Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Africký deník ředitele zoo 5: Kde vám slon může sežrat spodky

  13:42aktualizováno  13:42
Po třech dnech natřásání na výmolech hlinitých cest, po průtazích při přechodu z Kamerunu do Konga Brazaville, kde jsme potřebovali 21 razítek na osobu, a po nocích strávených v dusných hotelových pokojích jako bychom se ocitli v jiném světě.

Thomas Breuer u svého slonem ohroženého prádla. | foto: Miroslav Bobek

Vesnice Bomassa, to jsou bílé domky, trávník, palmy a společenská místnost s pohodlnými křesly. Kbelíky vody na umytí a vlažné pivo ihned, internet možná později.

Ředitelství, kam docházejí sloni

Vzápětí se ve společenské místnosti objevil Thomas Breuer. Dva roky poté, co jsme se v Lipsku začali domlouvat, že bychom mu do Konga dodali několik tisíc výtisků knížky gorilích pohádek, dochází náš společný záměr naplnění. Mezitím se Thomas proměnil z primatologa, jehož proslavily mimo jiné záběry gorilí samice Leah měřící si holí hloubku bažiny (více zde), v manažera projektu Nouabalé Ndoki. Ten podporuje činnost stejnojmenného národního parku.

"Zítra mi sem přijede ministr, takže budu chodit v kravatě," poznamenal Thomas, když si na rozhovor pro Českou televizi oblékal tričko s Kiburim.

Primatolog Thomas Breuer při natáčení rozhovoru pro Českou televizi.
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek s primatologem Thomasem Breuerem.

Primatolog Thomas Breuer při natáčení rozhovoru pro Českou televizi, na fotce vpravo s ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem

Sešli jsme na břeh řeky Sanghy. Thomas se posadil na jednu z velkých pirog a začal vyprávět o nedaleké mýtině Mbeli. Působil na ní osm let – a kromě vědecky cenných poznatků zde objevil i svou konžskou manželku, která pro něj původně pracovala jako asistentka. Ostatně také během natáčení posedávala opodál.

Na mýtině Mbeli, která leží uprostřed tropického deštného lesa a je dostupná pouze na pirogách, bylo z pozorovací plošiny zaznamenáno v průběhu let celkem 410 goril nížinných. Nyní jich na mýtinu pravidelně dochází 140. Jde o devět solitérních jedinců a 14 skupin, které kromě stříbrohřbetého samce a mláďat čítají od jedné do deseti dospělých samic. Největší skupinu vede Gretzky.

"Gretzky jako ten hokejista?" podivil jsem se. "On vás Wayne Gretzky sponzoruje?"
"Nesponzoruje, ale mohl by," usmál se Thomas. "A dalšího samce bychom mohli pojmenovat třeba… třeba Schumacher!"

Naštěstí jsme tenhle nápad nestačili rozvinout. Přerušila nás Thomasova manželka: "Slon! Základnou prochází slon!"
Vyběhli jsme strmý břeh. Statný samec pralesního slona zrovna míjel kuchyň.
"Opatrně!" varoval nás Thomas. "Může být hodně nebezpečný!"
Zpovzdálí jsme slona sledovali. Mířil k Thomasovu domku.
"Jak je starý? Třicet?" zeptal jsem se.
"Čtyřicet," odpověděl Thomas. "Ať už jde… A hlavně ať mi zas nesežere prádlo."

Pralesní sloni prý mají mimořádnou zálibu v mýdle a čerstvě vypraném prádle. Také tento samec zamířil ke šňůře u Thomasova domu. Pak se ale otočil a zmizel v lese. Stačil jsem ještě pořídit fotografii: zleva Thomas, jeho spodky a slon.

Zbytek rozhovoru jsme v rychlosti dodělávali při zapadajícím slunci. Až při večeři, u které se scházejí všichni důležití pracovníci základny, pronesl Thomas to, co by se v televizi určitě moc pěkně vyjímalo: "Tady je můj život." Řekl to ale v takovém kontextu a takovým způsobem, že by těchto slov bylo pro kameru možná škoda.

Bomassa, pondělí 7. března

Knížky a omalovánky v klubu Ebobo

Slovo ebobo označuje v místním jazyce lingala gorilu. Klub Ebobo vznikl v Bomasse už v 90. letech právě s cílem přispět k ochraně goril a přírody vůbec a postupně se rozšířil i do širšího okolí. Pracuje na základě jednoduché myšlenky: vzdělávat děti a vzbudit v nich zájem. Víc o Klubu Ebobo.  

Klub Ebobo (tzn. Gorila) vznikl v Bomasse už v 90. letech, s cílem přispět k ochraně goril a přírody vůbec. Pracuje na základě jednoduché myšlenky: vzdělávat děti a vzbudit v nich zájem.
Klub Ebobo (tzn. Gorila) vznikl v Bomasse už v 90. letech, s cílem přispět k ochraně goril a přírody vůbec. Pracuje na základě jednoduché myšlenky: vzdělávat děti a vzbudit v nich zájem.

Klub Ebobo (tzn. Gorila) vznikl už v roce 1998 a od té doby se jeho aktivity soustavně rozšiřují.

Větší děti od nás v Bomasse dostaly knížky gorilích pohádek (do každé rodiny jednu), menším jsme dali omalovánky, jež zatím existují pouze v české verzi, a ovšem také pastelky.

Ukazuje se, že omalovánky, které vyprávějí ucelený příběh, by mohly u menších dětí plnit obdobnou roli, jakou u těch větších sehrává naše knížka. Dospělé, z nichž mnozí neumějí číst nebo mají se čtením potíže, by pravděpodobně zaujal a oslovil komiks.

Bomassa, čtvrtek 10. března

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Najdete na iDNES.cz