Mechostop se aplikuje postřikem

Mechostop se aplikuje postřikem | foto: Vilém Effmert

Zlobil ho mech na střeše, tak si vynalezl vlastního „mechožrouta“

  • 71
Věčný boj s mechem na střeše donutil vynálezce Viléma Effmerta jít na to z druhé strany. Když na mech nepomáhalo nic, co koupil, vymyslel svůj vlastní preparát. Na střechu nastříkal přípravek podobný přírodnímu minerálu a nejenže starý mech odpadnul, ale netvoří se ani nový.

Představte si, že na střechu s mechem cosi nastříkáte a už se s ním dál nemusíte trápit. O takovém přípravku snil inženýr chemie Vilém Effmert ze Soběslavi už od svých 30 let. Dnes je mu 53 a je spokojen, že jeho vynález Mechostop opravdu funguje.

Za nápadem byl marný boj s mechem na střeše. "Mám nad chalupou na Lipně vysoký modřín. Opadávající jehličí je ideální živnou půdou pro to, aby se tam mech usadil. Navíc mám na střeše asi padesát let staré betonové tašky, které už mají spáry, v nichž se kořínky dobře uchytí," vysvětluje Effmert.

Každoročně se proto pokoušel odstraňovat mech mechanicky, ale to příliš nepomáhalo. "Pak jsem to stříkal různými jedy, kterých má chemie dost. Jeden rok to vydrželo, ale druhý rok jsem se do toho musel pustit znovu. Tak jsem začal experimentovat," popisuje vynálezce své začátky.

Pomůcky pro postřik

Pomůcky pro postřik

Jako chemik totiž věděl, které složky na mech účinkují. Všechny ale spláchl hned první velký déšť. "Nakonec se mi podařilo dát dohromady dvě složky, které po postupném nastříkání vytvoří na střeše velmi tenkou vrstvu přírodního minerálu, která má podobné složení jako malachit," prozrazuje své tajemství.

Nejprve vyzkoušel postřik na své lipenské chalupě. "Byl jsem sám překvapen, že to fungovalo. Nový mech se netvořil a starý opadal. Když to tak vydrželo několik let, věděl jsem, že mám vyhráno," líčí s úsměvem Effmert.

Protože prý ten, kdo si dva sáčky s práškem na postřik koupí, rychle zjistí, o jaké složení se jedná, rozhodl se, že si svůj nápad nechá patentovat. "Nešel jsem do toho s úmyslem vynalézat, ale ten nápad přišel. Tak jsem začal pátrat, jestli bych nemohl získat patent. A známý mě přesvědčil, že to mám zkusit," připouští Effmert.

Střecha před a po aplikaci

Střecha před aplikací a po ní

Osvědčení o svém vynálezu získal od Úřadu průmyslového vlastnictví před pěti roky. "Každý, kdo by můj přípravek proti mechu chtěl vyrábět, mě musí požádat o licenci. Je pravda, že z toho nezískávám miliony, ale pár korun to do rodinné kasy přinese," pochlubil se Effmert. I díky tomu si s manželkou mohli vyrazit vloni na příjemnou zahraniční dovolenou.

Jak sám přiznává, zpočátku lidé nemají k jeho přípravku příliš velkou důvěru. "Spousta z nich se třeba u našeho stánku zastaví na výstavě a koupí si jedno balení na zkoušku. A další rok si přijdou pro postřik na celou střechu," konstatuje Effmert. Navíc si nechal svůj vynález otestovat i ve Státním zdravotním ústavu.

A čas, který dříve strávil odstraňováním mechu na své střeše, teď věnuje sportování a péči o soběslavský dům.

jak se aplikuje mechostop

Vilém Effmert Připravte si jednu nebo dvě plastové nádoby a plastový zahradní postřikovač. Pracujte za suchého počasí, aby během aplikace nedošlo k odplavení přípravku ze střechy.

Odstraňte velké kusy mechu, jeho souvislé plochy a další nečistoty. Pokud je na krytině výrazně více mechu než na obrázku, pokuste se jej odstranit. Střecha musí být suchá.

Rozpusťte ve vodě složku A (modrou). Na 1 balíček je potřeba 5 litrů vody. Rozpouštění urychlíte použitím horké vody a mícháním.
Složku A (modrou) naneste rovnoměrně na krytinu pomocí postřikovače. Pokryjte roztokem postupně celou plochu krytiny. Pracujte tak, aby přípravek zbytečně nestékal po krytině dolů.
Pokud je celá střecha pokrytá složkou A a je opět dokonale suchá, rozpusťte ve vodě složku B (bílou).

Vypláchněte postřikovač čistou vodou, teprve potom naplňte postřikovač roztokem složky B.

Složku B nanášejte stejným způsobem jako složku A. Pracujte jemně, při nanášení složky B platí, že "méně je lépe než více". Složka B při nanášení nesmí stékat, odplavila by již nanesenou složku A.
Po nanesení složky B se na střeše utvoří nerozpustný, jemně zelenomodrý povlak Mechostopu, který již není smytelný vodou a odolává povětrnosti.

Několik dní po aplikaci dojde k odumření stávajícího mechu, který začne odpadávat. Rychlost odpadávání závisí na počasí a na tom, jak moc jsou kořínky mechu zarostlé do spár v krytině.

Po jednom roce od aplikace našeho přípravku je již střecha téměř bez mechu.

Balení Mechostopu stojí 250 korun a vystačí na 30-40 m2 střechy.