Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Africký deník ředitele zoo 4: Duplikát dokladů získáte i v neděli

aktualizováno 
Když se při policejní kontrole v neděli v sedm hodin ráno ukáže, že řidič auta, které vás má převézt přes kamerunsko-konžskou hranici a po několika dnech zase zpět, postrádá osobní doklady, je to důvod k znepokojení. Na silnici vás mohou vyděsit i feministické hlídky vybírající mýtné.

Jako by silničních hlídek nebylo v příhraniční oblasti Kamerunu dost, začaly už 6. března projíždějící auta zastavovat ještě místní ženy a vybírat mýtné u příležitosti Mezinárodního dne žen. | foto: Miroslav Bobek

Čtvrtá část afrického deníku, který si den po dni vede ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Popisuje v něm cestu po Kamerunu a Kongu (Brazzaville), kde se svými spolupracovníky momentálně distribuuje do škol knížky o gorilách. 

Cestu po střední Africe máme rozpočítanou na hodiny

Při policejní kontrole v neděli v sedm hodin ráno se ukázalo, že Jacques, který nás má převézt přes kamerunsko-konžskou hranici, ztratil osobní doklady. A to nás má po několika dnech dovézt zase zpět. 

Ano, Jacques, na kterého bylo vždycky absolutní spolehnutí, ztratil svou identity card. "Určitě musí být někde v autě," prohlásil se stopou nervozity v hlase. Nebyla.

"Musíme se vrátit do Yokadoumy," řekl, když ani hledání pod koberečky na podlaze nepřineslo výsledek. "Jsme přece v Kamerunu!"

Zaskočil mě tím natolik, že jsem jen pokrčil rameny. Návrat do blízkého městečka Yokadouma na první pohled nedával smysl, protože své doklady musel Jacques ztratit už mnohem dřív, nejspíš když si je předevčírem nechával kopírovat. A konstatování, že jsme v Kamerunu, bylo v naprostém rozporu s naším záměrem v Kamerunu nebýt.

V Yokadoumě Jacques zaparkoval u benzinky a krátce telefonoval. Pak si najal mototaxík a odjel. Jak se posléze ukázalo, za jakýmsi policejním velitelem do jeho domu. V neděli po ránu!

Vrátil se po dvaceti minutách a s úsměvem mával úředně ověřenou kopií své identifikační karty: "Jsme v Kamerunu!"

Mezinárodní den žen přidává další silniční hlídky

Jako by silničních hlídek už tak nebylo dost, poblíž kamerunských hranic s Kongem a Středoafrickou republikou, ve vesnicích kolem Salapoumbé, začaly dnes projíždějící auta zastavovat ještě místní ženy. Vybírají mýtné u příležitosti svého svátku Mezinárodního dne žen. Této v pořadí druhé feministické hlídce jsme – dobrovolně – vyplatili 400 středoafrických franků, tedy v přepočtu dvacet korun.

Zastavili jsme na břehu řeky Sangha, která tvoří hranici mezi Kamerunem a Kongem Brazza, a čekáme na zítřejší přívoz. Můžeme být buď v hotelovém pokoji, což je dusná kobka s prkennými stěnami, anebo zůstat v restauraci. Je tu docela příjemně, ale dál se tu psát opravdu nedá. I poté, co na naši žádost ztlumili reprodukovanou hudbu, stále má intenzitu, která – myslím – velmi výrazně překračuje evropské normy pro hlučnost startu tryskových letadel.

Socambo, neděle 6. března

Autoři: pro iDNES.czNejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz