Na Vysočině se poslední listopadový víkend objevila na stromech ledovka

Na Vysočině se poslední listopadový víkend objevila na stromech ledovka | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jaká bude letošní zima? Pranostiky selhávají, nevědí to ani zvířata

  • 31
V listopadu Evropu postrašila předpověď některých meteorologů, kteří předpovídají krutou a dlouhou zimu. Podle českých odborníků jsou to však jen spekulace. Také příroda nevykazuje známky, že by se schylovalo k něčemu dramatickému.

Začal to britský tisk, který ohlásil, že podle nejnovějších modelů čeká Evropu zima století. Meteorolog James Madden podle nejnovějších modelů předpovídal, že po teplém podzimu přijde skokově hned na začátku prosince tuhá zima, která nás zasype metry sněhu. Zatím se ovšem nic neděje. 

Podle měsíční předpovědi českého hydrometeorologického ústavu se budou teploty postupně blížit k nule, ale nic dramatického ani katastrofického se neočekává.

Meteorologické předpovědi často doplňují i dlouholeté zkušenosti lidí z terénu. Například Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty hodnotí tukové zásoby zvěře. Ty bývají někdy odrazem toho, že se zvěř chystá na obtížní přezimování a na dlouhou zimu.

„Co za to může? Dosavadní průběh roku, kdy vlhké počasí zapříčinilo, že se opozdila sklizeň a zvěř mohla polní plodiny konzumovat déle než je obvyklé. V některých oblastech, zvláště na jižní Moravě, doposud stojí na polích kukuřice a bude zde stát až do jara. Zemědělci se na pole se svojí těžkou technikou prostě nedostanou. To vyhovuje zvláště černé zvěři, která prožívá doslova období hojnosti. K tomu je potřeba přičíst také to, že se lokálně již třetím rokem urodily bukvice a žaludy a doposud není na většině území mráz, který by zabránil rytí hlodavců a půdních červů,“ hodnotí. Takže podle něj není možné přesně určit, co je důvodem vytváření zásob.

Příroda je zatím velmi štědrá. Nezamrzlé rybníky a vodní toky nabízejí prostřený stůl kormoránům a volavkám, kterých je rok od roku více. „Na silnou zimu to zatím nevypadá. Listí ze stromů opadalo teprve před několika dny, tah hus ze severu Evropy je zatím slabý a hlavní hejna k nám teprve postupně přilétají,“ komentuje Králíček.

Například Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, však považuje možnost věštit počasí podle chování ptáků za nemožné. „Ano, existují lidové pranostiky, ale neznám studii, která by opravdu hodnověrně potvrdila jejich správnost,“ naráží na nejistou spolehlivost. Když totiž vyjdou, všichni se chlubí, že to přece říkali, když ne, taktně se o tom pomlčí.

„Já bych tipovala, že bude málo sněhu a velký mráz. Letošní podzim je hodně vlhký a co si vzpomínám z minulých let, jako kdyby se vypršelo předem a na zimu už nezbylo,“ hodnotí výhledy na příštích několik měsíců Zdenka Lněničková z Biostatku Stateček u Lněničků.

Z toho pramení i její obavy, při pozorování okolních polí má totiž strach o úrodu. „Třeba řepkaři kolem mají ty rostliny už tak vysoké, že když přijde holomráz, přijdou o celou úrodu,“ říká.

Stejně tak jsou už přerostlé ozimy a právě tak jsou zmatené i stromy, které už jsou napučené. „V těchto dnech už běžně lidi jezdili na lyže, příroda se na zimu pomalu připravovala, kdežto v poslední době se vždycky něco skokově stalo a nikdo neví proč, předvídat to je v podstatě nemožné. Jen si vzpomeňte na minulou zimu,“ hodnotí současný styl počasí.

Ano, lyžovat už se pomalu začíná, ale jen díky tomu, že vlekaři poučeni loňskou sezonou nenechávají nic náhodě a pokud to jen trochu teploty dovolují, zapínají děla. Ale jestli lze ve velkém to, co se stalo nedávno v Buffalu, zobecnit pro celou letošní zimu i v Česku, je zatím ve hvězdách.