Aniž je vnímáme, žijí všude kolem nás, jejich výkaly jsou přitom častým zdrojem alergií. Ilustrační foto roztočů v domácnosti | foto: Profimedia.cz

Doma si v prachu pěstujeme i 4 alergeny. Mohou za vyrážky i rýmu

  • 17
Domácí prach umožňuje jako směsice různých látek shromažďování hned několika alergenů najednou. Asi nejčastěji na nás v domácnostech číhají plísně, alergeny od zvířat, roztoči nebo pyl. Nějakou formou alergie přitom trpí až čtyři z deseti Čechů, takže stojí za to se jim trochu podívat na zoubek.

Právě na jaře nastává s probuzením přírody období zvýšeného výskytu alergenů v podobě ohrožujících pylů. Statistiky navíc prokázaly, že kdo trpí jedním typem alergie, projeví se u něj s největší pravděpodobností i nějaká její další forma.

Vzhledem k tomu, že zdrojem dalších alergenů je naše vlastní domácnost, není od věci si posvítit na prach, i když se jako směsice různých látek v každé domácnosti trochu liší (více základních informací Státního zdravotního ústavu najdete zde).  Nejčastějšími inhalačními alergeny ale obvykle bývají následující čtyři.

1/ Dýcháme části těl a výkal roztočů
Byt bez roztočů neexistuje, protože jsou naprosto běžnou součástí každé domácnosti. Našli byste je především v kobercích a lůžkovinách, živí se nejen šupinkami lidské kůže, ale bakteriemi a plísněmi. 

 „Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Jejich projevy jsou různorodé, od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu,“ uvádí MUDr. Blanka Haindlová, alergoložka a imunoložka. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme, jakmile tyto usazené částečky rozvíříme.

Abyste množství roztočů snížili, doporučují lékaři volbu bezpéřových lůžkovin, jejich větrání před uložením nebo zastláním a důkladné praní při 60 °C (což platí i pro další bytové textilie). Pokud už musíte mít koberce, tak doporučují nevybírat vlněné a čistit je jednoznačně na mokro, samozřejmě za použití speciálních chemických antialergenových přípravků. A tak, aby ve vláknech nezůstávala dlouho vlhkost.

2/ Spory z plísní poletují ve stavbách i venku
V prachu se většinou najdou i plísně. Nevyskytují se totiž pouze v provlhlých stavbách, ale také ve venkovním prostředí. Větráním si je tedy většinou stejně do bytu či domu pustíte. Nejvíc jich tam nalétá během vlhkého jara, léta a podzimu.

Alergie se v posledních desetiletích zařadily mezi běžné civilizační choroby. Podle dostupných dat se v Česku za posledních sto let počet alergiků zvýšil z půl procenta populace na více než 40 procent.

Spory z plísní pak poletují ve vzduchu společně s částečkami prachu, v jednom gramu prachu je přitom až jeden milion spor plísní. Pokud máte doma koberce, najdou se plísňové alergeny i v nich, stejně tak je mohu skrývat i různá obložení stěn.

Alergie na plísně se projevují zejména rýmou, záněty očních spojivek, ekzémy, bolestmi hlavy a chronickým kašlem, vyvolat ale mohou i astma. Jako prevence se doporučuje časté větrání, udržování optimální teploty a vlhkosti, používání digestoře při vaření, vždy okamžité vyhození zplesnivělých potravin, účinné odvětrávání koupelny a pěstování jen rozumného množství květin. Pomáhá i častější bílení zdí či odvlhčovače.

3/ Alergeny zvířat
Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíkem, připište si na seznam i alergeny zvířecí, které jsou ze zmíněných alergenů ty nejmenší a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie přitom nemají na svědomí mazlíčci, ale alergeny usazené v kočičí a psí srsti (viz mýty o alergiích zde). Pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy.

Eliminovat je lze pravidelným koupáním zvířat zhruba jednou týdně a důsledným  úklidem, především utíráním prachu, větráním a častým vysáváním prachu.

„Pozor na robotické vysavače, ty prach s alergeny v místnostech spíše víří. Klasické vysavače sice vysávají lépe, přesto prach v místnosti také víří a ty nejjemnější částečky s alergeny se do prostoru vracejí a usazují se zpět na nábytku i podlahách,“ upozorňuje Jiří Najman, zástupce firmy Husky, který vidí funkční řešení pouze v centrálních vysavačích, které veškerý prach s alergeny odvádějí mimo vysávané místnosti. 

4. Částečky pylu způsobují alergie nejčastěji
Na jaře a v létě se v domácím prachu objevuje také pyl, který se do domu či bytu většinou dostane otevřeným oknem. Alergie na pyl přitom patří mezi nejrozšířenější a náleží jim pomyslné první místo. Trpí jí totiž až pětina populace a může vzniknout kdykoliv v průběhu života. Projevuje se ucpaným nosem nebo vodnatou rýmou, velice nepříjemným slzením a svěděním očí a kýcháním.

Pokud jste na pyl alergičtí, doporučují se zejména speciální sítě do oken proti pylu či záclony, na kterých ulpí větší částečky pylu, během pylové sezony dbejte i na pořádný úklid. Lékaři také doporučují omýt si obličej studenou vodou po každém pobytu venku a častěji si mýt, nebo alespoň oplachovat vlasy.