Pro syté odstíny je vhodné používat akrylátové barvy, které mají vysokou barevnou stálost.

Pro syté odstíny je vhodné používat akrylátové barvy, které mají vysokou barevnou stálost. | foto: Profimedia.cz

Podle balení kvalitní barvu nepoznáte. Spíš pomůže kalkulačka

  • 3
Výběr barev pouze na základě údajů od výrobce je ošemetná věc, ale ne úplně nemožná. Minimálně je dobré zaměřit se na kryvost a vydatnost. A v obchodě se neobejdete bez kalkulačky, jinak si nespočítáte, kolik vás nakonec bude stát metr vymalované plochy.

Kryvost se nedá nijak změřit, hodnotíme ji opticky. Pokud přemalujeme bílou zeď, na níž je černý pruh, zajímá nás, po které vrstvě nebude černý pruh vůbec vidět. Výrobci by měli počet nutných vrstev uvádět.

Pokud ne, může to být nápověda, že barva nebude tak kvalitní. Dobré jsou dvě vrstvy. I vydatnost napoví něco o kvalitě barvy a navíc pomáhá zorientovat se mezi barvami různých cenových hladin.

Řešením může být míchací centrum

Kdo má zálusk na velké balení barvy, těžko bude v hobbymarketu zkoušet podobný test. "Moderní materiály jsou však k dispozici i ve velmi malých objemech, například většina míchacích center barev nabízí možnosti namíchání barevných vzorků pro otestování odstínu a kryvosti i v baleních od 0,25 litru," upozorňuje Daniel Kubza, technický poradce Dulux.

Je však pravdou, že míchací centra pracují se značkovými barvami. "Jaký je rozdíl mezi barvou z hobbymarketu a značkou?" zamýšlí se Karel Strnad z pražského Domu barev. "Řetězce na výrobce vyvíjejí neobyčejný tlak kvůli ceně. Takže jak to může dopadnout u barvy za polovic? Vůbec se s tím nebudou párat a barvu rovnou naředí. A údaje na kbelíku jsou jenom marketingem. Jen výjimečně lze údaj o vydatnosti reklamovat. Je to jen orientační údaj, vždy záleží na drsnosti i nasákavosti stěny," vypočítává. S desetiprocentní rezervou je však podle něj třeba počítat i u značkové barvy.

Podle něj je třeba počítat s nižší kryvostí u barev s extra bílým odstínem. Přidává se do nich běloba na úkor plniva.

Do obchodu s kalkulačkou

Údaje o vydatnosti barvy se značka od značky liší. Někdo přehledně udává vydatnost na jeden litr v metrech čtverečních v jedné vrstvě. Myslí se tím vydatnost při ředění pro poslední krycí vrstvu. Někdo uvede vydatnost pro celé balení, další to zkomplikuje tím, že uvede váhu balení v kilogramech. "Počítejte s tím, balení o velikosti 2,5 litru se rovná zhruba 3,3 až 3,7 kilogramu," upřesňuje Daniel Kubza.

Takže pokud uvidíte balení v kilech, dělte koeficientem 1,4 a potom ještě výsledkem. Pak dostanete vydatnost na litr. Při porovnání dvou barev tak může vyjít najevo, že dražší barva i při vyšší ceně vyjde při přepočtu na metr čtvereční levněji.

Víc nezjistíte nic

Co je obecně při malování důležité: jak se barva při natírání chová. Jestli stříká při použití válečku. To na plechovce nezjistíme. Výrobce se tím musí sám "pochlubit", ale někteří to nedělají, takže se na to nedá spoléhat a i barva, která to uvedeno nemá, může tyto vlastnosti mít.

Dále je podstatné, jaké jsou vlastnosti barvy po zaschnutí. Velmi důležitá je odolnost proti otěru, která souvisí také s omyvatelností. Existuje pět tříd odolnosti proti otěru, které jsou hodnoceny jako ve škole (1 je nejlepší, 5 nejhorší). Dva výrobky spadající do stejné třídy však mohou mít i přesto jiné vlastnosti.

Jeden může vydržet výrazně více omytí než druhý. Je to tedy způsob, jak se zorientovat, ovšem ne stoprocentně spolehlivý.

Záleží na tom, kam přijde. A jaký je podklad

Pozor na jeden problém. Pokud někomu krátce po malování malba popraská, bývá to zpravidla vinou špatné přípravy podkladu, typicky vynechání penetrace. A to se může stát i při použití kvalitní barvy.

"Možná větší důraz než zjišťování kryvosti bych dal přednost specializaci barvy. Je to jako u pneumatik, neexistuje výborná univerzální pneumatika. Stejně tak by se měl před malováním zákazník poradit, kam barva přijde," říká Karel Strnad. "Například do vlhkých prostor není vhodná akrylátová barva, která má velký difuzní odpor. Tam nejlépe vyhoví barvy na základě klasické hlinky. Musí se ale počítat s tím, že není otěruvzdorná," uvádí příklad.

Charakterizujme základní typy barev:

  • na bázi hlinky (typický představitel Primalex Standard), nejsou tak bílé, malá otěruvzdornost, jsou velmi prodyšné, obvyklá vydatnost asi 7 m²/l
  • na bázi hlinky (typický představitel Primalex Plus) s přísadou asi 10 % akrylátu v disperzi, prodává se jako univerzální barva, obvyklá vydatnost asi 10 m²/l
  • akrylátové (typický představitel Primalex Fortissimo) s příměsí asi 25 % akrylátu v disperzi, jsou omyvatelné, hodí se do namáhaných prostor, mají velký difuzní odpor. To ale nemusí být problém v zateplených domech, kde polystyren tak jako tak vytvořil velkou bariéru prostupu vzduchu. Jsou velmi stálobarevné, a to i u sytých odstínů, obvyklá vydatnost asi 12 m²/l
  • vinylové jsou sice dražší, ale nanášejí se ve velmi tenkých vrstvách, takže stěny lze mnohokrát přemalovat bez úpravy stěn. Mají vynikající prodyšnost, snesou velké zatížení, jsou omyvatelné. Před malováním je třeba postupovat přesně podle návodu včetně penetrace. Při schnutí totiž vzniká velké pnutí, u nestabilního podkladu by se barva mohla začít loupat, obvyklá vydatnost 15–20 m²/l