VIDEO: Automatický čistič oken. Nová hračka pro milovníky techniky

aktualizováno 
Od 1. srpna se v Česku začal prodávat automatický čistič oken – Hobot. Vyzkoušeli jsme, jak zařízení pracuje a zda plní to, co slibuje.

Hobot pracuje podobně jako automatické vysavače, jen ve svislé poloze. Na okně ho drží podtlak, který "vyrábí" motor uvnitř. Rejdí po skle tak dlouho, až je dokonale čisté.

Řídit ho můžete tak, že zvolíte z několika automatických módů. Buď se zahájí čistění směrem vzhůru, až dosáhne horního okraje skla a pak horizontálně postupuje dolů pruh po pruhu. Anebo začne do strany a čištění pak probíhá vertikálně. Koho by nebavilo nechat vše na automatice, může pomocí dálkového ovládáni řídit mašinku pomocí šipek ručně.

Po prvním přečtení návodu k použití se zdá, že pracovat s Hobotem bude obtížné. Je totiž plný upozornění na situace, kdy by stroj nemusel správně fungovat. Okno nesmí být ani suché, ani moc mokré, ani moc špinavé, ani úplně čisté.

Fotogalerie

Po vyzkoušení jsme došli k tomu, že je výrobce až příliš opatrný. Ano, po suchém skle není automat schopen se pohybovat, vrtí se téměř na místě. Ale když na okenní plochu stříknete čistič oken na několik míst, chytne se a začne se svižně pohybovat (nejlépe to uvidíte přímo na videu).

Hlídejte si, aby návleky z mikrovlákna nebyly dlouhým čištěním příliš mokré, Hobot by mohl začít klouzat. Pro ten případ je vhodné vyměnit je za nové. K tomu účelu výrobce dodává sadu náhradních i s kroužky, na které se utěrka nasadí. Během práce pak stačí čisticí nástroje během několika vteřin nasadit.

Součástí dodávky je také náhradní baterie do ovladače, adaptér s dostatečně dlouhým kabelem. Aby se zajistila bezpečnost, je přístroj vybavený poměrně dlouhou šňůrou s hmoždinkou. Ta by se měla upevnit někam ke stropu. Kdyby přece jen automat sklouzl z okna, nedopadl by až na zem a nerozbil se.

Nám se sice nepodařilo se zapnutým motorem mašinku od skla odtrhnout, takže by to nemělo hrozit, ale jistota je jistota. Je však otázkou, zda se vám podaří u svého okna najít místo, kde přístroj zajistíte. Jisticí šňůru si musíte zkrátit podle svých oken. Anebo si vzpomenout, jak jste ve skautském oddíle trénovali zkracovačky.

Shrnuto: Hobot dobře dělá to, co slibuje. Pro technické hračičkáře to bude krásná nová hračka. Je otázka, kdo za ni bude ochoten zaplatit 7 000 korun vzhledem k tomu, že komplexní očistu včetně mytí rámu nezajistí, řeší jen mytí skel. To je sedmkrát kompletní mytí oken od profesionálů, kdybyste na okno vzali obyčejnou stěrku, máte okna čistá určitě rychleji. Čistič se prodává v síti Datart.

Podívejte se na video a svěřte se v diskusi, zda byste robota považovali za užitečného pomocníka do domácnosti.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

Vím, že jako „ti po Pohlreichovi“ neujdeme srovnávání, říká Jitka Pagana

Jitka Pagana, moderátorka nového pořadu Ano, šéfová!

Zdeňka Pohlreicha obdivuje po stránce profesní i lidské, jeho show Ano, šéfe! roky sledovala s přirozeným zájmem...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Další z rubriky

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

OBRAZEM: Ty nejlepší fantastické pohledy z dronů na svět kolem nás

Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby....

Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby. Vše nafocené z ptačí perspektivy díky...

Vím, že jako „ti po Pohlreichovi“ neujdeme srovnávání, říká Jitka Pagana

Jitka Pagana, moderátorka nového pořadu Ano, šéfová!

Zdeňka Pohlreicha obdivuje po stránce profesní i lidské, jeho show Ano, šéfe! roky sledovala s přirozeným zájmem...

Najdete na iDNES.cz