Tyto stavební otvory možná čekají na levnější "zimní" okna

Tyto stavební otvory možná čekají na levnější "zimní" okna | foto: shutterstock.com

Zimní slevy na okna letos dosáhly až 50 procent

  • 10
Letošní zimní slevy oken jsou vyšší než obvykle, navíc se předpokládá, že ceny zůstanou nižší minimálně i ve druhém čtvrtletí.

Výrobci v zimních měsících nabízejí zákazníkům v některých případech více než poloviční slevy. Vzhledem k situaci na trhu je však podle něterých hlasů možné, že nízké zimní ceny vydrží i po zbytek roku. Jejich oponenti však odporují a varují před dlouhodobým snižováním cen, mohlo by se za to zaplatit jejich kvalitou.

Zimní slevy jsou obvyklé

Výrobci oken spoléhají na ty, kdo zatím k výměně nepřikročili"Naprostá většina výrobců se standardně v zimních měsících potýká s nedostatkem zakázek," říká člen představenstva skupiny Window Holding Jan Čajan. Tato slova potvrzuje i šéf společnosti VPO Protivanov Pavel Jirásek: "Prodej oken je sezonní záležitost a kopíruje v postatě stavební sezonu." Je to tím, že poptávka se v zimě propadá proti běžnému stavu zhruba o pětinu. Jeho firma nabízí podle jeho slov zimní slevu podle objemu zakázky až 35 %.

Zatímco obvykle se výše slev pohybuje kolem 30 %, letos se ale najdou i případy, kdy jde výrobce ještě dál. Například pražský výrobce Aluplast nabízí zimní slevu 43 %, kdo jí využil do konce ledna, obdržel ještě další osmiprocentní bonus.

Dotace ovlivní cenu

Mnoho stavebníků nechává dům rozestavěný a čeká na zimní slevy okenOmezení sezonních prací ale není jediným důvodem tak silného snížení cen. Stále více se do ní odráží i současná situace na trhu s okny a v tento okamžik přestávají být zimní slevy "prozatimními zimními" cenami, ale překlápějí se do nově nastartovaných běžných cen. Je to tím, že se trh s okny v roce 2008 značně vyčerpal, kromě dalšího prý i kvůli omezení státních dotací na opravy panelových domů. Výsledkem je silný tlak na ceny. Zákazníci, kteří nestíhají využít k nákupu zimních termínů, se tak mají na co těšit. Trend k zachování současných nízkých cen i ve druhém čtvrtletí považuje za pravděpodobný Jan Čajan z Window Holding (viz info v boxu).

Obyvatelé paneláků nedočkavě čekají na začátek teplého počasí, aby se mohli pustit do výměny okenS předpověďmi ohlašující dále klesající ceny ale nesouhlasí ředitel Stavony, dalšího z velkých výrobců, Antonín Sychra, jehož firma nabízí zimní slevu 30 %: "V této chvíli je to jako věštit z křišťálové koule, je možné, že se ceny ještě nějaký čas udrží na nízké úrovni, to ale nelze ustát donekonečna. A pokud by se velké nadnárodní společnosti snažily tlačit ještě více na cenu, začal bych se zamýšlet nad kvalitou. Už teď mám pocit, že výrobci ´jedou´ při porovnání výrobních a prodejních cen nadoraz."

Připomíná, že okna nejsou spotřební materiál a šetřit na kvalitě se tu nevyplácí. "Co pak s oknem, které má životnost pět nebo šest let!" On sám je ale optimista a věří na signály slibující získání prostředků z Evropské unie na rekonstrukce panelových domů včetně výměny oken, což by mělo trh s okny opět oživit. "Nechceme prodávat okna draze, ale zároveň bychom se neradi nechali dohnat do situace, kdy budeme muset snižovat kvalitu (a tím i cenu) jen proto, abychom přežili," dodává.

Jaká je nyní situace

Tuzemská produkce oken zažívá v posledních dvou letech bouřlivé změny. Mezi množství menších rodinných firem vstoupili velcí hráči. Společnost AQ Okna ovládl v roce 2007 šéf realitní firmy Orco Jean-François Ott. Sbírku okenářských firem Ott dále rozšířil o českého výrobce VPO Protivanov a polskou skupinu Trion.

Nový protihráč okenářskému impériu šéfa Orka se objevil v podobě skupiny Window Holding. Za ní stojí kapitál z finanční skupiny Wood & Company. Holding sdružil pod jednu hlavičku firmy Otherm, Vekra a Top Wood Windows. 

,