Takovéhle úlovky jsou na soukromých vodách běžné. Tyto ryby závodník po lovu...

Takovéhle úlovky jsou na soukromých vodách běžné. Tyto ryby závodník po lovu vrací do vody. | foto: Archiv časopisu Kajman

Za osmihodinovou vycházku k vodě nachytal 156 kg cejnů. Bylo jich 90

  • 18
Pouze osm hodin lovu stačilo letos v říjnu britskému rybáři k tomu, aby na řece Nene nachytal 90 cejnů o celkové hmotnosti 156 kilogramů. Jednalo se tak o jeden z historicky největších úlovků říčních reofilních ryb za jednu vycházku k vodě.

Mike Farrar si byl nejdříve večer projet okolí řeky na kole. Když viděl na jednom místě v centru města Peterborough na hladině aktivní cejny, nezaváhal. Ráno vyrazil k řece a zakrmil asi sedmdesáti plnými feederovými krmítky. Cejni nezačali brát hned, ale najednou nastal mazec. Většinou prý krmítko nestihlo ani dopadnout na dno a Mike odložit prut do vidličky, než přišel záběr.

Mikovi v jednu chvíli fandil při zdolávání dav lidí, a to se nejednalo o závod, ale běžnou feederovou vycházku. Většinu cejnů Mike nachytal na červy a pelety na háčku.

Ryb mohl Mike dokonce nachytat ještě mnohem více. Když se totiž rozhodl lov ukončit, cejni stále brali. Měl prý ale v tu chvíli dojem, že už mu řeka poskytla dostatek zážitků.

Na místo se ale vrátil o pár dní později. A opět se dělo něco neskutečného. Mike potvrdil rybnatost řeky a svoji formu, když nachytal dalších 130 kg cejnů. Všechny ryby po vyfocení vrátil zpět do vody.

Pro milovníky rybaření

E-knihu Jak na ryby stáhnete na Knihy.iDNES.cz za 159 Kč.

těžko byste hledali zasvěcenějšího průvodce tímto světem, než je Chris Yates,...

Šlo by něco podobného v Česku?
V našich podmínkách jsou cejni rovněž velmi hojní. Na některých vodách - jako jsou Nové Mlýny, Nechranice či Labe a některé další - se chytají i opravdu velcí cejni. Rybářů, kteří si ale této ryby váží a po určitou část sezony se na ni specializují, je u nás mnohem méně než v zahraničí. 

Je to bohužel dáno i dědictvím z dob minulých, kdy byl cejn velký na mnoha českých a slovenských revírech považován za škodnou, kterou bylo třeba dostat z vody, aby uvolnila místo kaprovi. To se promítlo i do nešetrné manipulace s touto rybou, což naneštěstí některým rybářům bohužel zůstalo dodnes.

Zkusit se dají kapři závodní technikou na plavanou
V evropských sladkých vodách se dají závodní technikou na plavanou nebo feeder nachytat ještě působivější hmotnosti ryb. Ve Velké Británii se již pěkně dlouho sleduje, kdo dovedl nachytat za vycházku nebo závod největší hmotnost kaprů.

Před lety bylo působivé, když se někomu povedlo chytit 100 kg kaprů. S rozvojem komerčních revírů, vybavení a taktiky se ale rybáři začali dostávat na mnohem vyšší cifry.

Takřka neskutečnou hmotnost se povedlo nedávno zkompletovat Gary Huthovi. Ten za pět hodin nachytal na plavanou rekordních 440 kg kaprů. Tohoto výsledku ovšem na rozdíl od Mika dosáhl na soukromém rybníku, kde je to samozřejmě snazší než na přírodní řece. U nás se závody v plavané nebo feederu na soukromých rybnících v podstatě nekonají.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.