kočky, které trpí močovými kameny, mohou dostat i zánět močových cest. Pokud s domácí kočkou cestujete v zimě, je nutné je umístit do dobře izolovaného přepravního boxu, vystlaného teplými hadry. Zvenku ji dobře obalte teplým přehozem. Největší problémy dělá kočkám průvan. To platí i doma, v zimě skrz okna a dveře víc táhne a kočka by neměla pobývat dlouho v průvanu. Většina koček však dobrovolně v průvanu nebude a sama si najde v bytě příhodnější místo. 

Komu zima nevadí

Norská lesní kočkaNorská lesní kočka

Toto kočičí plemeno pochází ze severní Evropy. Této oblasti přizpůsobilo i svojí srst. Je hladká a zdvojená s hustým podsrstím. V zimě kolem krku kočce vyrůstá další pruh srsti. Norské lesní kočky mají také silné drápy, lehce loví ryby.  


Mainská mývalí kočka

Jak již název vypovídá, mainské mývalí kočky pochází z amerického státu Maine. Toto velké plemeno se vyznačuje hustou srstí, chocholatým ocasem a límcem srsti kolem krku - podobně jako má na zimu norská lesní kočka. Je přátelské a hravé povahy a dobře snáší i jiná domácí zvířata.

Mainská mývalí kočka