Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jedlý papír gorilám zachutnal, zajedly ho křížalami i zeleninou

  0:11aktualizováno  0:11
Už před devátou ráno začaly v neděli přípravy na oslavu 23. narozenin samce Richarda. Chovatelům ji za odměnu pomáhali připravit prvňáčci, kteří shromáždili nejvíce vysloužilých mobilních telefonů na podporu goril v Africe, a vyhráli tak soutěž Staň se strážcem pralesa.

Nejprve chovatelé museli dětem připravit ke zpracování zeleninu a jablka, poté je navezli spolu s dalším materiálem do Vzdělávacího centra. Od devíti už prvňáčci s pomocí průvodců pražské zoo a za přísných hygienických opatření ovoce a zeleninu čistili, loupali, krájeli, navlékali na lýkové závěsy a zajišťovali uzlíky.

Zatímto byl pavilon goril pro veřejnost uzavřený a gorily čekaly ve svých ložnicích, chovatelé od dětí v půl jedenácté převzali připravené závěsy. Prvňáčci plni očekávání zaujali místa za sklem v návštěvnické části vnitřní expozice a pozorovali, jak probíhají přípravy. Chovatelé navěšovali připravené lýkové závěsy s kousky ovoce, zeleniny i nasušenými křížalami na parkosy, přidali i olistěné větve na okus a po pavilonu rozhodili kousky zeleniny i gorilami oblíbené vločky.

Fotogalerie

„Chybět nemohly ani novodurové trubky opatřené otvory, kterými gorily dobývají ven jejich obsah - oříšky a rozinky v dřevítce, případně jogurt nebo tvaroh. To je od letošního jara asi nejoblíbenější enrichmentová aktivita celé skupiny,“ dodal  kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš (enrichment s trubkami v článku zde, jaký hlavolam si Richard užil při svých loňských narozeninách čtěte zde).

Jako enrichment chovatelé označují činnost, která život zvířat v lidské péči obohacuje a při níž se většinou musí snažit, aby se dostala k oblíbeným dobrotám. Ten nedělní je zaměstnal do odpoledních hodin.

Nejen ze záznamu kamer v pavilonu vypadala hostina idylicky

Pamlskem bylo i narozeninové  přání, které děti namalovaly na jedlý cukrářský papír k tomu určenými ochucenými cukrářskými fixami. Bylo prvním, čeho se Richard neomylně zmocnil, jako by poznal, že je jeho. Mnohým dokonce připadalo, že si ho četl. „Nenechte se mýlit, Richard by se ho zmocnil, ať by bylo určené komukoliv. Co se žrádla týká, nic ho nezastaví. Spíš hned neomylně poznal, že ho může sežrat a navíc ho samozřejmě jako něco nového výrazně zaujalo,“ uvádí dojmy na pravou míru Vít Lukáš.

České děti mají Zoo Praha, africké Toulavý autobus

V Kamerunu sice řada dětí ví, jak chutná gorilí maso, ale na vlastní oči tyto lidoopy nikdy neviděly. Takže často ani netuší, jak moc jsou lidem podobní (viz reportáž z Kamerunu zde). Proto také Zoo Praha rozjela přímo v Kamerunu projekt Toulavý autobus (více zde), díky kterému se africké děti podívají do záchranných stanic a začínají se aktivně zapojovat do ochrany přírody: budují ekokluby, začínají s chovem řekomyší (jako zdrojem potravy nahrazující maso divokých zvířat) a pomáhají měnit i myšlení dospělých (reportáž z letošního srpna najděte zde).

Podívejte se, jak gorily kradou žrádlo i mláďatům (zde), či jak chovatelé Richarda krmí lžičkou, aby se mohly v klidu nažrat mláďata i samice (zde).

Děti z třídy 1.M (Medvíďata) ZŠ Jižní IV. na pražském Spořilově měly narozeninovou hostinu gorilí skupiny se dvěma mláďaty z první ruky. Když si malý Kiburi odlupoval ze skla expozice malované jedlé číslice, a posléze Richard olizoval jedlá písmena vylepená o něco výše, dělilo je opravdu jen sklo. Za aktivní podporu ochrany goril v Africe si takový zážitek opravdu zasloužily.

Na slavnostně vyzdobené expozici gorily jednoznačně nejvíce ocenily, že šlo vesměs o dekorace určené doslova k sežrání. Gorilí samec ochutnal všechno, opravdu poctivě vyzobával všechny poschovávané rozinky a oříšky. Shinda, Kamba i Bikira zase ocenily bílý jogurt, což na nich bylo vidět a vykouzlilo to úsměvy na rtech dětí i dospělých. A všichni si pochutnali i na závěsech se sušenými jablky a kousky mrkve, červené řepy a další zeleniny. Není divu, že se Richard po oslavě svalil do svého oblíbeného koutu k odpočinku.

Pomoci mobilem může každý

Vysloužilé mobilní telefony můžete v Zoo Praha odevzdávat k recyklaci do sběrné nádoby celoročně, za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na sbírkové konto určené na ochranu goril v Africe (více zde, včetně informací o dalších možných formách podpory ochrany přírody v Africe).

Právě během listopadu navíc probíhá akce Happy Mondays - tedy ještě 17. a 24. 11., kdy dostanete výměnou za starý mobil vstupenku do Zoo Praha za 1 Kč.

Právě díky aktivitám pražské zoo mají prvňáčci ze Spořilova i další čeští školáci o životě goril a potřebě chránit jejich přirozené prostředí často větší povědomí než africké děti žijící přímo v jejich domovině.

Soutěž Staň se strážcem pralesa, do které se zapojili, měla několik etap a její součástí se o letních prázdninách stala i interaktivní počítačová hra. Tu Zoo Praha připravila ve spolupráci s dětským webem Alík (více ke hře zde) a aktivně se do ní zapojilo více než 14 tisíc dětí.

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz