Akumulátorová pila: je to marketingový tah, anebo praktický pomocník?

  • 27
Prodává je dnes už takřka každá z významných značek. Mají několik společných znaků: mívají krátkou lištu, jsou řádně drahé, ale zase nabízejí práci bez přívodní šňůry s minimálními vibracemi. Jenže málokdo je kvůli ceně v praxi už vyzkoušel. Dá se s nimi vůbec normálně pracovat?

Cena akumulátorových řetězových pil se pohybuje v průměru kolem deseti tisíc korun. Za tu cenu koupíte solidní benzinovou pilku ve farmářské kategorii. Pro koho je taková pila určena a má vlastně cenu do ní investovat?

Liší se použitým akumulátorem, většinou v řadách 18 nebo 36 voltů. Více než na voltáž (i když to spolu souvisí) byste se při případné koupi měli zaměřit na kapacitu akumulátoru. S ní souvisí i výdrž na jedno nabití. Špičkové stroje nabízejí hodnotu až 4,5 Ah, což by mělo vystačit až na 180 řezů deseticentimetrového smrkového hranolu.

Využít celý akuprogram

"Koupit si jako amatér akupilku jen jako jednoúčelový přístroj považuji osobně za zbytečný, neekologický a nepraktický luxus. Já ji mám a nedám ji z ruky, ale proto, že využívám celý akuprogram," říká Marek Vodrážka z obchodu Dobrepilky.cz. To znamená, že na chalupě vytáhne baterku z pily a přehodí do sekačky, křovinořezu a na podzim do fukaru.

"Pak to má smysl, často je v provozu, takže bude mít větší životnost, než kdyby půl roku ležela bez užitku," vysvětluje. Právě kvůli možnosti využít jednu baterii do více strojů považuje akumulátory za jednu z možných cest použití. A i právě proto se často prodávají baterky s nabíječkou zvlášť a pak se dokupují jen samotné stroje, pokud výrobce takovou řadu má.

S čím ji srovnat

S Markem Vodrážkou jsme testovali akupilu Stihl a pokoušeli se ji výkonem srovnat s elektřinou nebo benzinem. "Osobně bych to srovnal výkonově s běžnou elektrickou pilou tak kolem 1 500 wattů. Anebo když jsme u toho Stihla, tak s jejich malou benzinovou stosedmdesátkou," popisuje.

Tenký řetěz se lépe zakousne do dřeva, zlepší se řezací výkon.

Podle něj by se klidně hodila na chalupu na pár kubíků dřeva, prořez stromů. "Anebo si dokážu představit použití i pro tesaře. Má třiceticentimetrovou lištu a tenký řetěz, tím pádem velmi čistý řez," popisuje. Na těžbu do lesa už patří pily úplně jiné kategorie.

Dostatečného výkonu akumulátorových pil se dosahuje dvojím způsobem: mívají kratší lištu. Mezi výrobky najdete třeba třicítku od Stihla nebo Bosche, pětadvacítku od Dolmaru, ale i dvacítku od Gardeny.

Při výběru se podívejte i na rychlost řetězu, může to být 4 m/s u levné Gardeny, ale i kolem 15 m/s u Husqvarny nebo Stihla. Ten navíc vyvinul i vlastní čtvrtinkové řetězy. To pile dává výhodu před běžnými tříosminovými v menších ztrátách výkonu na liště.

Je ovšem pravda, že tyto pily náleží k cenové "špičce" patřící k profesionální řadě nářadí. Společně s akumulátorem a nabíječkou stojí 1,5násobek jako podobné pily například od výrobce Bosch, Makita nebo Dolmar.

Každý je zvyklý na trochu jinou ergonomii. Je tedy ideální nakupovat tam, kde si pilku budete moci vyzkoušet a přesvědčit se, zda padne do ruky a zda je řezný výkon takový, jaký jste očekávali. Profesionální lesník bude mít jiná očekávání než chalupář.