Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aktualizováno 
Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo aerifikace. Tráva se touto činností dostane do dobré kondice a znovu získá po sešlapání přístup k vodě a vzduchu.

Někdy laici zaměňují aerifikaci s vertikutací (o vertikutaci jsme psali například zde), která sice trávník také provzdušní, ale není to její hlavní úloha.

„Právě aerifikaci lze paralelně přirovnat k orbě na poli. Zemědělci na konci sezony pole přeorají, aby se půda odlehčila, provzdušnila, je to klíč k tomu, aby další rok měli opět dobrou sklizeň,“ popisuje specialista na údržbu trávníků Tomáš Šena. Právě na jeho kurzech jsme natočili video, ze kterého uvidíte stručný postup, jak postupovat.

Proč dělat aerifikaci

Trávníkář by měl na konci sezony trávník provzdušnit. Pokud budeme trávník jenom používat a nebudeme ho regenerovat, jednoho dne ho dostaneme na konec jeho biologických možností, problémy se začnou kumulovat a trávník začne chřadnout.

Fotogalerie

Jako extrémní příklad lze využít vyšlapanou pěšinku v parku. Původně to byl stejný trávník jako všude okolo. Ale extrémním sešlapáváním je tráva udusaná tak moc, že vznikl v podstatě žlábek, kde už nic neroste. 

A to především proto, že půda je tak utužená, že se voda nemůže vsáknout, tudíž tráva usychá a současně nemůže rozvíjet kořenový systém, protože do tvrdé země kořeny neprorazí. To samé, ale v pozvolnější míře se děje s každým trávníkem, který se běžně používá jako pochozí.

Jak postupovat

Na začátku je třeba si sehnat křemičitý písek frakce 0-2 mm, asi tak tunu na 100 m². Nyní máte druhou starost. Buď si v půjčovně strojů půjčíte motorový aerifikátor, nebo si koupíte vidle s dutými hroty. 

Záleží na ploše, kterou chcete upravovat. Na menších plochách to zvládnete i ručně, ale u větších zahrad se stroj vyplatí. Půjčení stojí kolem pěti set korun za den u ručního stroje nebo kolem dvou tisíc za motorový stroj. 

Dutými hroty propícháte celý trávník. Kam se nedostane stroj, můžete pro detaily použít aerifikační vidle.

V další fázi je třeba shrabat „špunty“ zeminy, které stroj vytáhne do země. Na trávníku pak vidíte soustavu otvorů v trávníku (v galerii vidíte, jak hluboké jsou otvory, když do nich strčíte prst). Špunty můžete shrabat hráběmi, anebo pokud máte sekačku s možností vyčesávání, ušetříte si práci. 

Nyní následuje přechod k mechanickému rozmetadlu. „Osobně doporučuji biovin, což je kompost z vinných hroznů. Jeho výhodou je to, že v něm nenajdete žádné plevely. Je sice dražší, ale není ho třeba pro vylepšení podmínek růstu trav zase tak mnoho, zhruba deset kilo na 100 metrů čtverečních. Navíc působí i jako prevence proti plísni sněžné,“ popisuje Šena.

V kolečku biovin (ale klidně můžete použít i běžný kompost) rozmícháte ze zeolitem, což je nesmírně pórovitý materiál, který má schopnost na sebe poutat živiny, ideálně v poměru 1:1. Rozmetadlem aplikujete po celém trávníku. V této fázi je možné v případě potřeby trávník i dosít.

Nakonec přijde na řadu rozhození křemičitého písku, který půdu odlehčí. Nejprve ve slabé vrstvě po celé ploše trávníku. Opačnou stranou hrábí ho zapravíte do celého trávníku. Uvidíte, že mizí jako po vyslovení kouzelného slůvka. Dostane se nejen ke kořenům, ale i do otvorů, které vytvořil aerifikátor.

Ideální je počkat alespoň hodinu, než vyschne a aplikovat ještě jednu vrstvu – záleží na stupni poškození a stavu trávníku. 

Autor:Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Čtenáře nadchla zahrada respektující podhorskou krajinu Nízkého Jeseníku

Výherci druhého kola soutěže Naše krásná zahrada

Týden vybírali čtenáři iDNES.cz pět vítězů druhého kola soutěže Naše krásná zahrada, kteří získávají nové pomocníky i...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz