Diskuze

Podle vědce je virgule nezastupitelná. Nejlépe určí, kde začít vrtat

Když se řekne proutkař, často si představíme šarlatána sázejícího na lidskou naivitu a víru v nadpřirozeno. Hydrogeolog v rozhovoru pro magazín Víkend vyvrací předsudky. Vladimír Řezníček totiž úspěšně skloubil tisíce let starou metodu hledání vody s racionální vědou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Takže na závěr. Za proutkaření nestojí žádní ufouni, ektoplazma, temná hmota nebo energie případně jiná neznámá energie ale s nejvyšší pravděpodobností elektromagnetické pole na frekvencích VDV (jak přirozené tak umělé). Vliv elektromagnetického pole VDV na lidský organismus je prokázán řadou vědeckých prací (lze dohledat, já na to teď nemám čas – musím do terénu). Problém je, že seriózní výzkum na téma proutkaření blokuje zástup podvodníků co, se za proutkaře pouze vydává. Prakticky nepřipadá do úvahy, aby na problematice pracoval vědecký kolektiv. To žádný normální manažer vědeckého ústavu, který není sebevrah, nedopustí. Aby někdo prokazatelným způsobem princip proutkaření odhalil, muselo by se jednat o jednotlivce se znalostí hned z několika oborů. Předně by se mělo jednat o doktora medicíny a to neurologa co umí proutkařit navíc se znalostí geologie a geofyziky, který by měl zvládat i elektroniku, aby si mohl sestavovat netypické měřící přístroje. Taky by k sobě musel najít dalšího proutkaře, co by si dobrovolně nechal rozpíchat končetiny (jednou jsem si takhle nechal napíchnout levou nohu a mám s tím polízanice do současnosti). To vyžaduje člověka se značnými znalostmi z naprosto odlišných oborů. Proto se vědeckého a prokazatelného odhalení principu proutkaření jen tak nedočkáme.

0 0
možnosti

Navíc situování vrtů na vodu pomocí virgule je v některých oblastech (pískovce pánevních oblastí) zcela nesmyslné. V Srbské Kamenici (pískovce) proutkař podvodník vyžadoval vrtat na nejvyšším bodě pozemku (hloubka vrtu pokud si pamatuji cca 20 m) přitom by stačilo vrtat dole u řeky (vrt hluboký do 10 m). Důvod zcela zřejmý – čím hlubší vrt tím víc peněz. Vrtání v oblasti pískovců v kombinaci s tektonickými puklinami přináší také problémy s vlastními vrtnými pracemi (vrt se zasypává pískem) ale i s jeho následným čištěním (Nečemice, situování podle proutkaře, vrt se zasypával a následně se čistil týden). Pokud se v pískovcích vrtá mimo tektoniku tak z něho teče ihned čistá voda (např. Sněžník).

pokračování dále

0 0
možnosti

Z textu článku je zřejmé, že pan RNDr. Vladimír Řezníček tak zase zkušený proutkař není. Ono je to dáno i problémem, že na geologické obory se hlásí hlavně lidi s humanitním zaměřením než s technickým. Často je pro ně hydrogeologie pouze zdrojem financí a raději se věnují hudbě, malování, pěstování včel nebo zahrádce (nebudu kolegy jmenovat, ostatně v dalších oborech je to stejné). Taky je pro řadu geologů geofyzika naprosto nepochopitelným oborem (hlavně pro matematiku a fyziku kombinovanou s elektrotechnikou). Na rozdíl od pana Řezníčka proměřuji terén metodou VDV. Je to stejně rychlé jako s virgulí a navíc dostávám zcela prokazatelné (graf – škoda, že je nemohu zde ukázat) a opakovatelné výsledky (další geofyzik s totožným přístrojem naměří totéž). Když jsem nucen si terén proměřit virgulí (doma zapomenu přijímač VDV nebo se zrovna nevysílá), pak pro jistotu to měření nalezených anomálií zopakuji metodou VDV. Pokud by pan Řezníček znal geofyziku, pak by věděl na jakých principech (zcela chybně) odhadují proutkaři hladinu vody pod terénem a taky by dokázal kompenzovat sklon nalezené pukliny. Ne všechny pukliny jsou svislé a ty šikmé mají charakteristicky deformované anomálie jak při detekci virgulí tak i metodou VDV. Ani detekce virgulí ani metodou VDV mi ale neřekne, jestli v nalezené puklině je voda nebo je puklina vyplněna pouze jílem, a tudíž je pro vodu nepropustná. To se zase musí ověřit na podkladě jiných pozorovaných jevů (prameny, vývěry do potoků, zamokřená místa apod.).

pokračování dále

0 0
možnosti

4) Podvodným proutkařům napomáhá i to, že na většině území ČR (krystalinikum – tvrdé horniny) lze podzemní vodu spolehlivě navrtat do hloubky 30 m. Negativní vrt je v této oblasti raritou. Území, kde tohle nefunguje (pánevní sedimenty a kvartér) jsou poměrně dobře prozkoumané a ví se, v jakých úrovních se v nich podzemní voda nachází (stačí se jen podívat sousedovi do studny).

