To, zda budete chodit do práce "chlupatí", nebo ne, můžete ovlivnit už při nákupu oblečení. Jsou materiály, na kterých zvířecí chlupy nedrží a naopak takové, ze kterých je dostanete jen těžko.
Důležitý je výběr materiálů i zvířete
"Čím je povrch hladší, tím méně se na něm chlupy drží. Zcela bez problému je tak péče o oděvy ze stoprocentní viskózy nebo hedvábí. To samé platí o bavlně, ale ta nesmí obsahovat další příměsi, jako je třeba elastan, polyester a podobně," říká Jana Fiziková z pražského butiku Monton.
Naopak do domácnosti se zvířaty nedoporučuje třeba samet nebo manšestr, ze kterého se nečistoty odstraňují velmi těžko.
Některým chovatelům se také osvědčilo ukládat si věci do skříní obrácené naruby. Už proto, že kočky milují zásuvky, ale i další prostory ve skříních.
Na chlupy je nejúčinnější technika
Zřejmě nejvíce se ideálu majitelů zvířat, jak chlupy odstranit snadno a rychle, přiblížily sušičky prádla. "V bubnu proudí horký vzduch a díky tomu se z prádla vyfouká prach a uvolněná vlákna, tak i zvířecí chlupy," říká Milan Landa ze společnosti Electrolux. Jenže sušičkami je vybaveno méně než deset procent domácností.
Automatickou pračku už má ale snad každý, k té stačí už jen běžná molitanová houbička na nádobí nebo kousek molitanu. Ten se přidá do pračky spolu s oblečením a chlupy se na něj nachytají. Houbička vás přijde na korunu, takže pokud se vám nebude chtít ji od nachytaných chlupů čistit, jednoduše ji vyhoďte. A příště použijte novou.
Ruční práce chce trpělivost
Praní patří k radikálnějším a zdlouhavějším zásahům, proto by do základní výbavy každé domácnosti se psem či kočkou určitě měly patřit kartáče nebo válečky na čištění oblečení. Většinou je budete potřebovat pokaždé, když opouštíte svůj domov.
U "červených" látkových kartáčů na oblečení je při čištění oděvu třeba dávat pozor na šipku, která označuje správný směr pohybu. Tyto kartáče totiž fungují tak, že při pohybu jedním směrem se na ně chlupy zachycují, při opačném se pouštějí, což zjednodušuje jejich následné čistění. Ty nejlevnější se dají koupit už za padesát korun.
Gumový kartáč je také možnost, v každém případě odstraňuje chlupy z oblečení lépe než klasický. Od chlupů ho vyčistíte nejlépe pod proudem vody.
Své oprávněné místo mezi osvědčenými pomůckami mají i válečky. Jednou možností jsou válečky gumové, na které se chlupy při přejíždění čistěného oděvu nalepí. Váleček pak omyjete pod vodou a musíte nechat uschnout.
"Osvědčily se mi doma gumové omyvatelné válečky, hlavně proto, že nemusím hlídat, jestli mám dostatek náplní nebo ne. Suchý kartáč krásně lepí, pak jej stačí propláchnout vodu, tím se uvolní a odstraní chlupy, nechá se uschnout a můžu začít čistit znova," říká Jana Burdová z Občanského sdružení Podbrdsko, která má ve svém domácím depozitu jak opuštěné kočky, tak psy.
Druhou variantou jsou válečky s lepicími papírky, ke kterým se dají dokupovat náhradní náplně. Podle velikosti stojí od dvaceti do sta korun, náplně dokoupíte samostatně zhruna za dvacetikorunu. S válečkem stačí jezdit po oblečení a chlupy se na samolepicí plochu nachytají. Použitý díl poté odtrhnete, vyhodíte a pokračujete v čistění.
Přitom je dobré mít doma oba výrobky, protože zatímco váleček je ideální na hladké materiály, jako jsou košile, trika nebo džíny, červený kartáč oceníte na samet, manšestr, flaušové kabáty a podobně.
Nouzová nebo dokonalá řešení?Existují však i další možnosti, jak se zbavit zvířecích chlupů když jste právě mimo domov, nemáte po ruce tradiční "odchlupovací" pomocníky a nebo potřebujete zasáhnout rychle a "ve velkém": |