Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Africký deník ředitele zoo 3: Učitel jede pro výplatu, děti mají volno

  14:14aktualizováno  14:14
V afrických vesnických školách jsou podmínky jako ve středověku, ale ani ty městské často nemají elektřinu či záchody. Dětí je ve třídě i přes šedesát, což je ale paradoxně dobrá zpráva. Svědčí o zájmu rodičů o vzdělání svých potomků.

Prázdná škola Les Hirondelles (Vlaštovky) ve vesnici Nemeyong II.Učitel musel jet do města, vybrat si výplatu z účtu, děti tedy mají dva dny volna. | foto: Miroslav Bobek

Třetí část afrického deníku, který si den po dni vede ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Popisuje v něm cestu po Kamerunu a Kongu (Brazzaville), kde se svými spolupracovníky momentálně distribuuje do škol knížky o gorilách. Více viz úvodní článek Africký deník ředitele zoo: Povstalci si říkají Češi a druhá část Čtenáři z pralesa hltají české pohádky o gorilách.

Vlaštovčí a jiné školy

"Vlaštovky nejspíš odletěly," konstatoval náš kameraman Marián Polák, když jsme zastavili před zjevně prázdnou školou Les Hirondelles (Vlaštovky) ve vesnici Nemeyong II. Také do této školy jsme prostřednictvím našich spolupracovníků dodali knížky gorilích pohádek, a tak nás zajímalo, co se tu stalo. Velmi rychle jsme zjistili, že učitel je nemocný a ředitel – přesněji spíše řídící – odjel do města, aby si v bance vyzvedl plat.

"Získat učitele do vesnických škol je veliký problém," poznamenal náš africký spolupracovník Manfred Epanda Aimé a vysvětlil nám, že stát jim posílá platy na účet do banky. Vybrat si peníze na živobytí pro ně tedy znamená vydat se jednou za čas na minimálně dvoudenní cestu do civilizace. Pokud druhý učitel onemocní, děti musejí zůstat doma a škola na čas osiří.

Do některých škol – a skutečně každá vesnice hodná tohoto označení má svou školu, když ne zděnou, pak alespoň ze dřeva a vepřovic – se ovšem učitele nedaří získat vůbec. Nejen, že je v těchto školách "prvního stupně" obtížné zvládnout malé děti, ale plat řídícího učitele činí v přepočtu asi 5 000 Kč měsíčně. A podmínky na kamerunském venkově jsou víc než spartánské. Když jsem před časem v jednom slovenském skanzenu viděl skromnou jizbu tamního vesnického kantora z poloviny 19. století, uvědomil jsem si, že současní kamerunští učitelé čelí ještě obtížnější situaci.

Na druhé straně je pravdou, že kvalifikace mnoha z nich je velmi nízká; někteří pomocní učitelé, které jsem poznal, nebyli sto ani souvisle číst. Na vzdělávání venkovského obyvatelstva se navíc často velmi významnou měrou podílejí představitelé křesťanských církví. Mimochodem, i Manfred je pastorem a významná část jeho předvčerejšího nočního kázání v Malénu V se týkala výživy dětí.

Situace ve městech je lepší, přesto si mi ředitelka Government Secondary School Bonadikombo v Limbe, paní Matute, před časem razantně stěžovala: "Že tady není elektřina, prosím, ale že tu pro 400 žáků nepostavili jediný záchod, to je velký problém." Vzápětí dodala, že limit počtu žáků na třídu je šedesát, ale rodiče ji vždycky nakonec uprosí, aby přijala další děti, takže ve třídách jich pak má kolem pětašedesáti.

Zájem rodičů o vzdělání jejich dětí se ovšem projevuje nejen tím, že je posílají do škol – a na venkově po absolvování prvních tříd v domovské vesnici dokonce do vzdálených internátních škol. Například v zapadlém městečku Mintom jižně od Dja se rodiče složili na to, aby se "jejich" škola mohla rozrůst o další třídu. A to je myslím ta nejlepší zpráva.

Yokadouma, sobota 5. března 
(Psáno cestou do Konga Brazza po prvním dni jízdy po nezpevněných, kamiony svážejícími dřevo zničených cestách jako ohlédnutí za oblastí severně od Dja a nejen tam.)

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Štěnic se repelentem nezbavíte. A můžete mít doma jako v klícce

Štěnice postelní pod mikroskopem

Domácností, kde se řeší výskyt štěnic, je stále více. Může za to hlavně dostupnost cestování, takže ke štěnicím můžete...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Další z rubriky

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

Kambě je už 46 let. Jako mláděti jí zabili rodiče, pak prodali do zoo

Zamyšlená Kamba

Nejstarší gorilí samice z pražské zoo je dnes nenápadnou postarší členkou Richardovy rodiny, nicméně její životní...

Chovatelé gorilám založili nový trávník, Kiburi se zachoval jako jouda

Nově založený trávník Kiburiho rozhodil, bez dřevítky neudělal ani krok.

Pod stříškou u šubru ve venkovním výběhu měly pražské gorily dlouho jen udusanou zem, chovatelé se proto rozhodli jim i...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz