Jed ropuchy obrovské nachází využití v čínské medicíně.

Jed ropuchy obrovské nachází využití v čínské medicíně. | foto: Profimedia.cz

Austrálie se zbaví ropuch. Vyveze je do Číny, kde si cení jejich jed

  • 6
V Austrálii přemnožená a škodící ropucha obrovská je v Číně vyhledávanou lahůdkou. V čínské medicíně dokonce nachází využití i její jed. Austrálie proto právě jedná s Čínou o možnosti vývozu jednoho z nejhorších australských škůdců na čínský trh.

Podle odborníků žije nyní v Austrálii přibližně 200 milionů ropuch obrovských (Bufo marinus). Přemnožily se, přestože jsou ve výběru partnerů poměrně vybíravé. - čtěte Ani ošklivá ropucha si k tělu nepustí jakéhokoliv milence. Tito obojživelníci, původně ze Střední a Jižní Ameriky, představují velkou hrozbu pro místní živočichy.

Pro Austrálii noční můra, pro Čínu poklad

V Asii jsou ropuchy obrovské vyhledávané nejen jako zpestření jídelníčku, ale především díky jedu. V tradiční medicíně se používá na podporu krevního oběhu, pro močopudné účinky nebo jako lék proti zánětu nosních dutin a bolesti zubů.

V Austrálii škodící ropucha obrovská je v Číně vyhledávanou pochoutkou, v čínské medicíně nachází využití i její jed.Austrálie by ropuchy obrovské ráda vyvážela do Číny, jejich jed totiž nachází využití v čínské medicíně.

"Číňané používají ropuchy v tradiční medicíně již dlouhou řadu let. Napadlo nás, že by zde mohla být možnost, jak proměnit tyto škůdce v něco užitečného," uvedl John Burey z potravinářské společnosti se sídlem ve státě Queensland. Podle Bureyho, který se chystá jednat s čínskými distributory, zbývá vyřídit potřebné formality, než firma začne ropuchy vyvážet.

Ropuchy dorůstají délky až 20 centimetrů a do Queenslandu byly dovezeny v roce 1935 z Jižní Ameriky, aby zlikvidovaly hmyz na plantážích cukrové třtiny. Pokus se ale brzy vymkl kontrole, ropuchy se přemnožily a svojí nenasytností začaly ohrožovat ostatní živočišné druhy.