S občasným zvracením se u kočky musíte smířit, je přirozené.

S občasným zvracením se u kočky musíte smířit, je přirozené. | foto: Profimedia.cz

Zvracení je u koček normální, ale jen tak dvakrát do měsíce

  • 41
Každá kočka občas zvrací, ať už chlupy, šťávy nebo nestrávené granule. Pokud ale zvrací úporně, dlouhodobě a často, může to signalizovat onemocnění jater nebo ledvin.

"Za normální můžeme považovat zvracení chlupů, nestrávených granulí nebo žaludečních šťáv zhruba jednou nebo dvakrát za měsíc," vysvětluje Zuzana Dominiková, veterinární lékařka specializující se na klinice Jaggy na problémy koček. A upozorňuje: "Pokud kočka zvrací úporně, dlouhodobě a často, může být takové zvracení způsobeno závažnými chorobami."

Nejčastější příčiny zvracení

Častým problémem je zvracení chlupů. Na to nejvíce trpí polodlouhosrsté či dlouhostrsté kočky žijící v domácím prostředí. Lepší krmiva už obsahují látky, které minimalizují právě tvoření trichobezoárů (chomáčů chlupů) v žaludku kočky. V každém slušném zverimexu by vám měli poradit s jeho výběrem.

Tráva kočce pomáhá s čištěním žaludku od spolykaných chomáčů chlupů.Díky důkladné péči o srst kočky denně spolykají spoustu chlupů. Chumáčů srsti (trichobezoárů) uložených v žaludku se zbavují zvracením.

Trichobezoárů, které se v žaludku vytvoří, se kočka zbavuje právě zvracením. Dávicí reflex jí pomáhá vyvolat například požírání trávy, která se z tohoto důvodu kočce podává – stačí ji zasadit do mističky. Zvracení vyvolané spolykanou trávou kočce ideálně vyčistí žaludek.

Zvracení žaludečních šťáv je také normální, je součástí fungování zažívacího systému koček. Pokud však zvíře zvrací častěji než jednou dvakrát za měsíc, může to být bohužel signál, že má zdravotní problémy s ledvinami nebo játry.

Co už znamená problém

Pokud vaše kočka chronicky zvrací i několikrát do týdne, případně i několikrát za den, začněte uvažovat o návštěvě veterináře. Může to mít spoustu příčin, od mírných zažívacích obtíží až po otravu. Proto byste časté zvracení neměli ignorovat.

Někdy může způsobit časté zvracení i náhlá změna stravy.Začne-li kočka zvracet opakovaně, je důležité nejprve zapátrat v paměti, jestli jste kočce nějak nezměnili jídelníček. Zvracení pak signalizuje, že nová strava kočce nevyhovuje. V takovém případě stačí nasadit kočce hladovku a potom pomalu přes dietu přejít opět k normální stravě, na kterou je zvyklá a přijímá ji bez problémů.

Zvracení může být rovněž projevem otravy. V takovém případě bývá kočka výrazně apatická. Otrava není tak častá jako u psů, nebezpečná je však stejně. Hrozí především kočkám, které chodí ven. Přes léto jsou pro ně nebezpečné nástrahy na hlodavce nebo jedovaté květiny. Kočka může pozřít i otráveného hlodavce.

"Pozor také na spreje proti parazitům pro psy, některé jejich složky jsou pro kočky jedovaté," upozorňuje Dominiková. Pokud tedy v dobré víře nastříkáte kočku sprejem určeným pro psa, může se jí skrz kůži vstřebat do krve a způsobit otravu. Pokud už k otravě skutečně dojde, začíná boj o čas a je nutno ihned navštívit veterináře.

Jak uklízet kočičí "blitíčka":

Když kočka pozvrací koberec, snažte se z něj odstranit co nejdříve co nejvíce - například sebrat zvratky do papírového kapesníku. Pokud kočka zvracela srst, seberte smotek do papíru. Místo poté důkladně vyčistěte studenou vodou, posypte ho jedlou sodou a počkejte, dokud místo nevyschne. Jedlá soda zabrání případnému zápachu, po vyschnutí ji jednoduše vysajete. Pokud i přesto zůstane na koberci skvrna, vydrhněte ji houbičkou s hodně napěněným přípravkem na nádobí.