Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jedlý papír gorilám zachutnal, zajedly ho křížalami i zeleninou

  0:11aktualizováno  0:11
Už před devátou ráno začaly v neděli přípravy na oslavu 23. narozenin samce Richarda. Chovatelům ji za odměnu pomáhali připravit prvňáčci, kteří shromáždili nejvíce vysloužilých mobilních telefonů na podporu goril v Africe, a vyhráli tak soutěž Staň se strážcem pralesa.

Nejprve chovatelé museli dětem připravit ke zpracování zeleninu a jablka, poté je navezli spolu s dalším materiálem do Vzdělávacího centra. Od devíti už prvňáčci s pomocí průvodců pražské zoo a za přísných hygienických opatření ovoce a zeleninu čistili, loupali, krájeli, navlékali na lýkové závěsy a zajišťovali uzlíky.

Zatímto byl pavilon goril pro veřejnost uzavřený a gorily čekaly ve svých ložnicích, chovatelé od dětí v půl jedenácté převzali připravené závěsy. Prvňáčci plni očekávání zaujali místa za sklem v návštěvnické části vnitřní expozice a pozorovali, jak probíhají přípravy. Chovatelé navěšovali připravené lýkové závěsy s kousky ovoce, zeleniny i nasušenými křížalami na parkosy, přidali i olistěné větve na okus a po pavilonu rozhodili kousky zeleniny i gorilami oblíbené vločky.

Fotogalerie

„Chybět nemohly ani novodurové trubky opatřené otvory, kterými gorily dobývají ven jejich obsah - oříšky a rozinky v dřevítce, případně jogurt nebo tvaroh. To je od letošního jara asi nejoblíbenější enrichmentová aktivita celé skupiny,“ dodal  kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš (enrichment s trubkami v článku zde, jaký hlavolam si Richard užil při svých loňských narozeninách čtěte zde).

Jako enrichment chovatelé označují činnost, která život zvířat v lidské péči obohacuje a při níž se většinou musí snažit, aby se dostala k oblíbeným dobrotám. Ten nedělní je zaměstnal do odpoledních hodin.

Nejen ze záznamu kamer v pavilonu vypadala hostina idylicky

Pamlskem bylo i narozeninové  přání, které děti namalovaly na jedlý cukrářský papír k tomu určenými ochucenými cukrářskými fixami. Bylo prvním, čeho se Richard neomylně zmocnil, jako by poznal, že je jeho. Mnohým dokonce připadalo, že si ho četl. „Nenechte se mýlit, Richard by se ho zmocnil, ať by bylo určené komukoliv. Co se žrádla týká, nic ho nezastaví. Spíš hned neomylně poznal, že ho může sežrat a navíc ho samozřejmě jako něco nového výrazně zaujalo,“ uvádí dojmy na pravou míru Vít Lukáš.

České děti mají Zoo Praha, africké Toulavý autobus

V Kamerunu sice řada dětí ví, jak chutná gorilí maso, ale na vlastní oči tyto lidoopy nikdy neviděly. Takže často ani netuší, jak moc jsou lidem podobní (viz reportáž z Kamerunu zde). Proto také Zoo Praha rozjela přímo v Kamerunu projekt Toulavý autobus (více zde), díky kterému se africké děti podívají do záchranných stanic a začínají se aktivně zapojovat do ochrany přírody: budují ekokluby, začínají s chovem řekomyší (jako zdrojem potravy nahrazující maso divokých zvířat) a pomáhají měnit i myšlení dospělých (reportáž z letošního srpna najděte zde).

Podívejte se, jak gorily kradou žrádlo i mláďatům (zde), či jak chovatelé Richarda krmí lžičkou, aby se mohly v klidu nažrat mláďata i samice (zde).

Děti z třídy 1.M (Medvíďata) ZŠ Jižní IV. na pražském Spořilově měly narozeninovou hostinu gorilí skupiny se dvěma mláďaty z první ruky. Když si malý Kiburi odlupoval ze skla expozice malované jedlé číslice, a posléze Richard olizoval jedlá písmena vylepená o něco výše, dělilo je opravdu jen sklo. Za aktivní podporu ochrany goril v Africe si takový zážitek opravdu zasloužily.

Na slavnostně vyzdobené expozici gorily jednoznačně nejvíce ocenily, že šlo vesměs o dekorace určené doslova k sežrání. Gorilí samec ochutnal všechno, opravdu poctivě vyzobával všechny poschovávané rozinky a oříšky. Shinda, Kamba i Bikira zase ocenily bílý jogurt, což na nich bylo vidět a vykouzlilo to úsměvy na rtech dětí i dospělých. A všichni si pochutnali i na závěsech se sušenými jablky a kousky mrkve, červené řepy a další zeleniny. Není divu, že se Richard po oslavě svalil do svého oblíbeného koutu k odpočinku.

Pomoci mobilem může každý

Vysloužilé mobilní telefony můžete v Zoo Praha odevzdávat k recyklaci do sběrné nádoby celoročně, za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na sbírkové konto určené na ochranu goril v Africe (více zde, včetně informací o dalších možných formách podpory ochrany přírody v Africe).

Právě během listopadu navíc probíhá akce Happy Mondays - tedy ještě 17. a 24. 11., kdy dostanete výměnou za starý mobil vstupenku do Zoo Praha za 1 Kč.

Právě díky aktivitám pražské zoo mají prvňáčci ze Spořilova i další čeští školáci o životě goril a potřebě chránit jejich přirozené prostředí často větší povědomí než africké děti žijící přímo v jejich domovině.

Soutěž Staň se strážcem pralesa, do které se zapojili, měla několik etap a její součástí se o letních prázdninách stala i interaktivní počítačová hra. Tu Zoo Praha připravila ve spolupráci s dětským webem Alík (více ke hře zde) a aktivně se do ní zapojilo více než 14 tisíc dětí.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Najdete na iDNES.cz