Například semena islandského máku (Papaver nudicaule) mají reálnou šanci se na

Například semena islandského máku (Papaver nudicaule) mají reálnou šanci se na Antarktidě uchytit.

Neposkvrněnou Antarktidu ohrožuje invaze vetřelců. Z batohů turistů

  • 7
Semena a rostliny náhodně přinesené do Antarktidy turisty i vědci mohou znamenat zavlečení druhů, které by ohrozily přežití těch původních v jemně vyváženém ekosystému mrazivého kontinentu.

Invazivní "vetřelecké" rostliny patří k největším hrozbám Antarktidy zvláště v době, kdy klimatické změny ledový kontinent oteplují, uvádí vědecká zpráva publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Journal.

Nežádoucí šíření exotických druhů se zdaleka netýká jen vzdálené Antarktidy. Děje se i u nás. Víc informací najdete v předchozím v článku Milovníkům exotických rostlin hrozí postih za šíření invazních druhů.  

Náhodně uvízlá semena si s sebou nosí zřejmě každý

Každý rok navštíví Antarktidu víc než 33 tisíc turistů a sedm tisíc vědců, na místo se dopravují loděmi a letadly. Studie návštěvníků zjistila, že mnozí z nich s sebou nosí semena rostlin ze zemí, které už navštívili. Vědci v rámci studie vysávali vysavačem kapsy návštěvníků, záložky na kalhotách či rukávech, podrážky bot i vnitřek jejich batohů a s pomocí pinzet vybírali náhodně uvízlá semena.

V průměru měl každý člověk na sobě či u sebe více než devět rostlinných semen. Mezi zavlečenými semeny byl například islandský mák (Papaver nudicaule), kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) či lipnice roční (Poa annua). Všechny tyto rostliny jsou schopné růst v chladném klimatu a tudíž i v Antarktidě.

Studie, která byla první svého druhu, prozkoumala tisícovku návštěvníků Antarktidy v letech 2007 až 2008. Trvalo téměř tři roky, než vědci identifikovali všechny druhy nalezených semen, přiřadili je k rostlinám a posoudili jejich možný dopad na ledový kontinent.