Paintball štípe, když vás trefí kuličkou s barvou. Ale je to adrenalin

  0:30
Někomu tahle hra plní sny, protože si může v rámci „budování kolektivu“ beztrestně vystřelit třeba na vlastního šéfa. Princip paintballu totiž spočívá právě ve snaze zasáhnout „protivníka“ speciální municí v podobě kuliček naplněných barvou. Koho tato „střela“ označkuje, tomu nezbývá, než se odebrat na „mrtvoliště“.
Ochrana zraku je velmi důležitá.

Ochrana zraku je velmi důležitá. | foto: Vratislav Zpěvák

Paintball se poměrně nedávno stal jednou z nejvyhledávanějších teambuildingových - tedy „pracovní kolektiv tmelících“ - aktivit v České republice. Jako nevšední způsob zábavy se u nás objevil zhruba před dvaceti lety, bylo by ale omylem považovat zálibu ve střelbě barevnými kuličkami za výsadu hravých mužů. U spousty her totiž nechybějí dívky a dámy, které rychlostí pohybu, obratností a přesnou střelbou často překonávají své mužské protivníky.

V podstatě se jedná o bezkontaktní sport, při kterém se snažíte zasáhnout protivníka, respektive hráče nepřátelského týmu. K tomu, abyste kuličku s barvou dopravili až k němu a zasáhli ho, využíváte síly stlačeného plynu (vzduchu či oxidu uhličitého).

Stačí jen počkat na správný moment, zamířit a zmáčknout spoušť, a střela s tichým zasyčením opustí hlaveň rychlostí, která se blíží 90 m/s (300 stop/s). Po dopadu na pevný povrch, ideálně tělo „nepřítele“, se rozprskne a uvolní omyvatelnou barevnou náplň. Protivníka zásah označí, zvedá se z úkrytu a potupně odchází na „mrtvoliště“, kde vyčká do zahájení další hry.

Budete lovec nebo kořist?

Zní to jednoduše, ale celá věc zdaleka není tak prostá. Už proto, že zmíněný protivník má přinejmenším stejnou chuť a možnost trefit se do vás. Na členité hrací ploše se navíc nepohybujete jen dva. Výjimečné nejsou ani přestřelky čtyřiceti lidí.

Hráči se musí maximálně soustředit na hru. Stačí jen chvilka nepozornosti….

To už je pořádný adrenalin. Musíte se umět krýt, rychle a nenápadně se přesouvat, koordinovat svoji činnost a manévry se zbytkem skupiny, a když už se dostanete do výhodné palebné pozice, nesmíte příliš váhat. Jinak se ozve mokré plesknutí o vaši nohavici nebo rukáv, ucítíte štípnutí, a jako první zasažený se na „mrtvoliště“ ubíráte vy sami. Zásah kuličky, která k vám umí přiletět ze vzdálenosti padesáti metrů, není právě pohlazením. Ale s každou další modřinou hrajete o něco lépe, už proto, že si prostě dáváte víc pozor.

S tím souvisí i výbava hráče paintballu: nejdůležitější částí je celoobličejová maska z důvodu ochrany zraku a hlavy. Dále je to paintballová zbraň, rukavice a maskovací oděv. Někdy se hraje na časový limit (v případě sportovních variant), jindy na dobývání pevností či vlajek protivníků (v případě military utkání). Hovořit tu můžeme o minutách či desítkách minut, jen málokdy se hraje déle. I tak se za jedno odpoledne pořádně naběháte a zapotíte.

Jaký je rozdíl mezi military a sportovním paintballem?

Military paintball: Hráči se staví do pozice vojáků a snaží se co největší přesnost v napodobení vojenských operací, postupů a taktik, paintballové zbraně napodobují opravdové zbraně, aby celek působil co nejvíce „military“. Hráči se oblékají do maskovacích oděvů, při boji využívají vysílačky a orientují se podle mapy nebo navigace. Hraje se především v lese, ale také v opuštěných objektech, třeba továrnách. Hry trvají libovolně dlouho, někdy jedna hra zabere i několik hodin. Pravidla military her závisí na hráčích: může se hrát „na barvu“ (pro vyřazení hráče se na něm nebo jeho zbrani musí nacházet barva) nebo „na zásah“ (zde je kladen důraz na smysl pro fair play, kulička totiž pro platný zásah nemusí prasknout).

Sportovní paintball: Při něm se hráči distancují od vojenského pojetí hry, důraz se klade na týmovou spolupráci. Týmy ve složení tří až pěti hráčů hrají v barevně jednotných dresech a „zbraně“ respektive „sportovní značkovače“ mohou dosahovat vysoké kadence. Hraje se hraje spíše na malých uzavřených hřištích s rovným travnatým nebo umělým povrchem. Tím je zaručena přehlednost a divácká atraktivita paintballu. Pořádá se spousta turnajů, týmy jsou přitom zahrnuty pod různé ligy. Nezbytná je přítomnost rozhodčích ve hře, hráče také „vyřadí“ pouze barevná skvrna na zbrani nebo oblečení, nikoli jen zásah, při němž kulička nepraskne. Jako v jiných sportech se nejlepší týmy dostávají na vrchol díky pravidelným tréninkům, práci na fyzické kondici a nácvikům jednotlivých herních technik a strategií.

