Zeměžluč lékařská - Květy Zeměžluči jsou drobné a narůžovělé. | foto: Profimedia.cz

Zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea)

Květy této elegantní rostliny se otevírají s příchodem dne a kolem poledne se zavírají. Pokuď je ale zataženo neotevřou se vůbec.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Zeměžluč se mísí s ostatními rostlinami podporující chuť k jídlu a proto se může využít k léčbě anorexie.
Popis rostliny: Jinak také zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč menší. Tato rostlina z čeledi hořcovitých se dorůstá výšky kolem 60 centimetrů a patří mezi léčivé rostliny. Původní je na celém území Evropy, především ve Velké Británii a také na území Asie. Zeměžluč je jednoletá rostlina na pohled velmi drobná a elegantní s křehkou, čtyřhrannou lodyhou, zakončenou dřevnatým oddenkem s tenkými kořeny. Spodní listy jsou uskupeny do přízemní růžice s obvejčitými listy. Horní listy jsou přisedlé a kopinaté. Květy jsou růžové s nádechem do červena, mají pěticípou nálevkovitou korunu, která se otevírá vždy brzo ráno a zavírá se kolem poledne. Jednotlivé květy jsou uspořádány do bohatých vrcholíků. Plod je podlouhlá pukající tobolka, obsahující uvnitř semena. Léčivé účinky rostliny jsou příznivé především pro oblast žaludku. Vhodná je při poruchách trávení, a nemoci jater, má také močopudné účinky. Pozor na dlouhodobé užívání, může způsobit podráždění žaludku. Zevně se používá ve formě roztoku proti vším a padání vlasů.

Stanoviště: Okraje lesů, především světlých, na slunných suchých loukách, lesních cestách, písečných přesypech a pasekách.

Výskyt: Vyskytuje se v ČR roztroušeně, po celé Evropě až do 1400 metrů nadmořské výšky. Dále také v Africe, Asii, Americe a Austrálii.

Období květu: Kvete od července do srpna.

Ohrožení: Tato rostlina je chráněná. V poslední době jí velmi ubývá. Je to také tím, že se tato rostlina musí při sběru stříhat. Ze zbylého oddenku totiž vyroste nová lodyha, to ale často sběrači nevědí a vytrhávají ji i s kořínky, které jsou z hlediska využití stejně bezcenné.