Akumulátorová strunová sekačka je určená pro začištění okrajů záhonů či kolem plotu.

Akumulátorová strunová sekačka je určená pro začištění okrajů záhonů či kolem plotu. | foto: Mountfield

Akumulátorové plotostřihy a strunovky lákají zákazníky na mobilitu

  • 13
Než si někdo koupí akumulátorovou sekačku, kvůli ceně zatím váhá. U drobnějšího nářadí je to naopak. Odstranění nevýhod přívodní šňůry a nevýhod těžkého benzinového motoru láká ke koupi akumulátorového stroje.

Sekačky mívají pohon zařízený na velký 36voltový akumulátor. Ten je většinou určený ke strojům, kde se požaduje velký výkon, jako například pila, sekačka či fukar. "Koupit si jako amatér akupilku jen jako jednoúčelový přístroj považuji osobně za zbytečný, neekologický a nepraktický luxus. Já ji mám a nedám ji z ruky, ale proto, že využívám celý akuprogram," řekl Marek Vodrážka z obchodu Dobrepilky.cz v minulém článku (více zde).

U drobného nářadí, které nepotřebuje podobné výkony, je tomu jinak. Například plotostřihy nebo strunovém sekačky si vystačí s mnohem menší, ale i levnější baterií, takže se dolů tlačí i celková cena stroje.

Vybírejte podle délky práce

"Plotostřihy nebo strunovky, někdy se jim také říká vyžínače, šly s cenou až na úroveň kolem tří tisíc korun i méně. To už pro mnohé kupující není zásadní překážka. Délka práce s podobným nářadím se podle kapacity a voltáže akumulátoru pohybuje v rozmezí mezi 30 a 60 minutami, což  je obvykle čas, za který se dá udělat celá práce, takže to nijak uživatele neomezuje," říká Aleš Mostecký ze společnosti Mountfield.

Pro plotostřihy bývá obvyklý akumulátor 18 V, liší se pak délka práce s nimi podle kapacity akumulátoru. Levnější stroje, které dokáží pracovat zhruba půl hodiny, mívají kapacitu něco přes 1 Ah, kdo chce pracovat déle, připlatí si za akumulátor s kapacitou 1,5–2 Ah. Přitom v rámci zahradního programu jednotlivých výrobců bývají akumulátory zaměnitelné.

Podobně je tomu se strunovkami. Na trhu najdete 18voltové i 24voltové varianty a různými kapacitami akumulátorů. Maximální délka práce s nimi se pak pohybuje mezi 25 a 60 minutami. Proto volte typ, se kterým budete schopni obsekat vše na jeden zátah. V opačném případě byste si museli počkat na dobití, anebo dokoupit druhý akumulátor.

Strunové sekačky jsou určeny opravdu jen k dosekání podél plotu, stromů nebo záhonů. Rozhodně nepočítejte, že kupujete akumulátorovou verzi křovinořezu, se kterou posekáte louku.

Nejen u plotostřihů, ale i u strunovek je důležité dát si pozor, jaké možnosti nastavení stroj nabízí. Měl by mít nejen teleskopickou rukojeť, ale i možnost nastavení sekací hlavy i ručky, abyste mohli sekat nejen v rovině, ale i v 90stupňovém úhlu.

Jak se starat o akumulátor

Existuje tisíc internetových rad o tom, jak se starat o li-ion akumulátor, aby se nesnižovala postupně jeho kapacita a nezmenšila se životnost nejdražší součásti stroje. Mnohdy však jsou to jen dohady diskutérů, ne kvalifikovaná rada od odborníka.

"Lionky jsou poměrně nebezpečná a citlivá zařízení. Nesnášejí výkyvy teplot. Takže nikdy ji nenechávejte přes zimu v mrazu v kůlně, to se s baterkou můžete rozloučit. A když ji necháte na přímém slunci v parném létě, kdy může být třeba 60 °C, klidně vám vybouchne," říká Jan Urban ze společnosti Top Battery, která se zabývá repasováním akumulátorů.

Li-ion akumulátory jsou podle něj sice lehké a svádějí výrobce k častému používání, ale jejich negativem je, že musí být řízeny elektronikou. "Ta zařídí, že absolvujete 700 nabíjecích cyklů, ale elektronika pak z bezpečnostních důvodů kapacitu omezí třeba na polovinu. Takže tvrzení výrobců o tisíci cyklech je sice pravdivé, ale se sníženou kapacitou akumulátoru," vysvětluje.

Pro praktický provoz doporučuje: "Pracujte tak, abyste dosáhli téměř maximálního vybití. To sice nejde v praxi vždycky dodržet, pokud stroj využíváte třeba jen do půlky kapacity a práci máte hotovou. Ale jednou za čas mašinu vymlaťte do maxima a znovu ji plně nabijte."

Stejně tak radí, že při skladování po sezoně by se měl akumulátor nabít na maximum. A zhruba po čtvrt roce opět naplno dobít. Tak by se mělo dosáhnout maximálně šetrné péče, aby akumulátor vydržel v co nejlepší kondici.

"Až budete kupovat jakýkoliv akumulátorový spotřebič, zkontrolujte, zda je na baterce označen výrobce. Ať už je to Sony, Sanyo, Panasonic, Samsung či LG. Doporučoval bych se vyhnout výrobkům bez označení, budou od překupníků z Číny a podle naší praxe vidím, že jsou to vyhozené peníze a se strojem se budete jenom trápit," apeluje na zájemce o jakýkoliv akupřístroj.