Kvůli nevyhovujícím podmínkám na záchranné stanici v pražských Jinonicích vozí ochránci zraněná zvířata mnohdy až do Poděbrad. (Ilustrační foto)

Kvůli nevyhovujícím podmínkám na záchranné stanici v pražských Jinonicích vozí ochránci zraněná zvířata mnohdy až do Poděbrad. (Ilustrační foto) | foto: shutterstock.com

Zraněné srny z Prahy ochránci vozí na záchrannou stanici až do Poděbrad

  • 6
Podle Českého svazu ochránců přírody metropoli chybí plnohodnotná záchranná stanice. Když se v Praze najde zraněné divoké zvíře, čeká ho většinou dlouhá cesta. Srnci míří do Poděbrad, ježci do Vlašimi, netopýři do Kladna.
Záchranná stanice v pražských Jinonicích dostala totiž v minulosti pokuty kvůli nevyhovujícím podmínkám pro zvířata a ještě na podzim nemohla přijímat savce. Její provozovatelka Věra Přibylová se navíc chce i se zvířaty odstěhovat mimo hlavní město.

Zima ubližuje srnám i netopýrům

NetopýrPoslední měsíce loňského roku byly v Praze neobvykle rizikové hlavně pro srnce a netopýry. Lidé z ČSOP řešili pět případů, kdy se srnec otrávil výmlatem z řepky, který zemědělci nechali na poli. Netopýrům se zase staly osudnými mrazivé teploty. Dokonce i zraněné ptáky někdy ochranáři převážejí na záchranné stanice vzdálené desítky kilometrů od metropole. "Je to finančně náročnější a dlouhodobě není tato situace udržitelná," tvrdí Petr Stýblo ze svazu ochránců přírody.

Podmínky v jinonické záchranné stanici, která je jediným pražským zařízením svého druhu, byly ještě nedávno nevyhovující. Provozovatelka dostala kvůli nedostatkům v evidenci a špatným podmínkám pro zvířata třicetitisícovou pokutu od státu a nesměla zvířata přijímat.

Teď jí ovšem ministerstvo životního prostředí opět povolilo stanici provozovat bez omezení. "Část ubikací, které byly ve špatném stavu, se teď opravuje, volných míst máme dostatek," prohlásila Přibylová.

ČSOP k ní ovšem stále posílá jen některé ptáky, situace v Jinonicích se prý příliš nezměnila a ostatní zvířata proto vozí do stanic mimo město. "Nemám informace o tom, že by se tam podmínky nějak změnily," řekl Stýblo.

Víte co dělat se zraněným zvířetem?

Jak se zachovat, když kdekoliv narazíte na opuštěné mládě nebo zraněné zvíře? Čtěte Co dělat, když najdete mládě vyhozené z hnízda nebo zraněné zvíře.

V únoru se rozhodne, co bude dál

Magistrát nehodlá kvůli nedostatku peněz investovat do výstavby před časem zvažované sítě stanic, z nichž každá se měla starat o určité druhy zvířat. Město financuje záchranu divokých zvířat částkou přes dva miliony korun ročně.

Vloni získal dotaci ČSOP. Podívejte se na přehlednou mapu, kde všude najdete stanice ČSOP pro handicapované živočichy.

V únoru se chystá nové výběrové řízení pro letošní rok. V něm nejspíš dojde k paradoxní situaci, protože se chce přihlásit nezávisle na sobě svaz i Přibylová.

"Neměli jsme na ČSOP jedinou stížnost, i to v řízení jistě zohledníme," naznačil preference magistrátu Tomáš Müller z odboru ochrany prostředí. Přibylová tvrdí, že pokud nebude mít na provoz peníze, najde pozemek mimo město a útulek přesune.