Arduino je jako Merkur 21. století. Naučíte se, jak funguje elektronika

  • 16
Tak jako se dříve děti učily zacházet se šroubovákem, dnes se mohou učit programovat. Pomáhá jim v tom stavebnice Arduino.

Dnes už jen málokterý laik chápe, jak pracují složité obvody, které řídí spotřebiče od pračky až po mobilní telefon. Ještě před dvaceti lety bylo jednoduché sestavit si z pár tranzistorů funkční rádio a bylo snadné pochopit, proč a jak to funguje. Systém Arduino pomáhá i laikům pochopit, jak se to dělá, aby fungovalo dálkové ovládání, jak některé věci můžeme řídit mobilem.

Arduino je vlastně počítač, který pomocí různých senzorů dokáže vnímat vnější svět a reagovat na něj například pohybem motorků, svícením LEDek a nebo jak si jen dokážete představit. Zároveň je to otevřená elektronická platforma, založená na uživatelsky jednoduchém hardware a software.

Výsledkem je, že si i laik může postavit součásti takzvaného internetu věcí. Prodávají se jednoduché sety součástek, které lze lehce spojovat a ony podle způsobu propojení udělají, co po nich chcete.

Ve světě Arduina je možné za rozumnou cenu (Lego stavebnice bývají dražší) pořídit jednotlivé kity a sestavovat si z nich přístroje. Třeba autíčko na dálkové ovládání. Když toto zvládáte, můžete dokoupit wi-fi modul a zkoušet propojovat součásti v rámci domácí wi-fi.

K Arduinu dostanete zároveň i program, pomocí kterého můžete předem nasimulovat jednotlivé funkce. Při virtuálním propojení modulů se ve druhé části obrazovky zároveň automaticky píše programovací kód, takže mladí „učni programování“ se nenásilně učí matematické základy programování.

Pro úplné začátečníky by bylo vhodné prozkoumat domovskou stránku Arduina, kde najdete tutoriály, které pomohou se začátky, najdete tam ke stažení i e-knihu o programování v Arduinu a také fórum, ve kterém si můžete sdělovat své zkušenosti a poučit se ze začátečnických chyb ostatních.