Čokoládové ovoce, tedy plod černé sapoty, má i ve zralosti zelenou barvu. Uvnitř ale mají zralé plody tmavě hnědou dužninu krémovité konzistence.

Čokoládové ovoce, tedy plod černé sapoty, má i ve zralosti zelenou barvu. Uvnitř ale mají zralé plody tmavě hnědou dužninu krémovité konzistence. | foto: www.pawpaw.cz

Australský hit: čokoládové ovoce, které vypěstujete i v českém obýváku

  • 11
Plody černé sapoty lahodně chutnají po čokoládě s lehkou příměsí ostružinové marmelády. Přitom jsou mnohem méně kalorické než skutečná čokoláda. Není divu, že jedince na čokoládě závislé uvádí do stavu naprostého nadšení. V Austrálii se ovoce stalo doslova hitem.

Černá sapota neboli Black Sapote (Diospyros digyna) pochází z Mexika, dnes je rozšířena v tropech celého světa. Setkáte se s ní ale i na jihu Itálie či ve Španělsku. Není mrazuvzdorná, takže u nás jsou možnosti jejího pěstování limitovány pěstováním ve skleníku, v zimní zahradě či v bytě.

Proč je černá sapota zajímavá

Černá sapota roste v tropech celého světa. V našich podmínkách se jí daří ve sklenících, zimních zahradách, ale i v bytě u okna.Je to rostlina pro nadšence, kteří chtějí pěstovat něco skutečně výjimečného. Přitom ji opravdu lze úspěšně pěstovat i ve světlém bytě, nejlépe u okna, podobně jako jiné pokojovky pocházející původně z tropů. Stromek je to krásný, s výraznými dlouhými lesklými listy, takže v interiéru působí i jako nepřehlédnutelný solitér.

Možnost vypěstování naprosto výjimečných plodů je jakýmsi bonusem navíc, který ovšem opravdu stojí zato. Lahodně chutnající dužnina plodů má totiž nejen snížený obsah tuku, ale navíc obsahuje zhruba čtyřnásobek vitaminu C něž pomeranč.

Černá sapota roste v tropech celého světa. V našich podmínkách se jí daří ve sklenících, zimních zahradách i v bytě u okna.Ovoce vypadá podobně jako zelené rajče, které postupně mění barvu z olivového odstínu do žlutozelené. Původně bílá dužnina se během dozrávání mění na čokoládově hnědou. Zralá dužnina konzistencí připomíná pudink, proto je také toto ovoce často nazýváno doslova "čokoládovým pudinkem".

Ovoce se konzumuje čerstvé, ale používá se i jako náhražka čokolády v nejrůznějších receptech. Výborná prý je dužnina smíchaná s vínem, skořicí a cukrem, v Mexiku zase dužninu konzumují smíchanou s pomerančovou šťávou nebo brandy.

Jak čokoládové ovoce pěstovat

Josef Matějka a Stanislav Hecht, kteří se pěstování exotického ovoce věnují, k nám černou sapotu přivezli před pár lety. "Pěstování je překvapivě celkem bez problémů. Proti původním předpokladům ale rostliny vůbec nesnáší mráz, i po slabých mrazících umírají. Proto doporučuji se k nulovým teplotám ani nepřibližovat," radí Matějka. Ukázalo se, že u nás černé sapoty bez větších problémů i v zimě snesou teploty mezi 18 a 24 stupni, v zimních zahradách snáší poklesy až k 1 stupni nad nulou.

Černá sapota kvete většinou na jaře či v létě, plody dozrávají až 12 měsíců.Jinak sapotám vyhovuje propustná, výživná půda s neutrálním ph. Ideální tedy pro ně je kvalitní zahradnický substrát s přídavkem hnojiva. Postačí jim běžná zálivka i běžné hnojivo, nepotřebují nic neobvyklého. A v létě je můžete letnit, tzn. vynést na terasu či na zahradu. "Jen je zapotřebí postupně je na jaře přivyknout na slunce, aby se nespálily," upozorňuje Matějka.

Kdy se dočkáte úrody?

Pokud získáte semenáček černé sapoty, dočkáte se úrody nejdříve tak sedmým rokem, navíc mohou mít plody velice různorodou kvalitu. Pokud toužíte spíše po ovoci než jen po okrase, investujte raději do roubovaného stromku. "Ty začínají plodit již druhým rokem po roubování," prozrazuje své zkušenosti Matějka.

Sapota kvete většinou na jaře či v létě, plody poté dozrávají až 12 měsíců. Plodí sice již rostliny o velikosti 40 cm, ale pro správné uzrání plodu je zapotřebí určitá velikost stromku. Praxe ukázala, že by měl mít přibližně 10 listů na každý plod.

Zralé plody černé sapoty mají tmavě hnědou dužninu krémovité konzistence. Lahodná chuť nejvíce připomíná čokoládu s příměsí ostružinového džemu. Co se chuti zralých plodů týká, oba pěstitelé shodně tvrdí, že kdo ochutnal plody z jejich sklizní, byl vždy příjemně překvapen. "Kromě přímé konzumace se dužnina dá zpracovávat do koktejlů, zmrzliny, používá se při pečení. Výborná je rozmixovaná s ananasem, se zázvorem, s citronem, dá se z ní vyrábět víno a alkohol," vypočítává možnosti použití plodů Matějka.

Kdy a kde černou sapotu pořídit:

- Stromek si můžete domů přivézt prakticky kdykoliv, ale výhodnější je to samozřejmě na jaře a v létě, kdy je obecně dostatek světla a jsou lepší podmínky pro jeho aklimatizaci. V zimě je nutné dát si při převozu rostlin pozor na venkovní teplotu. Rozhodně by se sapota neměla dostat do mrazu.

- Například na australském internetovém serveru najdete nabídku hned osmi odrůd černé sapoty, kus zhruba za 35 dolarů. To jen pro srovnání. U nás se dají - zatím pravděpodobně jen u pana Matějky - sehnat čtyři odrůdy, které jsou aklimatizované na naše podmínky. Jsou to rostliny roubované, takže vlastně kupujete už plodící stromky velikosti zhruba 50 cm až dvou metrů. Stromek vás přijde na 1 200 korun, což za skutečnou exotiku zase není tolik.