U veterináře. Ilustrační snímek

U veterináře. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na antibiotika nereagují už ani domácí mazlíčci. Nadužívají se jako u lidí

  • 7
Problém nadužívání antibiotik se netýká jenom lidí. Stále častěji se objevuje i u psů a koček. Veterináři bijí na poplach a upozorňují na nutnost lepší diagnostiky onemocnění, aby se zvířata zbytečně neléčila antibiotiky.

Podle Světové zdravotnické organizace zemře každý rok více než 700 000 lidí na infekční onemocnění způsobená bakteriemi rezistentními na současná antibiotika. Je to výsledkem obecného nadužívání antibiotik, případně jejich výskytu ve stravovacím řetězci.

Přestože možnost šíření rezistentních kmenů z domácích zvířat na chovatele je omezená, roste mezi veterinárními lékaři znepokojení kvůli vzestupu antimikrobiální rezistence u zvířat v zájmových chovech.

Šedesát procent veterinářů

Nedávný průzkum mezi veterinárními lékaři z fakultní veterinární nemocnice americké North Carolina State University ukázal, že téměř 60 % z nich má zkušenost s neúčinnou nebo velmi omezenou antibiotickou léčbou kožních infekcí u domácích zvířat, infekcí močových cest psů a koček nebo chirurgickými infekcemi, které nebylo možné vyléčit dostupnými antibiotiky.

„I u nás ve veterinární klinice se v posledním období často setkáváme s případy, kdy k nám přicházejí chovatelé se svými zvířaty léčenými antibiotiky na zdravotní problémy, které pouze výjimečně, pokud vůbec, způsobil bakteriální původce“, říká Marek Galbinec, hlavní veterinární lékař kliniky Vethope.

Mezi běžné příklady podle něj patří nadbytečné užívání antibiotik ve chvíli, kdy se u psa vyskytne zvracení či průjem poté, co vyplenil koš s odpadky či sežral něco v parku. Stejně tak se někdy nesprávně podávají antibiotika na záněty dolních cest močových u koček, které ale bývají ve většině případů způsobeny stresem.

Jaké faktory snižují účinnost léčby antibiotiky

Příčiny současného stavu lze shrnou do několika bodů. Mezi ně patří předepsání nesprávného druhu antibiotik pro dané infekční onemocnění či podání nepřiměřeně nízké dávky (například kožní infekce vyžadují vyšší koncentrace většiny antibiotik, než jsou třeba u infekcí močového měchýře).

Za mnohé však mohou i samotní páníčkové. Například nedodržují instrukce pro podání antibiotik stanovené veterinárním lékařem. Někdy ukončí léčbu zvířete dříve, než dojde k úplnému vyřešení daného problému.

Zároveň se často neřeší související problémy, které brání antibiotikům zneškodnit či potlačit množení bakterií (například dlouhotrvající recidivující infekční onemocnění může způsobovat přítomnost cizího tělesa v místě infekce).

Z toho vyplývá, zásadní pro předcházení antimikrobiální rezistence je správná diagnostika onemocnění. Antibiotika jsou přitom naprosto zásadní pro úspěšné zvládání mnoha bakteriálních onemocnění. Mnoho relativně méně významných infekcí lze však léčit a vyléčit bez jejich nasazení.

„Bakteriální infekci u domácích zvířat lze úspěšně zvládnout i bez antibiotik použitím vhodných medicinálních antiseptických šamponů pro ošetřování kožních infekcí, vyplachování a čištění nekomplikovaných abscesů vzniklých kočičím kousnutím a použitím dezinfekčních přípravků k čištění uší,“ dodává Galbinec.


Článek se mi líbí