Teď k proutkaření podrobně. Předem upozorňuji, že jsem hydrogeolog s geofyzikální praxí, co umí používat virguli. Navíc jsem původní profesí elektromechanik co před vysokými školami (ČVUT FEL a PřF UK) prošel fabrikou (7 let) a stavbou (2 roky). Takže se nepovažuji za internetového blábolila s odborností na všechno. Právě na stavbě elektrárny Dukovany jsem se proutkařit naučil. Na stavbě bylo naprosto běžné, že elektrikáři a instalatéři dohledávali kabely a potrubí pomocí virgule a to s poměrně vysokou účinností (jinak by je stavbyvedoucí vlastnoručně přerazil). Na katedře hydrogeologie jsem měl možnost se seznámit s pracemi RNDr. Krčmáře a Ing. Boušky zabývajícími se atmogeochemií a proutkařením. Z nich jasně vyplývala korelace detekce nalezených geofyzikálních anomálií pomocí virgule a metodou VDV (podstatu metody lze dohledat na internetu). Pro proutkaření je ke škodě, že virgule reaguje jak na reálnou složku elektromagnetického pole (poměr mezi primárním a sekundárním polem vyvolaným indukcí) tak i na jeho imaginární složku (fázový posun mezi primárním a sekundárním polem). Proutkař tak dostává nežádoucí anomálie, které musí na základě zkušeností odfiltrovat (např. pomocí morfologie terénu nebo růstu vegetace).

pokračování dále

0 0
možnosti

K článku „... proč je virgule nezastupitelná ...“ mám několik připomínek:

1) Většina lidí co vystudují žurnalistiku si okamžitě myslí, že jsou odborníci na všechno. Čím jsou starší, tím je to s nimi horší (vlastní zkušenost). Neříkám, že je to v naší spotřební, komediantsko – úřednické diktatuře špatně, ale autor (pan Ivan Březina) ten text mohl alespoň s někým zasvěceným konzultovat.

2) Současná situace v hydrogeologii (obecně v geologických oborech) je deformována zákonem o geologických pracích. Podle tohoto zákona si kulaté razítko, neboli oprávnění provozovat geologickou živnost, může udělat prakticky každý vysokoškolák (třeba ekonom) s dvouletou praxí nebo středoškolák, který byl zaměstnán 10 let u geologické firmy (třeba jako sekretářka). Je případ, kdy hydrogeologii provozuje obchodník s obuví. Čili je nutné se ptát „Je ten člověk co mi hledá vodu opravdu hydrogeolog nebo má na to jen kulaté razítko“?

3) Znevažování proutkaření napomáhá fakt, že se v tomto oboru pohybuje 2/3 až 3/4 podvodníků. Zkuste za těchto podmínek něco smysluplného prosadit. Proto odborná veřejnost raději snahy o výzkum proutkaření zazdí, než aby se zase znemožnila (např. termonukleární nízkoteplotní fúze). Důkazy jsou zcela zjevné. Pokud si dáte práci s nějakým průkazným měřením (např. habilitační práce RNDr. Krčmáře a Ing. Boušky) tak ho proti tlaku ostatních vědců neprosadíte a můžete ho publikovat tak akorát v ezoterických časopisech. Naopak jakékoliv nevědecké měření vycházející z nepochopení podstaty jevu (např. ty kýble s vodou nebo zlato, stříbro a drahé kameny zakopané pod zem – devadesátá léta), které samozřejmě vyjde negativně, je ihned publikováno v impaktovaných časopisech a sdělovacích prostředcích.

pokračování dále

0 0
možnosti
Foto

J25a19n 50K19a15d17r75a51b16a

13. 8. 2019 13:10

Pán by se měl přihlásit http://www.falesni-hraci.cz/cs/paranormalni-vyzva protože nikdy nikdo nedokázal, že tohle funguje. Navíc by si solidně vydělal a nepotřeboval by už dělat tuhle komedii

0 2
možnosti

No u mě tvrdil hydrogeolog, že tam žádná voda není, proutkař ji našel a cca 15. rokem tam zatím stále voda je.

0 0
možnosti

Je tu někdo, komu vodu našel proutkař a voda tam nebyla?

1 0
možnosti
Foto

J75a63n 50K37a71d75r95a47b78a

13. 8. 2019 13:09

Ano mě nenašel, vytahal z nás akorát peníze a místa, která určil, voda nebyla :-P

0 0
možnosti

Mám podobnou zkušenost jako pan Hrubý. Jako malý jsem to také vyzkoušel, když nám proutkař hledal pramen a říkal, ať to také vyzkoušíme, že tu schopnost má mnoho lidí. Proutek se v prstech, sevřených pevně v dlani, začal velice pozvolna protáčet, bylo slyšet loupance, jak se třela kůra s kůží sevřených prstů v obou dlaních, když se proutek pohnul, tohle žádným "mimovolným" pohybem neuděláte. To, že není vysvětlení toho, jak to funguje, neznamená, že to neexistuje. Na závěr jen podotýkám, že jsem na rozdíl od pana Grygara, kterého si jinak nesmírně vážím, a který mj reprezentuje spolek Sisyfos, nevěřící ateista.

10 2
možnosti

R95o84m11a29n 81O44l80á39c95h

11. 8. 2019 12:21

Popisujete to velice sugestivně a věrohodně. Akorát bych nepodceňoval spojení "jako malý". Paměť je velká mrcha, zvlášť když člověk chce věřit, že si pamatuje správně a přesně.

1 0
možnosti
Foto

Pan by si mohl prijit na obrovske penize. V USA je stale vyhlasena soutez, kde vyherce dostane 1M USD, pokud prokaze ze virgule statisticky poskytuje lepsi vysledky, nez nahodny odhad. Experiment si muze navrhnout sam soutezici. Dozoruji to kouzelnici ve vysluzbe, aby se nefixlovalo. 20 let zatim cenu nikdo neziskal ....

4 1
možnosti
  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...