Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Africký deník ředitele zoo 3: Učitel jede pro výplatu, děti mají volno

  14:14aktualizováno  14:14
V afrických vesnických školách jsou podmínky jako ve středověku, ale ani ty městské často nemají elektřinu či záchody. Dětí je ve třídě i přes šedesát, což je ale paradoxně dobrá zpráva. Svědčí o zájmu rodičů o vzdělání svých potomků.

Prázdná škola Les Hirondelles (Vlaštovky) ve vesnici Nemeyong II.Učitel musel jet do města, vybrat si výplatu z účtu, děti tedy mají dva dny volna. | foto: Miroslav Bobek

Třetí část afrického deníku, který si den po dni vede ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Popisuje v něm cestu po Kamerunu a Kongu (Brazzaville), kde se svými spolupracovníky momentálně distribuuje do škol knížky o gorilách. Více viz úvodní článek Africký deník ředitele zoo: Povstalci si říkají Češi a druhá část Čtenáři z pralesa hltají české pohádky o gorilách.

Vlaštovčí a jiné školy

"Vlaštovky nejspíš odletěly," konstatoval náš kameraman Marián Polák, když jsme zastavili před zjevně prázdnou školou Les Hirondelles (Vlaštovky) ve vesnici Nemeyong II. Také do této školy jsme prostřednictvím našich spolupracovníků dodali knížky gorilích pohádek, a tak nás zajímalo, co se tu stalo. Velmi rychle jsme zjistili, že učitel je nemocný a ředitel – přesněji spíše řídící – odjel do města, aby si v bance vyzvedl plat.

"Získat učitele do vesnických škol je veliký problém," poznamenal náš africký spolupracovník Manfred Epanda Aimé a vysvětlil nám, že stát jim posílá platy na účet do banky. Vybrat si peníze na živobytí pro ně tedy znamená vydat se jednou za čas na minimálně dvoudenní cestu do civilizace. Pokud druhý učitel onemocní, děti musejí zůstat doma a škola na čas osiří.

Do některých škol – a skutečně každá vesnice hodná tohoto označení má svou školu, když ne zděnou, pak alespoň ze dřeva a vepřovic – se ovšem učitele nedaří získat vůbec. Nejen, že je v těchto školách "prvního stupně" obtížné zvládnout malé děti, ale plat řídícího učitele činí v přepočtu asi 5 000 Kč měsíčně. A podmínky na kamerunském venkově jsou víc než spartánské. Když jsem před časem v jednom slovenském skanzenu viděl skromnou jizbu tamního vesnického kantora z poloviny 19. století, uvědomil jsem si, že současní kamerunští učitelé čelí ještě obtížnější situaci.

Na druhé straně je pravdou, že kvalifikace mnoha z nich je velmi nízká; někteří pomocní učitelé, které jsem poznal, nebyli sto ani souvisle číst. Na vzdělávání venkovského obyvatelstva se navíc často velmi významnou měrou podílejí představitelé křesťanských církví. Mimochodem, i Manfred je pastorem a významná část jeho předvčerejšího nočního kázání v Malénu V se týkala výživy dětí.

Situace ve městech je lepší, přesto si mi ředitelka Government Secondary School Bonadikombo v Limbe, paní Matute, před časem razantně stěžovala: "Že tady není elektřina, prosím, ale že tu pro 400 žáků nepostavili jediný záchod, to je velký problém." Vzápětí dodala, že limit počtu žáků na třídu je šedesát, ale rodiče ji vždycky nakonec uprosí, aby přijala další děti, takže ve třídách jich pak má kolem pětašedesáti.

Zájem rodičů o vzdělání jejich dětí se ovšem projevuje nejen tím, že je posílají do škol – a na venkově po absolvování prvních tříd v domovské vesnici dokonce do vzdálených internátních škol. Například v zapadlém městečku Mintom jižně od Dja se rodiče složili na to, aby se "jejich" škola mohla rozrůst o další třídu. A to je myslím ta nejlepší zpráva.

Yokadouma, sobota 5. března 
(Psáno cestou do Konga Brazza po prvním dni jízdy po nezpevněných, kamiony svážejícími dřevo zničených cestách jako ohlédnutí za oblastí severně od Dja a nejen tam.)

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz