Odpočívající žirafí mládě. Všimněte si, že má jinou kresbu než žirafy...

Odpočívající žirafí mládě. Všimněte si, že má jinou kresbu než žirafy Rothschildovy na ostatních snímcích. Jedná s totiž o jiný druh, každý má svoji vlastní kresbu. | foto: Profimedia.cz

Čerstvě narozené žirafí mládě padá na svět z dvoumetrové výšky

  • 1
Mládě žirafy je díky svému dlouhému krku už při narození vysoké zhruba 180 centimetrů až dva metry a váží zhruba 70 kilogramů. Za půl hodiny je schopné postavit se na vlastní nohy, jen co ho máma olíže. V dospělosti jsou žirafy vysoké přes pět metrů a váží tunu. Samci i o půl tuny více.

Přes svůj neuvěřitelně dlouhý krk má žirafa sedm krčních obratlů jako člověk, nebo většina jiných savců. Na rozdíl od nich ale žirafy odpočívají vestoje, dokonce strašně málo spí, jen asi 20 minut za den.

Mláďata světa

V dnešní MF DNES mají čtenáři přiloženou právě samolepku s mládětem žirafy Rothschildovy. Pokud vám chybí sběratelské samolepkové album, můžete si ho za 20korunovou SMS objednat zde. Přijde vám poštou až domů. 

Živí se listím a větvičkami stromů a keřů, trávou jen velmi výjimečně. Nevadí jim ani trny, protože mají až půl metru dlouhý jazyk a husté sliny.

Samice se páří s dominantním samcem. O toto postavení samci mezi sebou bojují tak, že se při soubojích přetlačují krkem, často si je dokonce i proplétají. Kdo má silnější a delší krk, ten vítězí.

Březost u samic trvá obvykle 15 měsíců, rodí vestoje, obvykle jedno mládě. Jen výjimečně se narodí dvojčata. Porod obvykle vypadá tak, že se nejprve objeví jedna nožička, pak druhá, posléze čumáček, a když v závěrečné fázi porodu žuchne mládě na zem, letí z poměrně úctyhodné výšky.

Podívejte se na video z července roku 2010, je na něm zachycen jeden z porodů krásného zdravého žirafího mláděte v pražské zoo:

15. října 2010

Právě v pražské zoo, kde chovají žirafy Rothschildovy, si můžete prohlédnout skupinu dospělých žiraf spolu s několika mláďaty v různém věku. Pokud je zastihnete venku, kde bývají celé léto, v prostorném pětihektarovém výběhu u pavilonu Africký dům, je to zážitek jako na safari.

Protože se tu žirafy cítí bezpečně, dokonce lehají častěji než v přírodě. Nezapomeňte si všimnout, že jsou to mimochodníci: pohybují tedy oběma nohama na jedné straně těla současně.