Pes na masáži. Ulevuje od bolestí, podporuje cirkulaci mízních tekutin, působí...

Pes na masáži. Ulevuje od bolestí, podporuje cirkulaci mízních tekutin, působí na psychiku. | foto: Profimedia.cz

Masáž a akupunkturu můžete vyzkoušet i při léčbě vašeho psa či kočky

  • 12
Zvířata se stále častěji stávají právoplatnými členy domácnosti. Ruku v ruce s tím jsou chovatelé ochotni investovat nemalé peníze do jejich pohodlí, krásy a hlavně zdraví. Jednou z moderních forem je návrat k přírodě a tradičním léčebným metodám.

Veterinární alternativní medicína je založena na podobných principech jako humánní medicína. Není samospasitelná, nenahradí například akutní chirurgické zákroky, nedokáže udělat rentgen, ale vhodně doplní klasickou léčbu a odstraní její nežádoucí vedlejší účinky. V některých případech je dokonce účinnější a s nemocemi se vypořádá šetrněji bez dalšího zatížení organismu.

Neodstraňuje pouze konkrétní potíže, ale zajímá se o tělo jako celek. Nejčastěji se využívá při léčbě psů, koček, koní a hospodářských zvířat, ale je možné ji aplikovat téměř u všech tvorů.

Pomáhá hlavně v případech chronických, dlouhodobých nemocí, kdy klasická léčba nezabírá. Osvědčila se například při rekonvalescenci. Výhodou alternativních způsobů léčby je, že nemají téměř žádné vedlejší účinky a lze je mezi sebou kombinovat.

Akupunktura

Do povědomí západní veřejnosti se dostala až poměrně nedávno. Léčbou pomocí jehliček dosahují lékaři velmi dobrých výsledků nejen v humánní, ale i ve veterinární medicíně. Veterinář speciálními akupunkturními jehlami (různě silnými a různě dlouhými) stimuluje určité body na těle, kterými k orgánům prochází životní energie. Těmto akupunkturním drahám se říká meridiány.

Správnou stimulací se v těle pacienta upraví tok životodárné energie čchi a navodí harmonie. Akupunkturu lze používat samostatně, v rovnocenné kombinaci se základní terapií či jako doplněk základní terapie.

Z hlediska teorie akupunktury je ve všech indikacích žádoucí začít s její aplikací co nejdříve od prvních příznaků onemocnění.

Jak funguje: Uvolňuje nahromaděnou a zablokovanou energii v určitých místech na těle. Když se akupunkturní body zablokují, zvíře i člověk cítí bolest a můžou se vyvinout i psychické potíže. Jakmile se místo odblokuje, energie opět může proudit a bolest či emocionální potíže ustoupí.

Kdy pomůže: Je možné ji použít k léčbě jakékoli nerovnováhy mimo obtíží, které vyžadují operaci. Osvědčila se například při bolestech, srdečních, plicních a ledvinových onemocněních. Pomáhá při hormonální nerovnováze, ulevuje od pohybových obtíží, alergií či při psychických nemocech.

Způsob aplikace: Jehla se zavádí cca na 20 - 30 minut. Vzhledem k její tloušťce není akupunkturní ošetření příliš bolestivé ani nepříjemné. Zvířata často cítí, že jim to prospívá, a proto po dobu procedury naprosto klidně leží.

V závislosti na závažnosti obtíží zahrnují běžné kúry pět až několik desítek ošetření. Terapie je vždy "ušitá na míru" každému pacientovi.

Cena: Jedna aplikace vyjde podle počtu jehel zhruba na 300 až 500 korun.

Akupresura

Je to taková sestra akupunktury, ale nabízí jemnější způsob. I ona stimuluje body, ovšem místo jehel používá pouze tlaku prstů.

Jak funguje: Uvolňuje nahromaděnou a zablokovanou energii v určitých místech na těle. Když se akupresurní body zablokují, zvíře i člověk cítí bolest a můžou se vyvinout i psychické potíže. Jakmile se místo odblokuje, energie opět může proudit a bolest či emocionální potíže ustoupí.

Každý akupresurní bod souvisí s některým vnitřním orgánem. Zdravého jedince by tyto body při tlaku neměly bolet. Jestliže se bolestivost objeví, znamená to, že má oslabený orgán, který s daným bodem souvisí.

Reflexní terapie se díky tomu dá použít i jako vyšetřovací metoda. V některých případech může nahradit léky, jindy dokáže jejich účinky podpořit. Dobře se kombinuje například s bylinkami či homeopatií.

Kdy pomůže: Léčí převážně funkční poruchy, bolesti, alergie, psychosomatická onemocnění či poruchy motorických funkcí. Dodává energii, zlepšuje stav vnitřních orgánů i celkový stav zvířete.

Jak může pomoct majitel: U akupresury je skvělé, že můžete zvířeti pomoci i vy sami. Ovšem jen za předpokladu dobrých znalostí. Chcete-li svému psovi sami ulevit, ostříhejte si nehty, ať mu neporaníte kůži. K tlaku se používá špička palce nebo prostředníčku. Nesmí však způsobovat bolest, musí být jemný.

Zlehka stiskněte akupresurní bod, lehce prstem kružte a masírujte konkrétní místo. Není však možné na několika řádcích podat korektní informace o tom, který přesný bod kdy zmáčknout a od kterých potíží ulevit.

Chcete-li se do akupresury pustit sami, je potřeba, aby vám odborník nejdříve vše názorně ukázal a vysvětlil.

Cena: Individuální, obvykle se kombinuje s dalšími technikami.

Masáže

Masáže jsou v rámci přírodní terapie významné. Působí na psychiku, prokrvují svaly, uvolňují je, ulevují od bolestí, podporují cirkulaci mízních tekutin.

Pomáhají při namožení svalů. Správná technika dokáže odstranit nahromaděnou kyselinu mléčnou po velkém fyzickém výkonu. Zklidňují a působí proti stresu.

Cena: od 300 korun za půl hodiny

(Příště: léčení bylinkami)