Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bourovec a bekyně. Kvůli skoku ze zimy do léta škůdci stromů opět řádí

aktualizováno 
Podle vědců skok ze zimy přímo do léta nedokázal zdecimovat přezimující vajíčka škůdců stromů. Teplé počasí pak má za následek i to, že zatímco se dříve škůdci, zvláště obaleči, líhli jen jedenkrát ročně, dnes už je to dvakrát a lze očekávat i tři generace za rok.

Stromy u Kožichovic na Třebíčsku jsou obsypané tisíci housenek bourovce březového a desítkami jejich zvláštních hnízd. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zprávu o přemnožení na Svitavsku nebo v okrese Brno-venkov přinesla Česká televize. Podle jejích informací konkrétní skeletovaný, neboli kompletně ohryzaný, strom měla na svědomí bekyně zlatořitná. Strom však dokáže podobně „oholit“ i bourovec březový nebo předivky.

Takto to vypadalo u Kožichovic před čtyřimi lety

Strom samotný se z toho sice vzpamatuje, ale v případě, že by šlo o ovocný strom, není možné čekat žádnou úrodu. Zatímco bekyně napadá právě zejména ovocné stromy, jako jsou třešně či hrušně, bourovec si rád smlsne na lípě, bříze nebo hlohu.

Tito škůdci se nejvíce šíří na stromech, které nejsou sadaři pravidelně ošetřované a kontrolované. Například i ve stromořadích u cest, kde mají pro ně vhodná osluněná místa.

Proti podobným škůdcům je nejlepší bojovat mechanickou cestou. Na větvích přezimují v hnízdech, kam jsou nakladená vajíčka, takže je vhodné je odstříhat. Během sezony je dobré housenky jednoduše setřást, aby se nemohly zakuklit a nevylíhli se z nich později motýli, kteří vajíčka nakladou. Pro zničení bekyně lze také použít biologický postřik s bakterií Bacillus thuringiensis.

Podívejte se, jak může vypadat obří kokon housenek:

Rozhodně se nedoporučuje sahat na chlupaté housenky holou rukou. Jejich chloupky se ulomí, což člověk pocítí jako žahnutí kopřivou. A to nejen u alergiků.

„Já si nemyslím, že by teplá zima měla nějaký rozhodný vliv na větším rozšíření na našem území. Vajíčka jsou totiž velmi odolná a mráz dobře vydrží. Spíš jim vadí prudké střídání teplot, kdy se střídá mráz a teplo, což letos na jaře chybělo. Jenže k tomu se přidává mnoho dalších faktorů,“ vysvětluje Oto Nakládal z katedry ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

Před rokem na Třebíčsku

Podobné obrázky se objevují téměř každý rok.

Různé druhy hmyzu žijí v různých cyklech, takže jednou za několik let je jich více, do toho navíc vstupuje jejich odlišná citlivost na UV záření, které je naopak zabíjí. Navíc jsou doma hlavně v jižní části Evropy, kde páchají největší škody, a jak se jižní teploty posouvají na naše území, přesouvají se škůdci i k nám.

„To ovšem neznamená, že by je neměli třeba i v Polsku, které je dalo severněji. Ale výskyt takové housenky je daleko víc ojedinělý, takže si jich ani nevšimnete,“ popisuje přírodovědec.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Znáte naše brouky, pavouky a další bezobratlé?

Na Velké výstavě bezobratlých 2018 na půdě Přírodovědecké fakulty University...

Tvoří zhruba 95 % všech živočišných druhů na naší planetě, jen v České republice jich podle odhadů žije více než 40...

KVÍZ: Umíte nakupovat maso, abyste uvařili klasická česká jídla?

Segedinský guláš

Jiné maso potřebujete na karbanátky, jiné na cikánskou pečeni nebo ke koprovce. Umíte si u řezníka říci, které maso vám...Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...

Domácí jahodový džem jako od babičky: jen ovoce, trochu cukru a citron

Pokud vás příprava domácích džemů baví, investujte do speciálního nerezového...

Jak to ty naše babičky dělaly? Vždyť neměly možnost jednoduše koupit želírující přípravky a přesto byl jejich jahodový...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Další z rubriky

Bourovec a bekyně. Kvůli skoku ze zimy do léta škůdci stromů opět řádí

Stromy u Kožichovic na Třebíčsku jsou obsypané tisíci housenek bourovce...

Podle vědců skok ze zimy přímo do léta nedokázal zdecimovat přezimující vajíčka škůdců stromů. Teplé počasí pak má za...

OBRAZEM: Pokochejte se jednou z nejkrásnějších sbírek pivoněk v Evropě

Stačí vstoupit do Botanické zahrady v pražské Troji severním vchodem a...

Stačí vstoupit do Botanické zahrady v pražské Troji severním vchodem a Pivoňkovou louku se zhruba 500 druhy a kultivary...

Za co v přírodě hrozí pokuta až sto tisíc korun a kdy lze přijít o psa

Na toulky do přírody lze vyrazit i se psem, jen je potřeba se chovat podle...

Houbaření, turistika i táboření u nás mají dlouhou tradici, pro pohyb a pobyt v přírodě současně platí řada právních...

Najdete na iDNES.cz