Zdroj: Wikipedia

Kdo hraje paintball, kde a jaké jsou možnosti

Na další podrobnosti jsem se zeptal odborníka - Vratislava Zpěváka, který není jen hráčem paintballu, ale také jedním z provozovatelů paintballparku u hodonínského Pánova:

Kdo vlastně jsou vlastně hráči paintballu? Kolik jich tak asi je?

Muži a ženy všech věkových kategorií, povolání i životních stylů, prostě úplně normální lidi. V žádném případě nejde o maniaky s nevybitou agresí. V Čechách je celá řada paintballových klubů a také stovky hráčů, ale přesné číslo si netroufám říct.

Co je asi na hře fascinuje nejvíce?
Adrenalin, dobrodružství, napětí, zábava. A jasně, taky to, že se u paintballu mohou vrátit do dětských let a hrát si na vojáky.

Je paintball bezpečný sport? Bolí zásah kuličkou?
Díky přísnému dodržování bezpečnostních pravidel je dnes podle statistik pojišťoven bezpečnější než sporty jako golf, tenis nebo plavání. Provozovatelé hřišť přísně dbají na použití ochranných prostředků během hry -  proto jsou samozřejmostí ochranné celoobličejové masky - i po ukončení hry, což spočívá v zajištění hlavně zbraně bezpečnostním návlekem. 

Samozřejmě se může stát, že při hře zakopnete a zlomíte si nohu, ale tomu se nevyhnete ani při jiných sportovních disciplinách. A s tou bolestí... No, trochu to štípne.

Soutěže v paintballu

Aktuálně největší sportovní soutěží v Česku je série turnajů CXS (Czech Xball Series). Jednotlivá kola tohoto turnaje se odehrávají pravidelně každý měsíc v Paintballparku Hodonín s účastí okolo 20 týmů, které jsou rozděleny dle výkonnosti do tří divizí (Profesional, Amateur, Novice). Hraje se ve formátu 3 proti 3. Další turnaje, které se hrají v Čechách, jsou CSPBL, PMAL , Mistrovství ČR v dobývání objektu nebo turnaj bezpečnostních a záchranných složek IZS.

Největší událostí letošního roku je Mistrovství České a Slovenské republiky ve sportovním paintballu, které proběhne 4 - 5. 10. 2014 v Paintballparku Hodonín, kde proti sobě budou stát vybrané pětičlenné týmy.

Existuje nějaké věkové rozmezí hráčů? Jakého osobně znáte nejmladšího a nejstaršího hráče?
Věkové omezení pro tuto hru prakticky neexistuje, ale nepsaným pravidlem je, že hráči do 15 let věku by měli hrát jen se souhlasem zákonného zástupce. Nejmladšímu hráči, kterého znám osobně, je 12 let, a jde mu to velmi dobře. Chodí hrát se svým otcem sportovní paintball. A nejstarší hráč tady je asi šedesátiletý, ten zase preferuje military hry.

Co přivedlo k hraní vás? A co vás přimělo stát se z hráče provozovatelem paintballového hřiště?
To samé, co přivádí hráče k nám, zahrát si na vojáky. Paintball mě hned chytil a začal jsem se shánět po vlastní výbavě. Také nebylo moc s kým hrát, a proto jsem pořídil další vybavení a začal je půjčovat kamarádům. S těmi jsem později založil sdružení Paintball Klub Hodonín. Nejdřív jsme hrávali různě po lesích a opuštěných budovách, ale postupem času vznikla myšlenka na stabilní, bezpečnostně dobře zajištěné hřiště, které by vytvořilo základnu pro hráče.

Jak si stojí Češi v paintballu?

Ve sportovním paintballu je v současnosti největší ligou v Evropě Millenium Series. Tato soutěž má pět divizí. Nejlepší Český team ML KINGS hraje v divizi SPL 1, je na postupující pozici do nejvyšší divize CPL (tedy Champion PRO League). Tento team sbírá úspěchy a medaile i na ostatních evropských soutěžích a je úřadující mistrem České republiky. Dalšími týmy jsou například Rats nebo PPA Arena. Česká republika má také několik hvězdných hráčů, jako je například Pavel Křenek a Jan „Beri“ Beránek, kteří už hráli za americký team Bullets (vítězové Millenium Series). Za zmínku určitě stojí i Jiří Čarek, profesionální trenér a hostující hráč mnoha českých i zahraničních týmů.

Co obnáší každodenní provoz paintballového hřiště?
Paintballové hřiště je sezonní záležitost. V provozu je vlastně jen od jara do podzimu, v zimě je zájem o hru prakticky nulový. V sezoně kromě pořádání akcí a turnajů probíhá neustále běžná údržba, od sekání trávy, opravy překážek po bitvách až po servis zbraní.

Když přijde zima, nastane čas větších úprav, přestaveb a rekonstrukcí. Je to důležité, protože správné hřiště by nemělo hráčům zevšednět, a tak se musí čas od času přestavět.

Na kolik tak asi našince průměrně přijde zahrát si paintball?
Pokud nemáte své vybavení, tedy zbraň, celoobličejovou ochrannou masku a rukavice, tak se v půjčovnách při hřištích dá všechno sehnat kolem 150 korun na osobu. K tomu ještě připočítejte cenu za střelivo, kulička přijde na korunu.

Spotřeba střeliva je velmi individuální záležitost, někdo míří a šetří, jiný kropí, co se hne. V průměru se ale spotřeba pohybuje okolo 300 kuliček na dvě až tři hodiny hry, paintballové odpoledne vás tedy nepřijde víc než na 500 korun.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...