VIDEO: Adoptujte si pod stromeček svého švába, vyzývá Zoo Praha

  • 7
Pražské zoo se povedl vtipný kousek. V nejnovější části kampaně pro adopci zvířat v zoo vybrala netradičního "mazlíčka": švába harlekýna. Roční adopce stojí tisíc korun.

Pravidelně během posledních dvou měsíců v roce startuje pražská zoo kampaň pro adopci zvířat. "Snažíme se eliminovat počet sirotků, tedy druhy bez jakéhokoliv sponzora, a počet druhů, u nichž figuruje pouze jediný sponzor," říká mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Mezi letošní "finalisty" patří i šváb harlekýn (Neostylopyga rhombifolia). Jeho plakáty zaplavily hlavní město. "Je to neuvěřitelně zajímavý živočich. Říká se, že za jednu vteřinu dokáže uběhnout až padesátinásobek své délky, to znamená  u dospělého jedince metr a půl," popisuje mluvčí jeden z důvodů, proč se rozhodla zahrada zařadit švába do kampaně.

"Šváb je původem z jihovýchodní Asie a postupně se rozšířil po celém tropickém světě," vysvětluje Tomáš Dobrovský, chovatel ze Zoo Praha. "Velmi rychle se přizpůsobil k soužití s člověkem. To je pro něho výhodné, zajistí mu to stálý přísun potravy. Ostatně občas s ním máme problém i tady, líbí se mu v kancelářích, zaleze i do počítačů," směje se chovatel.

Zatímco pro milovníky přírody je šváb milý živočich, veřejnost to až tak nevnímá. V rámci bleskové ankety, kterou v pražských ulicích uspořádal videotým iDNES.cz, by lidé zvíře v zoo adoptovali, u švába si ale už tak jistí nejsou. "Je to takové divné zvíře," zněla nejčastěji odpověď.

"Podle reakcí návštěvníků zoo, hlavně dětí, máme vyzkoušeno, že právě švábi se těší obrovské oblibě. A proto předpokládáme, že by to mohl být pěkný dárek pod stromeček. Adopce stojí tisíc korun na rok," je přesvědčen Vít Kahle z marketingu Zoo Praha. 

Například v roce 2009 přispělo díky adopční kampani celkově 1 542 sponzorů, z toho 957 nových a 585 stávajících (prodloužili smlouvu o další rok). Z 90 sirotků nezbyl ani jeden.

Jak chovat šváby

Harlekýny lze chovat v plastových boxech na vaječných proložkách s centimetrem lignocelu / drcený kokos) na dně. Horní okraj chovných nádob se natře čtyřcentimetrovým pásem indulony, který tvoří dostatečnou ochranu proti úniku švábů.

Větrání z hliníkového pletiva proti mouchám tvoří 1/4 plochy víka. K pletivu je přilepená jemná látka (monofil atp.) zabraňující úniku nejmenších nymf.

Potrava se ukládá na menší kousky vaječných proložek, zvlášť suchá a zvlášť vlhká, kvůli tvorbě plísní.

Chov švábů v plastových kontejnerech

Švábi žerou vše včetně vaječných proložek a uhynulých jedinců vlastního druhu. Chovatel je krmí granulemi pro psy, směsí šrotů, strouhankou, ovesnými vločkami, jablky a mrkví.

Vodu mají v napáječce pro exotické ptactvo nebo stačí 1-2× týdně orosit stěny nádrže. Samičky kladou ootéky s vajíčky, které přilepují na proložky a maskují rozžvýkaným okolním materiálem. Ootéky vybírá chovatel pouze v případě, že se chystá založit další kolonii. Ukládá je do nové chovné nádoby na vrstvu papírových utěrek položených na vaječných proložkách. Ootéky jemně rosí v nepravidelných intervalech. Jinak nechává ootéky líhnout v původní kolonii, protože dospělci nymfy nenapadají, pokud mají dostatek potravy a vody.  

V závislosti na teplotě a vlhkosti se nymfy líhnou za 1-2 měsíce. Samice prochází během svého vývoje 7 instary, samci pouze 6. Při teplotě 26 stupňů Celsia proběhne celý vývoj za 6 měsíců. V zavedené kolonii je cítit slabá vůně specifická pro tento druh švába. Šváb harlekýn patří svým zbarvením k atraktivním druhům, které lze snadno namnožit během jednoho roku do velkých kolonií.

Zdroj: Michael Kroček, Rainforest